ثبت نام از کاندیداهای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری آغاز شد
تعداد بازدید تعداد بازدید: 564 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت 9:26 ق.ظ، سه شنبه، 17 اردیبهشت، سال 1392 نظرات بدون نظر

ثبت نام از داوطلبان یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری از صبح امروز در وزارت کشور آغاز شد و داوطلبان از ساعت ۸ صبح لغایت ۱۸ بعدظهر به مدت ۵ روز می توانند برای ثبت نام به وزارت کشور مراجعه کنند.

یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با دستور مصطفی محمد نجار وزیر کشور به فرمانداران کل کشور برای تشکیل هیات های اجرایی انتخابات آغاز شد.

وزیر کشور از طریق ویدئوکنفرانس دستور شروع انتخابات را داده و سپس در نشست خبری در جمع خبرنگاران داخلی و خارجی در محل ثبت نام از کاندیداهای ریاست جمهوری حضور یافت.

ثبت نام یازدهیمن دوره انتخابات ریاست جمهوری از صبح امروز  17 اردیبهشت آغاز و تا شنبه 21 اردیبشهت ماه ادامه خواهد داشت.

داوطلبان حضور در این دوره از انتخابات ریاست جمهوری می توانند با در دست داشتن اصل شناسنامه و چهار برگ تصویر کلیه صفحات آن و 12 قطعه عکس 4*6 جدید که در سال جاری گرفته باشند از ساعت 8 صبح لغایت 18 بعدظهر برای ثبت نام به وزارت کشور مراجعه کنند.

انتخاب شوندگان هنگام ثبت نام باید دارای شرایط زیر باشند :

1- از رجال مذهبی ، سیاسی .

2- ایرانی الاصل .

3- تابعیت کشور جمهوری اسلامی ایران .

4- مدیر و مدبر .

5- دارای حسن سابقه و امانت و تقوی .

6- مؤمن و معتقد به مبانی جمهوری اسلامی ایران و مذهب رسمی کشور .

بنابراین گزارش وزارت کشور پس از پایان مهلت ثبت نام ، بلافاصله مدارک داوطلبان را به دبیرخانه شورای نگهبان تسلیم خواهد کرد.

همچنین شورای نگهبان ظرف پنج روز از تاریخ وصول مدارک داوطلبان به صلاحیت آنان رسیدگی و نظر خود را صورت جلسه نموده و یک نسخه از آن را به وزارت کشور ارسال می دارد. بنا به تشخیص شورای نگهبان مدت مذکور می تواند حداکثر تا پنج روز دیگر تمدید شود.

وزارت کشور موظف است پس از وصول نظریه شورای نگهبان اسامی نامزدهای ریاست جمهوری را اول خرداد ماه با استفاده از وسایل ارتباط جمعی ظرف مدت دو روز به اطلاع مردم سراسر کشور برساند .

فعالیت های انتخاباتی نامزدهای ریاست جمهوری رسماً از 3 خردادماه آغاز و تا 24 ساعت قبل از شروع اخذ رأی خاتمه می پذیرد .

نامزدهای ریاست جمهوری که صلاحیت آنان توسط شورای نگهبان تأیید و اسامی آنها از طرف وزارت کشور اعلام میگردد هر یک حق دارند به طور مساوی از صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران برای معرفی و ارائه برنامه های خود استفاده نمایند . ترتیب و تنظیم برنامه تبلیغات نامزدهای انتخاباتی از طریق صدا و سیما به عهده کمیسیون بررسی تبلیغات است .

در همین راستا به منظور تضمین برخورداری یکسان نامزدهای ریاست جمهوری از امکانات دولتی کمیسیونی به نام کمیسیون بررسی تبلیغات انتخابات در وزارت کشور و بنا به دعوت وزیر کشور تشکیل شده است.

اعضای کمیسیون بررسی تبلیغات ریاست جمهوری عبارتند از :

1- دادستان کل کشور یا نماینده تام الاختیار او .

2- وزیر کشور یا نماینده تام الاختیار او .

3-مدیر عامل صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران یا نماینده تام الاختیار او .

همچنین شورای نگهبان می تواند یک نفر از میان اعضای خود یا از خارج را به منظور نظارت بر کار کمیسیون مزبور تعیین نماید .

بنابراین گزارش تاکنون 24 شخصیت سیاسی و اقتصادی برای حضور در این انتخابات به طور رسمی اعلام کاندیداتوری کرده اند. تقریبا به همین تعداد چهره سیاسی نیز اعلام کرده اند که همچنان در حال بررسی شرایط برای ثبت نام در انتخابات هستند .

شورای نگهبان اعلام کرده است شرایط جدیدی را برای بررسی صلاحیت کاندیداها در نظر گرفته است.

 

IMG21274406

ارسال نظر