جشنواره فرهنگ اقوام ایران زمین در گلستان برگزار می شود
تعداد بازدید تعداد بازدید: 340 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت 7:59 ق.ظ، چهارشنبه، 7 مرداد، سال 1394 نظرات بدون نظر

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان خبرداد: جشنواره فرهنگ اقوام ایران زمین امسال با محوریت موضوعی ازدواج اقوام، در شهریور ماه برگزار خواهد شد.

_MG_7545به گزارش رادکانا، ابراهیم کریمی در نشست برنامه ریزی جشنواره فرهنگ اقوام ایران زمین گفت: جشنواره امسال با تغییر نگاه و بازنگری کلید خورده و جلسات آسیب شناسی با تشکیل کمیته ها و کارگروه های تخصصی و بررسی نظرات کارشناسی در حال برگزاری است.

وی در ادامه ضمن اشاره به اینکه در سنوات قبل در برگزاری این جشنواره، بر بین المللی شدن و همچنین کاربردی شدن جشنواره تاکید شده و بربهره مندی از این ظرفیت استان برماندگاری مسافر دراستان اشاره شده است، افزود: با جلسات برگزار شده با سازمان، بین المللی شدن جشنواره به تصویب رسیده و اجرای آن با حضور اقوام کشورهای حوزه آسیای میانه به سال 95 موکول شده است و امسال نیز براساس استانداردهای بین المللی نسبت به اجرای این جشنواره اقدام خواهد شد.

کریمی با ذکر این نکته که استان گلستان به عنوان پایلوت برگزاری جشنواره فرهنگ اقوام ایران زمین ثبت شده، خاطرنشان کرد: هر سال با محوریت موضوعی خاص نسبت به اجرای جشنواره اقدام می شود.

وی تقارن زمانی برگزاری جشنواره امسال را با جشن ازدواج حضرت علی (ع) و حضرت فاطمه (س) عنوان کرد و افزود: جشنواره امسال با محوریت موضوعی ازدواج اقوام از24 لغایت 27 شهریور ماه برگزار می شود.

مدیرکل میراث فرهنگی گلستان، در ادامه به مشکلات هزینه کرد این جشنواره اشاره داشت و گفت: امسال با برنامه ریزی های صورت گرفته، کاهش هزینه ها در نظر گرفته شده و بناداریم از ظرفیت بخش خصوصی و اسپانسرینگ دراجرای این جشنواره بهره گرفته شود.

وی آسیب شناسی و آنالیز برنامه های دوره های گذشته این جشنواره را در برگزاری هرچه بهترجشنواره امسال موثر دانست و تصریح کرد: در جلسات کارشناسی با مرور جشنواره های گذشته و بهره مندی از تجربیات و ارائه راهکارهای مطلوب، بهترین مورد لحاظ خواهد شد و با جمع بندی نظرات نسبت به اجرای هرچه بهتر جشنواره امسال تلاش می گردد.

لازم به ذکر است، جشنواره فرهنگ اقوام ایران زمین امسال در محورهای مختلفی همچون معرفی و نمایش آداب و رسوم، آیین های ویژه اقوام، برپایی نمایشگاه صنایع دستی جهت معرفی توانمندی های صنایع دستی اقوام ایران زمین و کشورهای مدعو، برپایی نمایشگاه جاذبه های گردشگری و معرفی شهرها و روستاهای هدف گردشگری، اجرای موسیقی محلی اقوام، اجرای برنامه ها و نمایشهای آیینی اقوام برگزار خواهد شد.

همچنین، معرفی هنرهای سنتی و صنایع دستی و آداب و رسوم درحال منسوخ شدن اقوام ایرانی جهت احیا، اجرای برنامه های جنبی مرتبط با جشنواره ازجمله همایش کارافرینی در روستاهای هدف گردشگری، تورهای استانگردی ویژه عکاسان و خبرنگاران و مدیران دفاتر خدمات مسافرتی، کارگاه های بازآموزی صنایع دستی و…، همچنین برگزاری مسابقات فرهنگی و هنری از جمله وبلاگ نویسی و عکاسی و فیلم کوتاه درمورد جشنواره در قبل وحین برگزاری این رویداد فرهنگی از دیگر محورهای برگزاری جشنواره امسال می باشد.

انتهای پیام/

ارسال نظر