تله کابین از جنس پارک موزه، هدف توسعه گردشگری
تعداد بازدید تعداد بازدید: 1,149 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت 1:29 ب.ظ، یکشنبه، 31 شهریور، سال 1392 نظرات ۱۳ نظر

آنهایی که قطع چند درخت دست کاشت را چماق می کنند برای سرکوب عده ای دیگر و آنهایی هم که نمیدانم به چه دلیل شوی مطبوعاتی و جو سنگین مطبوعاتی را بر علیه پارک موزه دفاع مقدس ایجاد کرده بودند اما حالا سخت پشت تله کابین ایستاده اند که آن هم نمی دانم به چه علت، باید بدانند که بازیچه هوس ها، منفعت طلبی ها و دعوای حزبی خود شده اند.

IMG15331666 (1)به گزارش خبرنگار رادکانا: چند وقت پیش به وبسایت یکی از اعضای شورای دوم گرگان و البته عضو علی البدل این دوره مراجعه کردم.

در یکی از صفحات به مطلبی که ایشان 11 بهمن 79 در روزنامه گلشن مهر چاپ کرده بودند برخوردم.

مثل اینکه روزی اقوام این آقای مسئول ما از تهران بزرگ مهمان ایشان می شوند.

از قضا بچه های مهمان از ایشان تقاضای شهر بازی می کنند، از آنجایی که گرگان همین الانش شهر بازی درست و حسابی ندارد و آن موقع همینش هم به زور داشت و تازه به قول ایشان معلوم نبود باز باشد یا نه، این آقا را به فکر فرو می برد. در فکر و خیال این آقای مسئول تعداد زیادی از … اصلا بذارید از زبان خودشان بخوانیم:

” در همین وقت یاد وعده مسولان افتادم که چندین بار از بوجود آوردن امکانات تفریحی خبرداده بودند که ناخودآگاه این فکر من را به رویایی شیرینی برد در حوالی هزار پیچ شهربازی خیلی بزرگی را دیدم که حدود سی الی چهل نفر سوار چرخ فلک بلندی شده بودند و قسمتی دیگر بشقاب پرنده ای ضمن چرخیدن پیرامون خود با سطح افق حالتهای زاویه ای می گرفت که بر اثرآن جیغ و فریاد کوچکها و بزرگها نشاط و شوری به آن محل می داد عده ای هم منتظر سوار شدن قطار وحشت بودند که گرداگرد یکی از تپه های هزار پیچ مشغول رفت و آمد بود و خلاصه هر جایی را که نگاه می کردم جمعی را در حال بازیهای مختلف با وسایل جدید و پیش رفته ای دیدم که فقط در شهرهای خیلی بزرگ سراغ داشتم در این موقع صدای یکی از بچه ها من را به خود آورد که می گفت بچه ها نگاه کنین عمو جان چه خبر شده به دیوار روبرویی، مگه روی اون چیه؟

به خود آمدم و گفتم هیچی دارم فکر می کنم شما را کجا ببرم بعد از حرف مجدد غرق رویای دیگری شدم، یک لحظه تصور کردم از محوطه ناهار خوران سوار تله کابین شده و دارم به سوی کوههای پوشیده از جنگل ودرختان سرسبزاطراف می روم. آه خدای من چه منظره های زیبا و قشنگی مردم رو می بینم که گروه گروه همه جا نشسته اند و مشغول صحبت کردن و غذا خوردن هستند.

رودخانه زیارت هم مثل ماری که پیچ خورده باشد به نظر می آید و هر چه بالاتر می رویم اتومبیل ها کوچکتر می شود و در نهایت به اندازه قوطی کبریت شده و زیر پای ما در رفت و آمد هستند.

به به چه هوای خنکی به آدم می خورد در بالا سردی هوا و در پایین گرمی جنب وجوش مردم را به خوبی می شود احساس کرد.

دو مرتبه به خود آمده و متوجه شدم بچه ها پیراهنم رو دارند می کشند و می گویند… ” عمو جان!  عمو جان!

مانده ام شما که اینقدر خوب در رویا فرو میروید و آینده را اینقدر خوب پیش بینی می کنید تا جایی که 13 سال پیش تله کابین را نظاره کردید و یا آن دوران که در شورا بودید مشکلات پیش روی کلان شهر آینده ( خدا میداند کی؟) گرگان را می دیدید و در کل اینقدر انسان وارسته ای هستید نمی توانستید به رفیق شفیقتان در جبهه توسعه پایدار گرگان توصیه کنید که چوب لای چرخ پارک موزه دفاع مقدس نکند یا نرود با بی بی سی مصاحبه نکند و بگویید عبدالرضا جان بد است این کارها؟!

شما و رفقای مؤتلفتان در رویایتان نمی توانستید تصور کنید که در طبیعت هم می توان مکانی معنوی ساخت تا معنویت،  گردش و تفریح را با هم داشت.

یا شاید در تصورات شما طبیعت فقط جای آنهاییست که می خواهند قلیان بکشند و یا اندام نمایی کنند و برهنگیشان را به چشمان شغال های شهری هدیه کنند؟!

آقای رأی اول!  قطع درختان ناهار خوران برای ایجاد فضای سالم داد و هوار دارد اما برای ایجاد فضایی از جنس مدرنیسم و پست مدرنیسم همچون تله کابین موردی ندارد و توسعه گردشگری محسوب می شود؟!

شکی نیست که نه تنها گرگان بلکه استان گلستان در فقر صنعت گردشگری قرار دارد و باید به چرخ های توسعه گردشگری استان  سرعت بیشتری بخشید، اما سوال این است که پیگیری و ساخت پارک موزه دفاع مقدس، ساخت سالن ورزشی و شهر بازی در زمین 3000 مترمربعی هزار پیچ، احداث پارک آبی در زمین 10000 متر مربعی واقع در جاده هزار پیچ ، احداث ساختمان 4 طبقه خدمات ورزشی در زمین 720 متر مربعی عدالت 2 یا ایجاد بازارچه در زمین جنب ترمینال شرق و احداث پروژه پذیرایی اقامتی مسافران در زمین جنب ترمینال گرگان و … که برای عموم مردم قابل دسترس تر و صد البته ارزان تر است ، اهمیتش بیشتر از تله کابین گران قیمت نیست؟

تله کابینی که 15 میلیارد و شاید بیشتر هزینه اش خواهد شد اما فقط مرفهان کم درد بالا شهری مشتری دائمی آن خواهند بود.

شورای اسلامی شهر گرگان باید یادش باشد که فقط بالا شهری ها و مرفهان این شهر نبودند که به آنها رأی دادند، باید یادشان باشد که آنها در قبال تمام شهر مسئولند.

باید یادشان باشد این 15 میلیارد می تواند هزینه زیباسازی محله های فقیر نشین، ایجاد فضای تفریحی و استراحتگاهی در حاشیه کمربندی برای مسافران و البته همشهریان ساکن حاشیه کمربندی که تعداد زیادی را نیز تشکیل می دهند، توسعه صنایع دستی استان و عرضه آن در بازارهای هدف مسافران و چندین کار نکرده در زمینه توسعه گردشگری که البته همه آنها بر تله کابین مقدم ترند باشد.

شورای جدید باید یادش باشد که ناهار خوران دیگر ظرفیت و گنجایش کافی را ندارد.

گاهی اوقات فکر می کنم آنهایی که سخت پشت تله کابین ایستاده اند اما زیر پای پارک موزه را خالی می کنند چون فهمیده اند گرگان بعد از رشت پر جمعیت ترین شهر شمال است می خواهند با ایجاد تله کابین پوز مدرنیسم بدهند.

البته فکر بسیار کوته بینانه ایست چون نمی خواهم فکر م را سمت این ببرم که آنها منفعت طلب هستند و … .ما همچون آقایانی که ادعای خدمت می کنند اما خلافش عمل می کنند نیستیم.

قطعا تله کابین هم می تواند در جای خود به توسعه گردشگری شهر و استان و در نتیجه کشور کمک کند اما ابتدا باید به مهمتر از تله کابین پرداخت.

در حالی که تله کابین و پارک موزه هر دو در حیطه یک هدف آن هم توسعه گردشگری می چرخند چرا آنها را در مقابل هم قرار می دهیم؟

ارتقاء سطح گردشگری استان هدفی است که همه مسئولین در پی آنند اما برای رسیدن به آن ابتدا باید به مهمتر از تله کابین پرداخت.

آنهایی که قطع چند درخت دست کاشت را چماق می کنند برای سرکوب عده ای دیگر و آنهایی هم که نمیدانم به چه دلیل شوی مطبوعاتی و جو سنگین مطبوعاتی را بر علیه پارک موزه دفاع مقدس ایجاد کرده بودند اما حالا سخت پشت تله کابین ایستاده اند که آن هم نمی دانم به چه علت، باید بدانند که بازیچه هوس ها، منفعت طلبی ها و دعوای حزبی خود شده اند.

هم آنهایی که ادعای توسعه گردشگری می کنند و هم آنهایی ادعای دفاع از طبیعت را دارند بدانند که قافیه را به متمولان مغرور باخته اند.

زمانی که شما بر سر و کول یکدیگر می پریدید سرمایه دارانی که تنها به خود و لذت های خود می اندیشیدند به روستاهای زیبا و بکری چون زیارت حمله ور شدند و با ساخت ویلا های رنگارنگ حس و بوی خاطره و نوستالژی روستایی و همچنین طبیعت دست نخورده آنجا را از بین بردند.

تا بوده همین بوده. عده ای که جیبشان پر زور تر می بود از آب گل آلود احزاب و سیاسیون ماهی های بزرگی شکار و البته جیب برخی دیگر را هم پر می کردند.

در این میان چه کسانی زیان دیده اند جز مردم؟

خدا آن ملتی را سروری داد   /       که تقدیرش به دست خویش بنوشت

به آن ملت سر و کاری ندارد  /      که دهقانش برای دیگران کشت

 

نویسنده : آوینی جوان

 

موسسه زیست محیطی جهان نما کردکوی می گوید:

با سلام
از اطلاع رسانی و دغدغه های زیست محیطی شما متشکریم.

ترمه.. می گوید:

واقعا ک…
سلام
همینو بگین…یکم فک نمیکنن ک…(شورای اسلامی شهر گرگان باید یادش باشد که فقط بالا شهری ها و مرفهان این شهر نبودند که به آنها رأی دادند، باید یادشان باشد که آنها در قبال تمام شهر مسئولند.) این جمله خیلی قشنگ بود!
حق با شماست هنوز چیزایی هستن ک خیلی مهمتر از تله کابینن!

گلستان بلاگ می گوید:

با تشکر از مطلب خوبتان
مطلب شما با نام خودتان در گلستان بلاگ منتشر شد
گلستان بلاگ منتظر مطالب شماست
http://golestanblog.ir/?p=8313

معبر سایبری فندرسک می گوید:

قبلا هم گفتم که این ها که مخالف پارک موزه هستند به فکر محیط زیست که همون جنگل و فضای سبز باشه نیستند این ها به فکر محیط زیستن خودشون که همان هوس بازی و کثافت کاری در ناهار خوران هست، هستند.

غزل می گوید:

تا بوده همین بوده

لیلا می گوید:

ببخشید ها بنده از پایین شهر هستم
وقتی مهمان میاد از جای دیگه یک جایی تفریحی نداره ببریمش
در ضمن شهدای ما پاک بودند و ساده زیست نیازی به این چیزها ندارند اجرشون و گرفتن
بعضی ها هستن میخوان بنام شهدا برای خودشان دکان و دستگاه درست کردند

noor می گوید:

سلام خانم لیلا:

خداروشکر که شما از پایین شهر هستید

جاهای دیدنی زیادی استان و شهرستان ما وجود دارد که ظاهرا واسه شما که پایین شهری هستی به چشم نمیاد…

ما پایین شهری ها تفریح کردن در پارک کوچکی هم واسمون ارزشمنده…بنظرت پایین شهری هستی…؟

از پاک بودن و ساده زیستی شهدا گفتی و از باز کردن دکان برای بعضی از افراد البته با نام شهدا…

در اینکه شهدای ما پاک بودن و ساده زیست شکی نیست…

بحث در این است که شهدای ما باید با عناوین، مکان های فرهنگی و وسایل فرهنگی به جوانان امروزی ما شناسانده شوند.

باید در کنار مکان های تفریحی مکانهای معنوی هم وجود داشته باشد…

کسی مخالف پیشرفت نیست…

صحبت سر مخالفت برخی طرفداران به حساب محیط زیستی است که برای خودشان دکانی باز کردند…

از باز کردن دکان با نام شهدا توسط برخی افراد سخن گفتی….جالب شد:

در پارک موزه دفاع مقدس دکان باز کردند یا در ناهارخوران گرگاندوستان و مرفه نشینان…؟

در تپه نورالشهدا دکان باز کردند یا در ناهارخوران گرگان و کافه شبهای گرگان و قهوه خانه های گرگان…؟؟؟

خواهرم شهدا غریب ماندن…

کسی مخالف پیشرفت نیست.

سید علی می گوید:

سلام برادر
من برادر شهید هستم
خود ما خانواده شهدا موندیم چطور از شرمندگی این عزیزان در بیایم
حالا شما دارین به اسم شهدا هی دعوا راه میندازین که چی بشه
دست ور دارین تورو خدا………

noor می گوید:

برادر شهید…!!!

ای داد بیداد می گوید:

سید علی جان ! عقیل هم برادر علی بود و جعفر کذاب هم …

نمیدونم چرا شما به سر و کول هم میپرید؟1 اینجا داره میگه به سر و کول سرمایه دارا باید پرید که دارن واسه منافع خودشون جنگل رو تخریب میکنند. تله کابین و پارک موزه هر دو یک هدف دارند.

شهروند می گوید:

به عنوان یک مخاطب به هیچ عنوان توجیه نیستم که چرا بایستی حتماً پارک موزه دفاع مقدس در میان جنگل ساخته شود؟ مگر قرار است جنگ ویتنام را تداعی کند؟! چه اشکالی دارد این پروژه در مکانی دیگر مثلاً (تاکید می کنم مثلاً) در حاشیه جاده آق قلا در مساحتی بزرگتر احداث شود و فضایی مشابه فضای جبهه ها در چند ده هکتار ایجاد گردد، در این صورت می توان فضای جنگ را با نور و تصویر و صدا و نمایش و…. بازسازی کرد نه فقط با نشان دادن چند تصویر و ماکت و ادوات جنگی غراضه! دراین صورت تاثیرگذاری آن نیز بیشتر می شود. دقیقاً بفرمایید آقای چراغعلی کی با bbc مصاحبه کرد؟ و منظورتان از چوب لای چرخ گذاشتن چیست؟ اگر احداث پارک موزه در جنگل کار غیر قانونی نباشد هیچ احدالناسی توان جلوگیری از احداث آن را ندارد چرا که الحمدالله مسئولین کشور همه ولایی اند و دغدغه ترویج فرهنگ ایثار و شهادت دارند. مزار پاک شهدای گمنام مدفون در تپه نور الشهدا در هر حال میعادگاه مردم قدرشناس با لاله های پرپر وطن خواهد ماند، مردمی که علیرغم تمام سختیها و فشارهای اقتصادی و… همیشه پشتیبان نظام مقدس جمهوری اسلامی بوده اند و این را در عرصه های گوناگون به اثبات رسانده اند. نویسنده محترم این درست نیست که مردم را به بالا شهری و پایین شهری و مرفه و فقیر و … دسته بندی کنید و بین مردم شکاف بیندازید . ما امروز بیشتر از هر زمان دیگری به اتحاد نیاز داریم. اینکه کسی تمکن مالی دارد دلیل نمی شود که او را لزوماً لاقید و بی تقوا و …. بدانیم. می خواهید چند نفر از بزرگان و فعالین انقلاب را نام ببرم که از قبل از انقلاب و بعد از انقلاب دارای ثروت مادی بوده اند و هستند و داراییشان را هم از راه حلال به دست آورده اند مگر بازاریان از اصلی ترین حامیان انقلاب نبوده اند؟ مگر در صدر اسلام حضرت خدیجه (س) از بزرگترین تجار عرب نبود؟ مگر تمام دارایی اش را صرف تبلیغ اسلام نکرد؟ در هر طبقه ای انسانهای خوب و بد هست و آنچه معیار برتری انسانهاست فقط تقواست و بس. استان ما علیرغم داشتن مواهب طبیعی از فقر و توسعه نیافتگی رنج می برد و یکی از پتانسیلهای استان برای توسعه صنعت گردشگری است. ایجاد زیرساختهایی همچون تله کابین نیز در همین مسیر تعریف شده است. هزینه 15 ملیاردی یا بیشتر قرار است توسط بخش خصوصی سرمایه گذاری شود نه شهرداری. انشاالله با یاری هم کشورمان ایران، استانمان گلستان و شهرمان گرگان را می سازیم. نویسنده عزیز ، آقای پزشکپور در وبسایتشان درست پیشبینی نموده اند. گرگان با بیشترین رشد جمعیت در کشور بعد از شهرتهران تا کمتر از یک دهه دیگر تعریف کلانشهر را خواهد داشت. از هم اکنون باید به فکر باشیم تا بیش از این گرفتار مشکلات رشد جمعیت و مصائب شهرنشینی همچون ترافیک، کمبود امکانات، تخریب محیط زیست و….نشویم. باید برنامه داشت و همت. یا علی

noor می گوید:

چطور ساختن شهربازی، هتل، قلیانکش خانه، انواع و اقسام کافی شاپ ها، ساخت اداره محیط زیست، ساخت انواع مهمان سراهاو… در ناهارخوران مجاز است ولی ساخت پارک موزه دفاع مقدس به محیط زیست لطمه وارد می کند؟!

شما هم خوب می دانید که چه کسی با بی بی سی مصاحبه کرده است. منظورم خانم (الف – م) می باشد.

میلاد بادلی می گوید:

ضمن تشکر از اطلاع رسانی
چیزی که مشخص است همین حزب بازی هاست و افراطی گری .. چه از راست چه از چپ
منطق و علم را نادیده میگیرند..
از اکوسیستم و طبیعت نیز برای ساختن هردو بنا می شود بهره گرفت..

ما موچیم از این دعواها ..اما بی تفاوت نیستیم.
و به اصول خودمان معتقدیم و همینطور اگر اشتباهی کنیم استغفار خواهیم کرد.

ارسال نظر