ترسم نرسی به کعبه ای اعرابی / این ره که می روی به ترکستان است
تعداد بازدید تعداد بازدید: 471 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت 8:43 ق.ظ، چهارشنبه، 27 آذر، سال 1392 نظرات بدون نظر

آنچه امروز بر سر ویرانه ای به نام گرگان آمده ، محصول همفکری زد و بندهای پشت پرده آقایان هست که راه حلی برای این کلاف سر در گم یافت نمی شود.

thumb271-6fa1adb2fd6cf3d0bd000c7f72501e9bبه گزارش رادکانا، اندر حکایت سرپرستی خبرگزاری مهر در طول یک ماه گذشته تحلیل ها و نقدهای بسیاری بیان شده است که اینجانب بنا بر دلایلی که یکی از آنها ذینفع بودن شخص نگارنده بود در این ایام سکوت کردم اما این نگارش بنا بر اصرار برخی دوستان من باب اطلاع خوانندگان محترم به نگارش در آمد آن هم از این باب که اعتقاد راسخ دارم دانستن حق مردم است و کسب اطلاع مردم از برخی مباحث ، کمک شایان توجهی به تنویر افکار عمومی خواهد کرد :

شاید اولین نقدی که بر عملکرد برخی دوستان که خبرگزاری مهر را مدیریت می کنند وارد است آنکه در ابتدایی ترین اصول خبری و خبرنویسی در یک خبرگزاری رسمی ، بزرگترین اشتباهات را شاهد هستیم که مکررا تکرار می شود من جمله آنکه تیتر خبرها ناقص بوده و این در حالیست که تیتر کلی باید جمله کامل باشد و در تیتر نقطه بکار نمی رود که این موضوع نشان از بی اطلاعی دوستان از این مطلب است .

و یا در ارتباط با پوشش اخبار دیده شده که مطالب و اخبار مربوط به عزل و نصب ها و یا حتی گمانه زنی ها پوشش داده شده است که فعالان حرفه ای عرصه خبر می دانند خبرگزاری های رسمی و کشوری باید اخبار رسمی را پوشش دهند و متاسفانه دیده شده برخی اخبار نیز توسط روابط عمومی ها تکذیب گشته و مکررا مورد اعتراض واقع شده است.

یکی دیگر از موضوعات قابل توجه آنکه در تیتر اخبار عنوانی بکار برده شده است که در متن خبر ، کوچکترین اشاره ای به آن نشده و یا کپی برداری از اخبار سایت ادارات کل استان که شان و منزلت یک خبرگزاری را زیر سوال برده و مرجعیت خبرگزاری را با علامت سوال های زیادی مواجه خواهد کرد .

مثلا در تاریخ 24/9/92 خبری با این تیتر از قول نماینده محترم علی آباد نقل شده است که “دانشگاه صنعتی و دانشکده علوم پزشکی علی آبادکتول تاسیس می شود” و در متن خبر ، کوچکترین اشاره ای به تیتر نمی شود و در تاریخ 25/9/92 سایت نماینده محترم علی آباد این خبر را تکذیب می کند .

یا در خبر مربوط به سخنرانی حجه الاسلام سید علی طاهری نماینده محترم مردم گرگان در مجلس حاضرین در سخنرانی می دانند این نشست در تاریخ 25/9/92 و در ساعت 19 برگزار گردید نه صبح سه شنبه و چطور می شود خبرگزاری فارس همان شب خبر را پوشش داده ولیکن مهر تازه صبح در نشست شرکت می کند .

یکی دیگر از موارد قابل توجه آنکه در سخنان حجه الاسلام طاهری در زمان بیان مواضع در مورد جام زهر از رهبر معظم انقلاب به عنوان حضرت آقا نام می برند نه مقام رهبری .

ای کاش دوستان عزیز حداقل نه برای ابراز منویات درونی خود ، بلکه من باب حفظ آبروی یک خبرگزاری رسمی که تحت مدیریت سازمان تبلیغات کشور است به جای عبارت مقام رهبری واژه رسمی آنکه مقام معظم رهبری است و همه رسانه ها از آن بهره می برند استفاده می جستند و بکار بردن عبارت حضرت آقا با توجه به آنکه نقل به مضمون گوینده بکار برده شده است هیچ عیبی ندارد و این مباحث یک امری جا افتاده برای فعالان حرفه ای اصحاب رسانه هست.

مطلب دیگر که بسیاری جالب و قابل توجه هست آنکه در تاریخ 19/9/92 از قول مسئول روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب گلستان مطلبی با این تیتر” نشت روغن به داخل تصفیه خانه دلیل بوی بد آب منطقه جنوبی گرگان است” در خبرگزاری مهر درج می شود که روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب ضمن تکذیب این خبر، هرگونه مصاحبه را تکذیب نموده است و متاسفانه دوستان این خبرگزاری حداقل زحمت به خود ندادند که در زمینه درج این اخبار که می تواند در شهر گرگان بحران های امنیتی و اجتماعی به همراه داشته باشد ( و به یمن آنکه مخاطبین روزانه گرگانی خبرگزاری مهر در این ایام کمتر به این صفحه سرک می کشند تاکنون تبعاتی نداشته ) ، حداقل با مقامات ارشد آب و فاضلاب گلستان کسب خبر نمایند که این رجوع به افراد مطلع یک امر تعریف شده است و عدم رجوع نشان از مبتدی گری در عرصه رسانه ها می باشد.

در کنار این اشکالات تخصصی که بر رویکرد اخیر برادرزاده یکی از اعضای شورای شهر وارد است که همه مطلعین عرصه رسانه خوب می دانند که با چه ذلتی این مجموعه تحت مدیریت برادرزاده قرار گرفته است و امروز مطالب انتقادی و سیاه نمایی چنان پوشش داده می شود که گویا مردم گرگان نمی دانند چه کسانی برگماردن یک شهردار غیر متخصص در طی چند سال گذشته بر مسند شهرداری گرگان اصرار داشتند.

آنچه امروز بر سر ویرانه ای به نام گرگان آمده ، محصول همفکری زد و بندهای پشت پرده آقایان هست که راه حلی برای این کلاف سر در گم یافت نمی شود .

بیان آنچه بر سر گرگان به نام گرگان و گرگانی آمده و می آید را در مجال دیگر بازگو خواهم کرد .

و همین افتخار برایم بس است که پس از 6 سال که سرپرستی این خبرگزاری را یک غیر بومی در گلستان برعهده داشت توانستم تغییر داده و افتخار بالاتر از آنکه هم اکنون کسانی سودای دفاع از حیثت مردمان این شهر را در بوق و کرنا می دمند که ماحصل زحمات خود را شاهدند و برای فرار از پاسخگویی انگشت اشاره به سوی دلسوزان گرفته اند.

یادداشت وارده : علیرضا کلاگر


مخاطبان محترم پایگاه خبری تحلیلی رادکانا می توانند اخبار، مقالات، اشعار، مطالب طنز، تصاویر و هر آن چیزی که در قالب اقتصاد، فرهنگ و هنر جای می گیرد را به آدرس info@radkana.ir ارسال کنند تا در سریع ترین زمان ممکن به نام خودشان و به عنوان یکی از مطالب ویژه رادکانا منتشر شود.

همچنین می توانند سوژه های خبری و مشکلات شهرستان را جهت پیگیری از طریق ایمیل فوق یا سامانه پیامک ۳۰۰۰۲۷۲۰۱۰ با ما در میان بگذارند.

ارسال نظر