تحرکات شدید ضد اعتدالی در فضای سیاسی واقعی و مجازی گلستان
تعداد بازدید تعداد بازدید: 557 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت 4:35 ب.ظ، شنبه، 4 آبان، سال 1392 نظرات بدون نظر

گویا تعدادی از فعالین سیاسی ترکمن نیز مانند برخی تندروهای اصلاح طلب گلستان در روز عید قربان ، ” اعتدال ” را برای رضای خدا ذبح کرده اند و مشغول تقسیم کردن گوشت این قربانی اند.

thumb271-6594f83858df16c96bfe9bcbdf6c5ab9به گزارش رادکانا، همه پیش بینی ها از روند تحولات سیاسی ، فرهنگی و اجتماعی مورد نظر در استان ، پس از انتخابات 24 خرداد ، دارد یکی یکی رنگ واقعیت به خود می گیرد.

مهمترین این پیش بینی ها ؛ تشدید تحرکات و فشارهای مضاعف جریانات تندروی سیاسی برای خارج کردن قطار ” دولت تدبیر و امید ” از ریل های اعتدالی مد نظر خود بود که این روزها کاملا در فضای سیاسی و اجتماعی استان قابل مشاهده است .

مدتها پس از اعلام نتیجه انتخابات و بخصوص بعد از معارفه دکتر صادقلو به عنوان هفتمین استاندار گلستان بسیاری از جریانات خفته سیاسی و قومی ، از هوای معتدل ایجاد شده استفاده کرده و به تکاپویی دوباره افتاده اند البته نه با رعایت حد و اندازه واقعی خود ، بلکه با خیزش و تحرکی عجیب برای زدن چنبره هایی که بادهای خشک موسمی تندروی سیاسی و قومی را به همراه دارد .

در این راستا ؛ رفتار ، گفتار و عملکرد بسیاری از افراد و جریانات از مراسم استقبال دکتر صادقلو ، مراسم معارفه ، دیدارهای انفرادی و گروهی مختلف با استاندار و نماینده ولی فقیه در استان و بازتاب های رسانه ای این دیدار ها و تحرکات شدید در فضای مجازی  قابل تامل و بررسی است .

کثرت دیدارها و ملاقات های خصوصی و عمومی با عناوین مختلف با افراد مختلف به حدی است که هر کسی را به این گمان وا می دارد که ” نکند در پس پرده خبرهایی است ” و یا ” صحبت از تقسیم میراثی است ” .

این ماجرا زمانی جالب می شود که اسم بردن و پیشنهادات تحمیلی به استاندار به حدی زیاد می شود که هر جریان سیاسی و قومی ، معرفی و انتصاب چند نفر از افراد مورد نظر خود را سهم و حق خود می داند و بر برخی موارد ناصحیح و ضد اعتدالی به شکل ها و شیوه های مختلف پا فشاری و اصرار می کند .

معرفی و بزرگ کردن اسامی افراد در فضای رسانه ها بخصوص در فضای مجازی ، این روزها رونقی صد چندان یافته است به گونه ای که برخی از افراد که خود را در حد دهیاری یک روستا و بخشداری یک بخش  نمی دانند ، اسم شان برای فرماندار فلان شهر و معاونت فلان قسمت استانداری شنیده می شود .

البته تا اینجا هم ممکن است این تحولات عادی و طبیعی به نظر برسد و گفته شود که طبیعت تغییر دولت ها و استانداران چنین است و اینها جزء اقتضائات کار است ولی وقتی برخی در نشست ها و گعده های خصوصی خود یا در دیدارها با نفرات اول و دوم و سوم استان و یا در فضای کار خبری و رسانه ای خود ؛ سخن از ” طرح نادیده گرفتن” و “ پروژه حذف و قلع و قمع ” بسیاری از مدیران موفق و پر تلاش را در دستور کار خود قرار می دهند و برای آن برنامه ریزی و دیدار و مکاتبه می کنند ، قصه فرق می کند .

اینجا دیگر صحبت از انتصاب یک فرماندار یا یک معاون استاندار و یا یک مدیر کل نیست ، اینجا صحبت از عقده گشایی ، سهم خواهی و قلع و قمعی اساسی است ، اینجا دیگر موضوع فرق دارد و نیاز است تا همگان به آن توجه کنند که اگر صحبت از دولت تدبیر و امید است ، اگر صحبت از اعتدال و میانه روی است ، اگر صحبت از خستگی مردم از تندروی و کند روی است ، اگر صحبت از پرهیز از افراط و تفریط است ؛ طرح این مباحث جایگاه و معنایی ندارد .

به عنوان مثال در بخشی از طوماری که تعدادی از فعالین ترکمن به استاندار نوشته اند چنین آمده است :

 فعالان انتخاباتی – سیاسی ترکمن از دکتر صادقلو درخواست کردند که به غیر از نیروهای ستادی روحانی ، از جریان های دیگر در گزینش نیروها استفاده نکند. “

و یا در یک هفته نامه استانی با تیتر بزرگ و عکس درشت از دکتر صادقلو این گونه می نویسد : ” همراهی مقامات استان با گزینه اصلاح طلبان ” و در این مطلب استاندار جدید را به نفع جریان مدعی اصلاح طلبی در استان مصادره می کند .

و یا یک هفته نامه استانی ترکمن نیز در مطلبی با برجسته نمودن تیتر ” حضور 86 درصدی ترکمن ها در انتخاب روحانی به عنوان رئیس جمهور ” ، عنوان کرده بود که ترکمن ها شانس در اختیار گرفتن جایگاه های مهم استان را دارند .

اینجاست که دیگر موضوع برگزاری نشست ، دیدار و ملاقات ، گفتگو و مشورت و ارائه پیشنهاد از چهارچوب اعتدال و میانه روی خارج می گردد و این ذهنیت بر برخی ها مستولی می شود که دکتر صادقلو فقط باید از میان فعالین ستاد دکتر روحانی و اصلاح طلبان مدیران استانی را انتخاب کند .

کارشناسان معتقدند با شناختی که صادقلو از استان ، شهرستان ها و ظرفیت های افراد و اشخاص و گرایشات آنان دارد ، در فضایی آرام و به دور از  فشارهای سیاسی و قومی می تواند انتخاب هایی مبتنی بر شایسته سالاری و اعتدال داشته باشد و در صورت تداوم و تشدید این گونه فشارها و سهم خواهی ها چتر چالشها و حاشیه ها سایه سنگین خود را بر روی استانداری گلستان می گستراند و نهال اعتدال و توسعه استان در بدو کاشت ، خشک می شود .

با این اوصاف دکتر صادقلو استاندار گلستان کار بسیار سختی در پیش دارد ، چون علاوه بر کنار زدن خواست های سنگین و نامعقول برخی گروه ها و جریانات ، باید به دنبال نیروهای قوی و خدوم و معتدل بگردد تا کشتی مدیریت و توسعه استان را به ساحل امن برساند .

 

فرامرز  گلستانی

ارسال نظر