تلف شدن یک قلاده پلنگ در روستای بالاجاده کردکوی
تعداد بازدید تعداد بازدید: 2,785 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت 12:19 ب.ظ، چهارشنبه، 10 آبان، سال 1391 نظرات بدون نظر

یک قلاده پلنگ بر اثر درگیری با یک جوجه تیغی و اتفاقات پیوسته آن در حوالی روستای بالاجاده کردکوی تلف شد.

به گزارش رادکانا به نقل از گلستان ما ، بر اساس شنیده ها و تحقیقات انجام شده محیط بانان پس از دریافت گزارش و حضور در ضلع شمالی خارج از منطقه حفاظت شده جهان نما با لاشه پلنگی مواجه شدند ، این پلنگ ابتدا با یک تشی درگیر می شود و پس از مصدومیت از ناحیه چشم راست با یگ کروه گراز برخورد میکند و در ادامه پس از ضعف و بیحالی از حواشی روستای بالاجاده سر در آورد .
هفته گذشته برخی از سایتها و خبرگزاری ها خبر از تلف شدن یک قلاده پلنگ در اطراف کردکوی دادند که بلافاصله ما دست بکار شدیم و مصاحبه ای با آقای مهاجر اورسجی معاون محیط زیست انسانی اداره کل محیط زیست استان گلستان انجام دادیم .
مهاجر گفت : پس از دریافت گزارش و حضور در ضلع شمالی خارج از منطقه حفاظت شده جهان نما با لاشه پلنگی مواجه شدیم که پس از انتقال به مرکز اداره کل محیط زیست استان گلستان و کالبد شکافی نتایج زیر مشخص گردید :
این پلنگ تلف شده ابتدا طی درگیری با یک تشی(جوجه تیغی) که از طعمه های این گونه به شمار می رود از ناحیه ران و دست و چشم راست مورد آسیب قرار گرفت که حیوان پس از مدتی تیغ های منطقه زیر شکم و پاها را خارج  اما تیغ های ناحیه چشمی را نتوانسته خارج نماید .

IMAGE634865995342233004

در مرحله بعد پلنگ زخمی با گروهی گراز برخورد می کند و از همان ناحیه چشم راست که مصدوم بود مورد حمله گراز نر قرار می گیرد بطوریکه حدود 2/5 سانتی متر از دندان نیش گراز در پهلوی پلنگ شکسته و در بدن پلنگ در زیر پوست به جای مانده است .
معاون محیط زیست انسانی اداره کل محیط زیست استان افزود : در مرحله سوم بر اثر ضعف و بی حالی پلنگ مورد نظر به حاشیه جنگلی در خارج از منطقه حفاظت شده جهان نما حضور یافته که مورد اصابت چهارپاره واقع شده که دو عدد ساچمه یکی در داخل ران و دیگری در کتف پلنگ مذکور جای گرفته است .
این موارد دست به دست هم داده تا این پلنگ تلف شود .
مهاجر در پایان از همکاری گلستان ما در انعکاس شفاف لین خبر و دغدغه های محیط زیستی تشکر کرد و افزود : همه ما رسالت خطیری برای حفظ محیط زیست و نگه داری آن بای آیندگان داریم .

ارسال نظر