جشنواره بازیهای بومی محلی و فرهنگ اقوام اینبار در روستای بالاجاده « دارالمومنین» +تصاویر
تعداد بازدید تعداد بازدید: 2,928 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت 8:55 ب.ظ، دوشنبه، 11 فروردین، سال 1393 نظرات بدون نظر

جشنواره بازیهای بومی محلی و فرهنگ اقوام عصر امروز دوشنبه با حضور مسئولین و مردم شریف روستای بالاجاده در سالن ورزشی این روستا برگزار گردید.

IMG_0024به گزارش خبرنگار رادکانا، برنامه های منسجم و مردمی با نشاط و جذابیت خاصی در سالن ورزشی روستا کلید خورد.

بابایی معاون امور جوانان اداره کل ورزش و جوانان استان گلستان، عبدالرسول جوادی بالاجاده مسئول دفتر و مشاور معاون توسعه و پشتیبانی وزارت ورزش و جوانان، سیداحمد حسینی بخشدار مرکزی کردکوی، ذبیح الله میقانی مدیرعامل سازمان تاکسیرانی شهرستان گرگان، سیدولی حسینی رئیس اداره ورزش و جوانان شهرستان کردکوی، پهلوانان، پیشکسوتان و مردم خونگرم و زحمتکش روستای بالاجاده در این جشنواره مردمی شکرت داشتند.

IMG_0008

این جشنواره هم، همانند دیگر جشنواره های بومی محلی در روستاهای سرکلاته خرابشهر و سالیکنده با هواداران زیادی روبرو بود که تا پایان این جشنواره همراه بودند.

هواداران و بینندگانی که برای مرور آداب و رسوم کهن سرزمین و وطن خود بالاجاده در این جشنواره شرکت کردند.

جشنواره ای که برخاسته از دل روستا و آداب و رسوم کهن و دیرینه مردمی بی آلایش و مهمان نواز این نقطه از شهرستان کردکوی است.

در این جشنواره از همه اقشار مردم بالاجاده شرکت داشتند و از برنامه های شاد و مهیج آن بهره مند شدند.

بارندگی شدید و برودت دما هم نتوانست بهانه ای برای نیامدن مردم بالاجاده به این جشنواره سراسر شادی و سرور شود.

دکتر علیرضا فرخی رئیس شورای اسلامی روستای بالاجاده دقایقی را به خیرمقدم گویی خدمت مردم محترم روستا پرداخت.

IMG_0004

سپس در ادامه حاج محمداسماعیل بهرامی، امیری خوان کهنسال اهل بالاجاده به اجرای آئین سنتی و دیرینه امیری خوانی پرداخت.

اجرای امیری از عشاق دشتی آغاز و با دو فرود به ترتیب به درجه پنجم و اول دستگاه شور فرود می‌کند و خواننده آن باید حنجره ای قوی داشته و از تحریرهای چهچه‌ای بلبل گونه استفاده کند.

در اشعار امیری خوانی مضامین عاشقانه و عارفانه، دینی، چیستان، جبر و اختیار، توصیف طبیعت، دعا، مناجات، مدح ائمه، پیامبران، عارفان به نام و مواردی از قبیل ترک دنیا، مرگ، کار، توکل و رضا، قیامت، ارزش انسان ها، درک وجود خداوند، ارباب و رعیت، جام الست، اعتقاد اسطوره ای، وصف زمان و مکان و غیره به وضوح دیده می‌شود که هر کدام به نوبه خود قابل توضیح و تفسیر است.

IMG_0019

در بخشی از این جشنواره بازیهای بومی محلی که جزو بازیهای رایج این منطقه است اجرا شد.

IMG_0029

در ادامه سید نصرت الله حسنی به شعرخوانی محلی پرداخت که کلمه کلمه آن برخاسته از دل و جان این شاعر فرهیخته بالاجاده ایست.

یکی از آداب دیرینه مردم بالاجاده نوروزخوانی می باشد که آقایان عزیز فرخی و حبیب ساوری به اجرای آن پرداختند که مایه نشاد و شادکامی مردم شد.

دو هفته پیش از فرارسیدن سال نو، نوروزخوان با لباس محلی و به همراه یکی از دستیارانش به در خانه‌های مردم می‌رود و پس از خواندن اشعاری از قدرت حق تعالی در زمینه خلقت بشر از حضرت آدم تا حضرت خاتم (ص) و ائمه اطهار (ع) برای ساکنان آن منزل، آرزوی سلامت، تندرستی و برآورده شدن خواسته‌هایشان را می‌کند.

نوروزخوانان با دریافت انعام یا تبرک به خانه دیگران می‌روند تا بشارت طلیعه سال نو را به مردم اعلام کنند.

دختران و پسران دم بخت معتقدند اگر نوروزخوانان در خانه آنها را بزند، به زودى راهى خانه بخت می‌شوند.

دسته‌هاى نوروزخوان به در خانه مردم مراجعه و شروع به آوازخوانى می‌کنند تا صاحب خانه هدیه‌اى به آنها بدهند، هدایا معمولا پول نقد، برنج، تخم مرغ،گندم و آرد است و میزان آن به کرم الطاف صاحب خانه بستگى دارد.

نوروز خوانان چند نفر هستند که یک نفر اشعار را می خواند، یک نفر ساز می زند، نفر دیگر که به آن کوله کش ( بارکش ) می گویند به در خانه های مردم می رود و می خواند.

IMG_0073

عبدالرسول جوادی بالاجاده مسئول دفتر و مشاور معاون توسعه و پشتیبانی وزارت ورزش و جوانان، دقایقی را به مقوله فرهنگ مخصوصا فرهنگ بالاجاده و عملکرد خوب و مثبت مردم بالاجاده در سطح کشور پرداخت و سخنانی را در خصوص افتخارآفرینی و حضور مردم بالاجاده در عرصه های مهم فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی، علمی و سیاسی بیان نمود.

IMG_0085

برگزاری مسابقات کشتی باشال در گروه سنی پیشکسوتان و بزرگسالان که هوای ورزش و ورزش دوستی را در بین کهنسالان حاضر در جمع زنده کرد و خاطرات زیبایی از دفتر زندگی خود را در آن لحظه از جشن ورق می زدند.

IMG_0097

مسابقات طناب کشی توسط نونهالان حاضر در جشنواره که جذابیت، هیجان و خوشحالی را در بین این گروه سنی مهیا کرد.

IMG_0133

 

همچنین جوانان رزمی کار بالاجاده ای هم به ارائه حرکات رزمی پرداختند که باید از آنها تقدیر و تشکر کرد.

IMG_0115

جز بازی (گردو بازی) که حتی حاج ذبیح الله میقانی مدیرعامل سازمان تاکسیرانی شهر گرگان را هم به میدان بازی کشاند و کهنسالان حاضر در جشنواره به این بازی پرداختند.

IMG_0130
در خاتمه به کسانی در بازیهای برگزار شده در جشنواره شرکت کردند و پیروز شدند و افراد موفق و کسانی که در قرعه کشی برنده شده بودند جایزه دریافت کردند.

جا دارد از دهیاری، شورای اسلامی، پایگاه مقاومت بسیج روستای بالاجاده و تمامی کسانی که در برپایی این جشنواره شرکت داشتند تقدیر و تشکر کنیم و خداقوت عرض نماییم.

ارسال نظر