تفکر یکی از اصول اساسی دین است/ بسیاری از مشکلات جامعه امروز ما به خاطر دروغ است
تعداد بازدید تعداد بازدید: 491 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت 12:42 ق.ظ، جمعه، 20 دی، سال 1392 نظرات بدون نظر

نوه امام خمینی (ره)در یادواره ۲۱ شهید روستای محمد آباد گرگان گفت : بیشتر مشکلات و معضلات جامعه ما به خاطر دروغ است .

thumb271-2837484e107e0e9971e6a3aa6d797254به گزارش خبرنگار رادکانا، حجت الاسلام سیدعلی خمینی نوه امام خمینی (ره) در یادواره 21 شهید روستای محمدآباد گرگان با اشاره به این موضوع که ائمه دو دسته روایت دارند که شامل روایات جزئی نگر و روایات کلی نگر می باشند، اظهارداشت : امام حسن عسگری (ع)می فرماید  هرکس چهار خصوصیت 1- ورع در دین 2- راستگویی 3- امانتداری 4- حسن خلق در رفتار را داشته باشد ما به آن افتخار می کنیم.

وی در ادامه تاکید کرد : برای اینکه بدانیم تا چه میزان شیعه و مسلمان هستیم باید خود را با این روایت بسنجیم.

 نوه امام خمینی(ره) در ادامه با اشاره به این نکته که کل اصول مسلمانی و تشیع در این چهار اصل خلاصه می شود افزود: اولین گام ورع در دین تعقل و تفکر است و دلیل انسانیت انسان ، تفکر و تعقل اوست .

ایمان به خدا انسان را به درجات رفیع مسلمانی می رساند

وی در ادامه با تاکید بر تعقل در دین خاطر نشان کرد : ایمان دومین خصوصیت ورع در دین است و اگر کسی ایمان به خداوند متعال داشته باشد به درجات رفیع مسلمانی دست پیدا می کند.

حجت الاسلام سید علی خمینی در ادامه افزود : گاهی سخن ایمان را به زبان می آوریم ولی به گونه ای عمل می کنیم که گویی ما چند خدایی هستیم ، ما اگر برای غیر از خدا اعتبار قائل شویم ممکن است دچار شرک شویم.

وی در ادامه با اشاره به این موضوع که شرک در میان مردم مخفی تر از مورچه است ، تصریح کرد : ما باید در خود بنگریم و زمینه شرک را از بین ببریم فکر نکنیم که افراد و مسئولین می توانند مشکل ما را حل کنند ، ما اگر شخصی را همسنگ خداوند قرار دهیم دچار شرک شده ایم.

نوه امام خمینی (ره) با اشاره به این موضوع که حضرت یوسف (ع) در زندان به غیر از خدا توسل نمود و به دلیل این اشتباه مدتها در زندان ماند ،گفت :  کسی که با خدا انس پیدا کند نیازی به غیر از خدا نخواهد داشت.

وی در ادامه با تاکیدبر این موضوع که مردم با ارزش هستند ولی باید تکیه بر خداوند باشد ، خاطر نشان کرد : در حال حاضر امام(ره) بعد از گذشت این همه سال باز هم در بین مردم محبوب است و مردم امام را دوست دارند وقتی شما برای خدا قدم بردارید مشکلات حل می شود و خداوند محبت شما را در دلها قرار می دهد.

حجت الاسلام سید علی خمینی در ادامه با اشاره به اینکه عمل صالح خصلت دیگری از ورع در دین است، گفت : امام خمینی (ره)همیشه خانواده اش را به رعایت واجبات و ترک محرمات توصیه می کرد و می فرمود که عمل کردن به این دستورات کار سختی است.

وی در ادامه دومین ویژگی انسان مومن را صدق حدیث (راستگویی) خواند و افزود : انسان باید راستگو باشد و جز حقیقت چیز دیگری را نگوید.

دروغ دلیل ایجاد فساداقتصادی در جامعه است

نوه امام خمینی (ره) در ادامه با تاکید بر این موضوع که بسیاری از مشکلات جامعه امروز ما به خاطر دروغ است، گفت : امام حسن عسگری(ع)می فرماید همه پلیدی ها در یک خانه قرار گرفته و کلید این خانه دروغ است .

وی در ادامه تصریح کرد: یکی از معضلاتی که برازنده جامعه اسلامی ما نیست فساد اقتصادی است و دلیل ایجاد فساد اقتصادی در پذیرش این است که می توان دروغ گفت وقتی فروشنده ای جنس غیر اصل را به جای جنس اصلی می فروشد و به خود اجازه دروغ گویی می دهد این مشکلات پیش می آید هر جا دروغ نباشد خلافی رخ نمی دهد.

حجت الاسلام سید علی خمینی خاطر نشان کرد : در مسائل حکومت داری نیز امام می فرمود هیچگاه نباید به مردم دروغ گفت ولی در بعضی از موارد که جزء اسرار نظام است نباید تمام حقیقت را هم گفت و در این موارد نباید آنها را بازگو کرد ولی باید طوری رفتار کرد که بعد از مشخص شدن حقیقت ، زیر سوال نروید .

آراء مردم امانتی در دست مسئولین است

وی در ادامه با اشاره به خاطره ای از امام خمینی (ره) در خصوص امانتداری افزود : سومین خصوصیت امانتداری است ، اگر کسی مسئولیتی را بر عهده می گیرد و مردم به او رای می دهند آراء مردم امانتی در دست او است و مسئولیت در هر نظام خصوصا” در نظام جمهوری اسلامی بسیار دشوار است و باید مسئولین امانتدار آراء مردم باشند.

نوه امام خمینی (ره) در ادامه تاکید کرد : اعضای بدن ما نیز امانتی از سوی خداوند است و ما باید مراقب شان باشیم و از آنها درست استفاده کنیم که درآخرت باید جوابگوی اعمال خود باشیم.

وی خاطر نشان کرد : شایسته نیست خبرنگاران و عکاسان مطالبی را از افراد منتشر کنند که با آبروی دیگران بازی می کند که این گناه است ، خبرنگاران ما باید با دقت موازین اسلامی را رعایت کنند.

حجت الاسلامی سید علی خمینی گفت : اینکه بخواهیم بگردیم و مطلبی را برای بردن آبروی فردی بزرگ کنیم اشتباه است ، به طور مثال شخصی گناهی را 20 سال پیش مرتکب شده امروز آن را بزرگ می کنیم و مطرح می کنیم و با ابروی مردم نباید به راحتی بازی شود.

تواضع نعمتی است که مورد حسد قرار نمی گیرد

وی در ادامه تصریح کرد : چهارمین خصوصیتی که از اصول اسلام و تشیع است خوش خلقی با مردم است یکی از این خلقیات تواضع با مردم است. تواضع نعمتی است که مورد حسد قرار نمی گیرد و خصوصیت دیگر این است که دوری ازخشم و غضب با مردم است .

وی در پایان با اشاره به این که در جامعه خود باید به دنبال این باشیم که اصول و مبانی شیعی را پیاده کنیم خاطر نشان کرد: تمام حرکات امام(ره) و شهیدان عظیم الشان انقلاب اسلامی در این راه استوار بوده و شهدا پیشگامان این راه بودند و مورد عنایت ولایت فقیه قرار داشتند.

ارسال نظر