توافق شبانه ۴ نماینده اصولگرا با آیت الله نورمفیدی برای گزینه استانداری
تعداد بازدید تعداد بازدید: 751 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت 1:34 ب.ظ، شنبه، 13 مهر، سال 1392 نظرات بدون نظر

شامگاه گذشته چهار نماینده اصولگرای استان با حضور در دفتر نماینده ولی فقیه در استان بر روی حسن صادقلو به عنوان استاندار آینده گلستان توافق کردند .

thumb271-34571fb5fb92fa0a13cb6e0ef3b9108dبه گزارش رادکانا، موضوع انتخاب استاندار گلستان این روزها خیلی داغ شده و هر چه جلوتر می رویم اخبار داغ ، لابی گری ها و دیدارهای خصوصی صاحب نظران استانی بر حساسیت این انتخاب می افزاید .

مضاعف بودن این حساسیت در گلستان بدین خاطر است که این استان همواره در اختیار جریان تندرو چپ بوده و با توجه به اینکه دولت تدبیر و امید روحانی شعار اعتدال سر داده اما گزینه هایی که از این استان مطرح می شوند هیچگاه بوی اعتدال نمی دهند .

شامگاه گذشته ضیافتی با حضور 4 نماینده اصولگرای استان با آیت الله نورمفیدی نماینده ولی فقیه در استان گلستان برگزار شد و بنظر می رسد جمع حاضر در این جلسه بر روی حسن صادقلو به عنوان استاندار گلستان به توافق رسیدند .

شاید مکانیسم نامناسبی که عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور در انتخاب استاندار برگزید منشا این اختلافات و کشمکش ها باشد چرا که وی اعلام کرده در انتخاب استاندار نظر مجمع نمایندگان استان و نماینده ولی فقیه خیلی مهم است . در چنین مکانیسمی احتمال تبانی و دل دادن و قلوه گرفتن زیاد است و این همه کش و قوس شاید به این دلیل باشد . 

یکی از دلایلی که تا بحال استاندار گلستان انتخاب نشده همین عدم تعامل مجمع نمایندگان استان با نماینده ولی فقیه بوده اما دیشب با حضور 4 نماینده از 7 نماینده استان جلسه ای با آیت الله نور مفیدی برگزار شد و به قول برخی سیاسیون استانی 4 نماینده اصولگرای استان نرمش قهرمانانه از خود نشان دادند و حاضر شدند حسن صادقلو را بر راس استان بگمارند .

اما چرا اصولگرایی این روزها دچار تناقضات گوناگون شده است ؟

هماهنگی این جلسه توسط صابری نماینده آزادشهر صورت گرفته و در آن رحمت الله نوروزی نماینده علی آباد ، عیسی امامی نماینده گرگان و آق قلا و محمد جواد نظری مهر نماینده کردکوی، بندرترکمن و بندرگز حضور داشته اند .

اینکه نمایندگان استان با نماینده ولی فقیه دیدار کنند منعی ندارد و اتفاقا منشا ثمرات خوب برای مردم است اما چرا این چهار نماینده قانع شدند که روی صادقلو تمرکز کنند علیرغم ایکه گزینه های معتدل تر ، قوی تر و متعهد تری در این بین وجود دارد، منشا شک و نگرانی است .

از طرف دیگر آیت الله نورمفیدی نماینده ولی فقیه در استان با توجه به اینکه صادقلو از همفکران اصلاح طلب بوده و عضو شورای مرکزی مجمع نیروهای خط امام هست ضرر نمی کند و با این انتخاب شاید به خواسته خود برسد اما نمایندگان اصوگرایی که رای این جریان را در انتخابات مجلس به عنوان امانت بر دوش دارند ، چه جوابی برای مردم خواهند داشت و منشا صدمات بعدی از این انتخاب را چه کسانی باید جوابگو باشد و آیا تضمینی وجود دارد که صادقلو بر مدار اعتدال و عدم حذف نیروهای ارزشی استان عمل کند.

نگرانی سایر نمایندگان استان 

از طرفی سلیمان عباسی نماینده مردم گنبد کاووس و دبیر مجمع نمایندگان استان تا یک ساعت از این جلسه از آن بی اطلاع بوده و پس از اینکه با خبر می شود نسبت به انجام آن اعتراض می کند چرا که آن را مغایر با توافق قبلی بین نمایندگان می دانست .

چرا که مطابق هماهنگی قبلی در مجمع نمایندگان استان قرار بود صبح امروز ( شنبه 92/7/13 ) جلسه نهایی مجمع نمایندگان استان در تهران برگزار شود و جمع بندی نهایی نظرات و نفرات پیشنهادی مجمع نمایندگان استان طی نامه ای به وزارت کشور اعلام گردد . که با برگزاری جلسه شب گذشته این 4 نماینده ، جلسه امروز مجمع یا برگزار نمی شود و اگر هم برگزار شود ، دیگر خاصیتی ندارد .

در عین حال حجت الاسلام سید علی طاهری نماینده مردم گرگان و آق قلا و سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس نیز وزنه قابل اتکا و صاحب نظر در معرفی استاندار باید باشد و این چنین نادیده گرفتن نظرات ایشان نمی تواند برای گرگان و مجموعه استانی مفید باشد چرا که وی منتخب اول مردم گرگان بوده و در مجلس نیز نماینده ای مطرح است و این می تواند منشا مطالبات گروهی از مردم استان باشد .

اینکه چه چیزی 4 نماینده اصولگرای استان را به این امر راضی کرده است تا به قول ادبیات مشهور این روزهای صحنه دیپلماسی کشور ، تن به نرمشی قهرمانانه بدهند و گزینه ای نه معتدل بلکه تندروی اصلاح طلب را برای استانداری گلستان برگزینند جای سوال دارد که پاسخ و نتیجه آن در آینده ای نزدیک مشخص خواهد شد .

حسن صادقلو کیست ؟

گفتنی است گزینه مورد توافق بین 4 نماینده اصولگرا با آیت الله نورمفیدی ، از نیروهای اصلاح طلب تندروی استان از شهرستان رامیان است که چهره ای شناخته شده با گرایشات تند اصلاح طلبی در سطح استان می باشد . وی در جلسه جشن پیروزی ستاد دکتر روحانی پس از انتخابات 24 خرداد در بندر ترکمن این گونه سخن گفته است :

 چرا نهادهای حاضر در جامعه شفاف نیستند و اطلاعات را برای مردم شفاف سازی نمی کنند ، ما آمده ایم که این نهادها را سر و سامان بدهیم و در ادامه به انتقاد شدید از عملکرد دستگاه های مختلف نظام می پردازد .

حسن صادقلو از نمایندگان ادوار مجلس شورای اسلامی است که در سال 63 به مجلس شورای اسلامی به ریاست هاشمی رفسنجانی راه یافت . وی سابقه معاونت آموزش و پرورش را دارد و حتی از گزینه های پیشنهادی این وزارتخانه نیز به شمار می رفت . صادقلو در سال 87 به عضویت شورای مرکزی مجمع نیروهای خط امام (ره) در امده و با اعضای این مجمع که عمدتا اصلاح طلب هستند ارتباط تنگاتنگی دارد . 

 گفتنی است هر 4 نماینده مذکور پس از پایان جلسه مشورتی با پرواز ساعت 10 شب ، گرگان را به مقصد تهران ترک نمودند .

ارسال نظر