جاده ابر یا جاده مرگ؟
تعداد بازدید تعداد بازدید: 851 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت 8:30 ب.ظ، دوشنبه، 24 آذر، سال 1393 نظرات بدون نظر

روزنامه ایران مقاله استاد دانشکده زیست شناسی دانشگاه تهران را که ساخت جاده ابر را به چالش کشیده است، منتشر کرد.

81426583-6141838یادداشت وارده: در این یاداشت به قلم حسین آخانی می خوانیم: درست در آستانه سفر ریاست محترم جمهوری به استان گلستان بود که نامه ای توسط 151 نفر از نمایندگان محترم مجلس منتشر شد که در آن خواستار ساخت جاده در یکی از منحصر به فرد ترین جنگل های بکر کشور شده بودند.

یک دهه است متخصصان و دوستداران محیط زیست کشور و بخصوص در استان های سمنان و گلستان تلاش می کنند برای صیانت از جنگل ابر مسئولان را متقاعد کنند تا طبق اصل 50 قانون اساسی از تخریب آن جلوگیری شود.

این که چگونه چند نماینده محلی توانسته اند نیمی از مجلس را برای امضای نامه ای تشویق کنند که دو روستای ‘شیرین آباد’ و ‘ابر’ را به هم وصل می کند و خسارتش برای جنگل های شمال فراوان است، از معماهای تو در توی سیاست است که ما را نه دانشی است و نه انگیزه ای برای پرس و جو، ولی من می خواهم از نمایندگان محترم سؤال کنم، در شرایطی که تخریب محیط زیست زندگی شما و فرزندان شما را یکی یکی نابود می کند و با کابوس سرطان و ده ها بیماری خطرناک یا به گورستان می فرستد یا اسیر دکتر و دوا می کند، ضمن این که در کشور به دلیل استفاده غیرمعمول از خودروی شخصی حوادث رانندگی آن در صدر بالاترین کشورهای جهان قرار گرفته است، همچنین مصرف سوخت در کشور ما با کشور چین با بیش از 15 برابر جمعیت برابری می کند و در حالی که مردم ما در معرض بی رحمانه ترین تحریم های تاریخ قرار دارد و زمین خواری و تصاحب منابع طبیعی و ملی نگرانی های جدی را در بالاترین رده مسئولان مملکتی و قوه قضائیه سبب شده است، کدام انگیزه و استدلال شما را وادار کرده است زیر نامه ای را امضا کنید که نتیجه اش جز خسارت به تنها باقیمانده های جنگل های دوران سوم زمین شناسی نیست؟ ولی من به عنوان کسی که سه دهه عمر خود را در تحقیق و بررسی این جنگل ها گذرانده ام و اتفاقاً هیچ گرایش سیاسی ندارم و به عنوان سر سخت ترین منتقدان ریاست فعلی سازمان محیط زیست شناخته شده ام از شما تقاضا می کنم کمک کنید تا به جای ساخت جاده ابر امضای مبارک خود را زیر نامه ای مزین کنید تا جاده مرگ را از وسط پارک ملی گلستان خارج کند.

با این کار شما کاری می کنید کارستان و تردید نداشته باشید هم دعای خیر ساکنان صدها روستای شرقی استان گلستان و خراسان شمالی را بدرقه ماه های باقیمانده نمایندگی خود می کنید و هم از کشت و کشتار بیش از حد حیات وحش و آتش سوزی های گسترده در جنگل های گلستان جلوگیری خواهید کرد.

این روزها دغدغه حفظ محیط زیست از جمع طرفداران و متخصصان گذشته است و مردم فهیم، بادرایت و بادانش ایران حتی در دور افتاده ترین روستاها خوب می دانند که حفظ محیط زیست برای حفظ سلامت آن ها از هر چیز دیگری مهم تر است.

در این سال ها روستاییان بیش از هر بخش دیگری در کشور قربانی توسعه ناپایدار و تخریب محیط زیست شده اند.

فراموش نکنیم اگر می خواهیم اقتصاد مقاومتی را در عمل اجرا کنیم، راه آن جز کاهش مصرف سوخت، استفاده از حمل و نقل عمومی، حفظ میراث طبیعی و فرهنگی و حفظ زیبایی های کشوری که صدها هزار شهید جان بر کف برای پاسداری از آن جان خود را هدیه کردند، نیست.

من در تعجبم که چرا نمایندگان محترم از رئیس جمهوری نمی خواهند راه آهن را در کل کشور گسترش دهد تا نیازی نباشد هر روز این کشور را با ساخت جاده تکه پاره کنیم؟ چرا از سازمان محیط زیست و سازمان جنگل ها و مراتع نمی خواهند جلوی گسترش شهر های بزرگ را بگیرد ؟ آیا چند کیلومتر جاده که نتیجه اش جز تخریب جنگل و به هم ریختگی ساختار طبیعی منطقه و زندگی آرام ساکنان آن جا و باز کردن راه سودجویان و زمین خواران به جنگل های بکر منطقه نیست، آن قدر اهمیت دارد که شما خواست های کلان و ملی خود را تا این حد تقلیل دهید؟

انتهای پیام/

ارسال نظر