جشنواره بازیهای بومی محلی سالیکنده با اجرای کمدی شاد و مهیج قارنلی
تعداد بازدید تعداد بازدید: 2,102 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت 11:06 ق.ظ، دوشنبه، 11 فروردین، سال 1393 نظرات یک نظر

در راستای برگزاری جشنواره های بومی محلی استان گلستان روستای سالیکنده بعد از روستای سرکلاته خرابشهر دومین روستای شهرستان کردکوی می باشد که روز گذشته این جشنواره را به نحو احسن و با حضور گسترده مردم شریف این روستا برگزار کرد.

IMG_0023به گزارش خبرنگار رادکانا، در راستای برگزاری جشنواره های بومی محلی استان گلستان روستای سالیکنده بعد از روستای سرکلاته خرابشهر دومین روستای شهرستان کردکوی می باشد که روز گذشته این جشنواره را به نحو احسن و با حضور گسترده مردم شریف این روستا برگزار کرد.

سیداحمد حسینی بخشدار مرکزی کردکوی، مهدی بیدلی دبیر ستاد خدمات سفر شهرستان، محمدحسین شاعری معاون پرورشی اداره آموزش و پرورش کردکوی و دیگر مسئولین در این جشنواره حضور داشتند.

جشنواره بازیهای بومی محلی و فرهنگ اقوام با قرائت قرآن در ساعت 14 بعدازظهر روز گذشته در مدرسه شهیدان مهدان روستای سالیکنده آغاز شد.

این جشنواره که فضای پر از شور و نشاط به روستای سالیکنده داده بود و در چند بخش متفاوت با آداب و رسوم کهن و تاریخی به مرحله اجرا گذاشته شد.

سپس صادقعلی پارسایی رئیس شورای اسلامی روستای سالیکنده دقایقی کوتاه به خیرمقدم گویی و ارائه عملکرد دهیاری و شورای اسلامی روستا در مدت فعالیتشان پرداخت.

IMG_0001

یکی از پرطرفدارترین بخش های این جشنواره محلی اجرای کمدی شاد و مهیج قارنلی بود که می توان بهترین بخش این جشنواره یود.

قارنلی که به نوعی باید بگوییم در تمامی استان گلستان هواداران زیادی را به سمت خود جذب کرده در این برنامه توانست دلهای مردم بی آلایش سالیکنده را سراسر شور و نشاط و شادمانی کند.

IMG_0050

این جشنواره از ۵ غرفه صنایع دستی، پخت غذاهای بومی محلی، ابنیه و امکانات قدیمی، ابزارآلات کشاورزی، لباس های سنتی و قدیمی تشکیل شده بود.

IMG_0009

بخشی را برای حیوانات اهلی و دام و طیور اختصاص دادند که نشانگر شغل دامپروری مردم روستا می باشد که این بخش را بصورت سنتی و قدیمی درست کرده بودند.

salikandeh-(3)

ورودی مکان جشنواره را با نمایشگاهی از تصاویر شهدای روستای سالیکنده درست کرده بودند که یاد و خاطره این عزیزان را در این روز در دلهای یکایک مردم روستا زنده نگه داشت.

salikandeh-(2)

بازی های بومی محلی همچون چولنگ سواری، تیله بازی، پاره بازی و طناب کشی که این روزها در بین جوانان نوجوانان این روستا مرسوم است در این جشنواره به نمایش گذاشته شد.

salikandeh-(15)

اجرای حرکات رزمی توسط کاراته کاران نونهال و نوجوان روستای سالیکنده که خوش درخشیدند.

salikandeh-(6)

گروه موسیقی سنتی ونوشه با نواختن ترانه های سنتی و قدیمی رایج منطقه شمال حال و هوایی بومی محلی به این جشنواره داد، گویی کهنسالان این جمع یکایک خاطرات خود را مرور می کردند.

salikandeh-(17)

اجرای موسیقی سنتی توسط مصطفی روشندل که این هم از بخش های خوب و موسیقایی این جشن بود.

salikandeh-(7)

یکی از اهالی روستا بنام غلامرضا سعداللهی به شعرخوانی و دلکمه گویی در وصف بهار و روستای سالیکنده پرداخت.

salikandeh-(14)

در پایان این جشنواره از خانواده های شهدای روستای سالیکنده و تمامی کسانی که به هر نوعی برای این روستا افتخار آفریدند تقدیر و تجلیل بعمل آوردند.

salikandeh-(20)

 

از دهیاری و شورای اسلامی، پایگاه مقاومت بسیج شهید اشرفی اصفهانی روستا، خانه بهداشت روستا و اهالی  محترم روستای سالیکنده بخاطر برگزاری جشن شاد و مفرح تقدیر و تشکر می کنیم.

لازم بذکر است، جشنواره بازیهای بومی محلی روز دوشنبه (۱۱/۱/۹۳) از ساعت ۱۵ الی ۱۹ در روستای بالاجاده برگزار خواهد شد.

 همچنین ساعت از 9 صبح امروز اولین جشنواره بازیهای بومی محلی و فرهنگ اقوام در روستای تاریخی و گردشگری رادکان درحال برگزاریست.

عباس اشرفی می گوید:

تو ضییح هر عکس را زیر همان عکس مینویسند شما هنوز اصل روزنامه نگاری را نمیدانید اول بیاموزید بعد…. توضییح زیر عکس گوسفندان را بخوانید .

ارسال نظر