تجمع اعتراض آمیز دوستداران طبیعت در روستای سرکلاته خرابشهر+عکس
تعداد بازدید تعداد بازدید: 1,074 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت 12:06 ب.ظ، دوشنبه، 19 خرداد، سال 1393 نظرات ۴ نظر

قطع درختان در جنگل های روستای سرکلاته خرابشهر منجر به تجمع اعتراض آمیز دوستداران طبیعت و اهالی این روستا شد.

sarkalatehبه گزارش خبرنگار رادکانا، قطع بی رویه  درختان در جنگلهای روستای سرکلاته خرابشهر (تمیشه) موجب رنجش خاطر و اعتراض تعدادی از دوستداران طبیعت و مردم این روستای تاریخی شد. 

آنان با در دست داشتن پارچه نوشته ها و پلاکاردهایی نارضایتی خود را به مسئولین زیربط و کسانی که به هر نوعی در این قضیه دخیل هستند اعلام نمودند.

جوانانی در این تجمع شرکت کردند که خود از اهالی روستا بودند و دلشان به حال جنگل های سرسبز روستایشان می سوزد و می دانند که قطع بی رویه درختان چه صدماتی به این منطقه خواهد زد که جبران ناپذیر است.

صدای اره برقی ها چند روزیست لرزه بر اندام جنگل و جنگل دوستان روستای سرکلاته خرابشهر انداخته است.

ما با احیای جنگل هیچ مشکلی ندارم ولی احیای اصولی آن مهم است

یکی از جوانان و دوستداران طبیعت با اعلام نارضایتی در گفتگو با خبرنگار ما گفت: ما با احیای جنگل هیچ مشکلی ندارم ولی احیای اصولی آن مهم است که شما می توانید مشاهده کنید که در این بهره برداری اصلا اصولی کار نشده است.

این دوست دار طبیعت اضافه کرد: درختان جوان در کنار درختان قدیمی قلع و قمع می شود.

sarkalateh (1)

چرا باید درختان جوان را قطع کنند؟ 

یکی دیگر اهالی روستا در پاره ای سخنان خود در گفتگو با ما گفت: چرا باید درختان جوان را قطع کنند؟ درختانی که هنوز به مرحله بهره برداری نرسیده قط می شوند.

وی ادامه افزود: در اینجا درختانی را مشاهده می کنیم که دارای سن و سال کم و قابل بهره برداری نیستند. چه کسی پاسخ این عمل ناخوشایند را می دهد؟

با اجرای این طرح قرار است درختان کهنسال و قدیمی جای خود راه درختان جوان بدهند که متأسفانه در کنار قطع درختان کهنسال تعداد زیادی از درختان جوان هم قلع و قمع شده اند.

 چه کسانی جواب این حرکت ناپسند را خواهند داد؟

جوان دیگری در این تجمع به گفتگو با ما پرداخت و اظهار داشت: در این طرح یکی از موارد دیگری که قرار بود به آن پرداخته شود قطع درختان قدیمی و تقریبا افتاده بود که متأسفانه ما در این مکان شاهد آن هستیم که درختان سرپا و کم سن و سال را قطع کرده اند لذا بنده باید به مسئولین بگویم چه کسانی جواب این حرکت ناپسند را خواهند داد؟

یکی دیگر از تجمع کنندگان که نوشته ای را بر دست داشت به سوی خبرنگار ما آمد و گفت: ما منتظر پاسخی روشن و شفافی از سوی مسئولین هستیم. ما نمی گذاریم جنگل های ما به تاراج برود.

وی ادامه داد: با قطع بی رویه درختان باعث جاری شدن سیلاب در این منطقه می شود، باعث ترس و وحشت حیوانات می شوند و مشکلات فراوانی به بار می آورند که قابل جبران نیست.

روستای سرکلاته خرابشهر از توابع بخش مرکزی شهرستان کردکوی، در 12 کیلومتری جنوب غربی شهر کردکوی و 39 کیلومتری شهر گرگان می باشد.

روستای سرکلاته خرابشهر از توابع بخش مرکزی شهرستان کردکوی، با مختصات جغرافیایی ۵۴ درجه و ۴ دقیقه طول شرقی و ۳۶ درجه و ۴۴ دقیقه عرض شمالی، در ۱۲ کیلومتری جنوب غربی شهر کردکوی و ۳۹ کیلومتری شهر گرگان قرار دارد.

این روستا از شمال به جاده ساری ـ گرگان از شرق به روستای سالیکنده، از جنوب به اراضی جنگلی و از جنوب غرب به روستای کارکنده محدود می ‏شود.

روستای سرکلاته از سطح دریا ۳۰۰ متر ارتفاع دارد و تحت تأثیر اقلیم کوهپایه‏ای و خزری آب و هوای آن معتدل است و فاصله اندکی با دریای خزر دارد.

روستای سرکلاته، در دوره‏های مختلف تاریخی مورد توجه حاکمان وقت بوده است.

گلستان با دارا بودن بیش از 400 هزار هکتار جنگل جزو یکی از استان های سرسبز کشور محسوب می شود ولی مدتی است که عوال مختلفی دست به دست هم داده اند تا این کمربند سبز از زیبایی هایش کاسته شود.

در این طرح هر روز بیش از 30 کامیون درخت از جنگل های گلستان خارج می شود.

در اجرای این طرح قرار است درختان خشک و افتاده از جنگل خارج شود اما درختان جوان هم در طرح قطع می شوند.

با ادامه این روند ما شاهد سیل های ویران گری هستیم که مدتی گریبان گیر استان سرسبزمان شده و در همین چند روز اخیر 175 میلیارد تومان خسارت به تأسیسات زیربنای، زیرساخت ها و زمین های کشاورزی استان وارد کرده است.

چاره اندیشی امروز مسئولان می تواند چاره کاهش این خسارت در آینده باشد.

از مسئولین استانی و شهرستانی خواستاریم تا در این خصوص جوابی شفاف و مورد قبول ارائه کنند.

از امروز پایگاه خبری تحلیلی رادکانا، آماده دریافت جوابیه و تهیه مصاحبه و گفتگو از سوی اداره کل منابع طبیعی استان، اداره منابع طبیعی شهرستان کردکوی و پیمان کاران این طرح می باشد.

sarkalateh (3)sarkalateh (4)

یه بنده خدا می گوید:

خیلی حرکت خوب و شایسته ای بود

عباسعلی می گوید:

جالب است وقتی رییس شورای سرکلاته از این اقدام خبردار میشود این حرکت جوانانروستا را غیرقانونی میخواند و از آنخا حمایت نمیکند

عباسعلی می گوید:

آقای مدیر سایت رادکانا
چرا نظراتمون رو تایید نمیکنید؟
چون از پدرخانمتون انتقاد شده؟

يادداشتهاي براكنده آقامعلم می گوید:

عباسعلی جان اکرشماجای مدیرسایت رادکانا بودنظراینجنینی راتاییدمی کردید.اکرایشان بخواهندنظرات من وماراتاییدوتکذیب کننددیکروقتی برای این عزیززحمتکش باقی نمی ماندکه برای مامطالب وکزارشهای خوب وبکری تهیه کند! اکراینکارراانجام دهدبایدشبانه روزبااین وآن کل کل ودعوانماید.من وماوظیفه داریم کامنت بکذاردوآقای لیاقتی هیج وظیفه ای ندارندحتی کامنت های مارادروب شان منعکس نمایند.ازاینکه ایشان نظرات مان دروب شان انعکاس می دهند،بایدکلاه مان رابه هفت طبقه ی آسمان ازروی خوشحالی بالااندازیم.برای اینکه ازاینطریق به دیکران مفت ومسلم معرفی وبعدمعروف می کردیم.شتردیدی،ندیدی.ویا می کویند،بادمجان باددارادبایدکفت بله قربان.بادمجان بادنداردبایدبکیم بله قربان.سرتان رابکذارزیروبه کاروبارت مشغول شو.تاتودل برووعزیزوکرامی وقوی شوی همین .
ذره نادان وکوجک ناتوان.دوست تان
سیدمحمدحسین حسینی( سیداحمد)
کردکویی های مقیم تهران بزرک.

ارسال نظر