تعویق ازدواج تنها به دلیل نداشتن جهیزیه/ کارگری و رنج سفر قسمت دختران جوان نیمروزی برای تامین زندگی
تعداد بازدید تعداد بازدید: 82 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت 8:20 ق.ظ، چهارشنبه، 29 شهریور، سال 1396 نظرات بدون نظر

روزگار آنچنان زندگی را بر مردم سیستان سخت گرفته که دیگر توان و رمقی برای آنان نمانده است.

به گزارش سرویس اجتماعی رادکانا به نقل از اوشیدا، فقر و بیکاری ثمره خشکسالی هامون و انسداد مرزی است که روزگاری وجود آن ها ثروت و دارایی را به سیستانیان اهدا کرده بود.

رنج نداری سبب شده تا مردم دلیر و سختکوش سیستان تنها با سیلی روی خود را سرخ نگه دارند و همچنان با سری بلند و برافراشته فقر خود را پنهان کنند.

چه بسیار خانواده های سیستانی که تنها درآمد آن ها مبلغ ناچیز یارانه است و با این رقم اندک تمامی مخارج زندگی را متحمل می شوند.

فقر زمینه ساز هجرت و بستن کوله بار سفر برای شمار بالایی از خانواده های سیستانی شده تا با کارگری در سایر شهرها معاش زندگی خود را تامین کنند.

در این بین خانواده سیستانی وجود دارد که سه دختر جوان آن تنها به دلیل نداشتن جهاز تاکنون نتوانسته اند ازدواج کنند که در ادامه شرح حال آن ها را می خوانید.

مستمری بهزیستی و یارانه دو عضو خانواده تنها منبع درآمد خانواده هفت نفره

مدیر مرکز نیکوکاری حضرت ام المومنین خدیجه کبری عنوان کرد: خانواده ای هفت نفره در یکی از روستاهای شهرستان نیمروز که سرپرست خانواده معلول، فلج و دارای زخم بستر است زندگی می کنند.

گزمه به خبرنگار اوشیدا؛ گفت: با این خانواده یک مادر‌ نابینا و فلج و پدر پیر خانواده نیز زندگی می کنند.

وی ادامه داد: این خانواده نیمروزی سه دختر دم بخت دارد که هر سه دختران نامزد دارند و می خواهند ازدواج کنند ولی به علت نداشتن‌جهیزیه‌و هزینه‌ازدواج تاکنون ازدواج نکردند.

مدیر مرکز نیکوکاری ام المومنین خدیجه کبری خاطرنشان کرد: تنها درآمد خانواده مستمری بهزیستی و یارانه پدر خانواده با پدر بزرگ خانواده است.

وی افزود: همسر این مرد هم شناسنامه ندارد و یارانه نمی گیرد و با کار در منازل مردم با شستن لباس و ..‌. مبلغ ناچیزی دریافت می کند.

گزمه با بیان اینکه دختران خانواده با اینکه شناسنامه دارند هنوز یارانه نمی گیرند، عنوان کرد: با توجه به شرایط بد و مشکلات پدر از کارافتاده این خانواده، دختران خود را برای اینکه بتوانند هزینه امرار معاش خانواده و جهیزیه خود را تامین کنند برای کارگری و کشاورزی به استان گلستان خانه خاله فرستادند تا کار کنند و بعد برگردند.

وی با عنوان اینکه همسن و سال های این دختران به فکر تحصیل و تفریح و‌… هستند، تاکید کرد: این خانواده حتی ابتدایی ترین وسایل زندگی را هم نداشتند به طوری که یک تلویزیون چند وقت قبل توسط مرکزنیکوکاری به آنها کمک شده است.

گزمه اضافه کرد: با توجه به وجود مشکلات بیشمار این خانواده و نیاز به تامین وسایل زندگی و اینکه بسیاری از شبها را گرسنه می خوابند اما بیشترین دغدغه این خانواده تامین جهیزیه سه دختر جوان خانواده است.

مدیر مرکز نیکوکاری ام المومنین خدیجه کبری تاکید کرد: خیران و نیکوکاران می توانند کمک های خود را برای کمک به این خانواده به شماره کارت بانک صادرات به نام مرکز نیکوکاری و فرهنگی حضرت ام المومنین خدیجه کبری (سلام الله علیها ) ۶۰۳۷۶۹۱۹۸۰۰۰۲۰۵۹ و یا شماره حساب شبا IR۲۸۰۱۹۰۰۰۰۰۰۰۱۰۸۳۵۱۰۷۱۰۰۵ واریز کنند.

انتهای پیام/

ارسال نظر