جابجایی بازار نعلبندان ؛ اولین کار شورای جدید شهر گرگان
تعداد بازدید تعداد بازدید: 516 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت 8:45 ق.ظ، یکشنبه، 27 مرداد، سال 1392 نظرات بدون نظر

وجود بازار نعلبندان که یکی از قدیمی ترین بازارهای استان می باشد باعث شده تا مرکز شهر گرگان با ترافیک سنگین و تردد بیش از حد مردم مواجه شود ؛ از طرفی تردد سخت به دلیل کوچه های تنگ در بازار و بوی بد و متعفن نعلبندان اصلا شایسته گرگان نیست .

thumb271-009337dc6eb1cd2b36e1b844bf0da25eبه گزارش رادکانا، شهر گرگان بعد از اینکه به عنوان مرکز استان گلستان انتخاب شد رشد فیزیکی و توسعه انسانی فزاینده ای یافت تا امروز که شاهدیم جمعیت شهر گرگان بیش از 300 هزار نفر را شامل می شود که در روزهای کاری با گسیل مردمان سایر شهر ها حتی از استان همسایه جمعیت گرگان به 400 هزار نفر هم می رسد .

در عین حال هنوز معابر شهر گرگان و خیابانهای شهر گنجایش رفت و آمد این همه ماشین و مردم را ندارد و در ساعت نزدیک به ظهر و غروب ترافیک سنگین داد همه را در آورده است .

میدان شهرداری به عنوان شاهراه اصلی شهر و جعبه تقسیم گرگان همواره نقش کلیدی داشته و هیچ فرد گرگانی نیست که در طول روز یک بار از آن عبور نکرده باشد . وجود بازار امام ، بانک های بزرگ با مشتریان زیاد ، اماکن اداری و قضایی ، پارک شهر ، بازار نعلبندان و داروخانه های متعدد باعث شده تا جمعیت زیادی در طول روز به این مکان تردد کنند .

ترافیک سنگین در این محور نشان می دهد که باید فکری به حال این نقطه کرد و گرنه تا سالهای آینده با یک چالش جدی مواجه خواهیم شد . در این میان طرح جابجایی بازار نعلبندان شاید بهترین راه باشد . طرحی که برخی اعضای شورا نیز آن را مهم و قابل دفاع دانسته اند .

ایجاد بازارهای محلی مانند سرخواجه ، کوی انقلاب و یا شهرک های مختلف باعث می شود که مردم نیازهای خود را در همان محله ها حل کنند و دیگر نیازی به حضور در نعلبندان و شلوغی بیش از حد در این نقطه نباشد .

اگر یان بازارهای محلی توسط شهرداری سر و سامان یابند و مسئولان بازرسی سازمان صنعت ، معدن و تجارت هم نظارت جدی روی قیمت ها دشاته باشند قطعا این طرح جواب می دهد .

قدیمی و تنگ بودن کوچه های بازارچه نعلبندان هم باعث شده تا تردد در خود بازار به کندی و سختی انجام شود . از طرفی بوی بد و تعفن داخل بازار اصلا در شان مرکز استان و شهری مانند گرگان نیست و باید با تعطیلی نعلبندان این نقطه را دوباره ساخت و احیا کرد یا برای کار دیگری در نظر گرفت .

حال همه نگاهها به شورای جدید شهر گرگان است که چگونه با این طرح کنار می آید و آیا می تواند یک طرح جامعی در باره این قضیه ارائه کند و مردم گرگان را از ترافیک لجام گسیخته این نقطه رها سازد .

نویسنده : جابر تمسکنی

ارسال نظر