جوابیه دبیر پنجمین همایش جوان و انتظار کردکوی به برخی منتقدین
تعداد بازدید تعداد بازدید: 665 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت 9:56 ق.ظ، دوشنبه، 9 تیر، سال 1393 نظرات ۴ نظر

این پایگاه خبری در تاریخ ۲۸ خردادماه سال جاری خبری با عنوان گلستان جوان ترین جوان برتر خود را شناخت+عکس را در خروجی سایت خود قرار داده است که انتقادهای برخی منتقدین این حوزه را به همراه داشته است که در این راستا سیدحسام بنی فاطمه دبیر پنجمین همایش جوان و انتظار (انتخاب جوان برتر) شهرستان کردکوی جوابیه ای را در جهت پاسخگویی به منتقدین این همایش در نظر گرفته که تحویل پایگاه خبری تحلیلی رادکانا قرار داده تا در خروجی این پایگاه خبری قرار گیرد.

man-rohani-hastam-3-Copy-Copyبه گزارش خبرنگار رادکانا، این پایگاه خبری در تاریخ 28 خردادماه سال جاری خبری با عنوان گلستان جوان ترین جوان برتر خود را شناخت+عکس را در خروجی سایت خود قرار داده است که انتقادهای برخی منتقدین این حوزه را به همراه داشته است.

در این راستا سیدحسام بنی فاطمه دبیر پنجمین همایش جوان و انتظار (انتخاب جوان برتر) شهرستان کردکوی جوابیه ای را در جهت پاسخگویی به منتقدین این همایش در نظر گرفته که تحویل پایگاه خبری تحلیلی رادکانا قرار داده تا در خروجی این پایگاه خبری قرار گیرد.

امیدواریم با ارسال این جوابیه تمامی شبهات این دسته از عزیزان منتقد برطرف شده و آماده همکاری و برقراری ارتباط با مجمع شباب المومنین و همایش جوان و انتظار در سال های آینده شوند.


متن جوابیه به شرح ذیل می باشد:

بسمه تعالی

یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنوا کونوا قَوّامینَ لِلَّهِ شُهَداءَ بِالقِسطِ ۖ وَلا یَجرِمَنَّکُم شَنَآنُ قَومٍ عَلیٰ أَلّا تَعدِلُوا ۚ اعدِلوا هُوَ أَقرَبُ لِلتَّقویٰ ۖ وَاتَّقُوا اللَّهَ ۚ إِنَّ اللَّهَ خَبیرٌ بِما تَعمَلونَ ﴿۸﴾            سوره مبارکه مائده آیه ۸

ای کسانی که ایمان آورده اید، برای خدا، حق گفتن را بر پای خیزید و به عدل گواهی دهید. دشمنی با گروهی دیگر وادارتان نکند که عدالت نورزید.عدالت ورزید که به تقوی نزدیک تر است و از خدا بترسید که او به هر کاری که می کنید آگاه است.

دوستان عزیز و جوانان رشید شهرستان کردکوی

سلام علیکم

حلول ماه مبارک رمضان بهترین فرصت کمال و رسیدن به قرب الهی بر شما مبارک باد. امیدوارم از فیوضات این ماه پر خیر و برکت بهره مند شوید.

قبل از هر چیز باید عذرخواهی کنم که به علت مشغله کاری نتوانستم زودتر از این، پاسخ برخی از دوستان که دغدغه حوزه جوانان دارند را بدهم و از این بابت پوزش می طلبم.

برای روشن شدن فلسفه همایش جوان و انتظار و شیوه برگزاری، نکاتی را خدمت جوانان عزیز شهرستان عرض می نمایم و پس از آن به سوالات مطرح شده در سایت رادکانا پاسخ می دهم.

مجمع فرهنگی مذهبی شباب المومنین یک مجموعه فرهنگی است که سعی می کند در راستای منویات امام و رهبری در حوزه فرهنگ حرکت نماید.

اهداف این مجموعه که در اساسنامه آن آمده است و در سایت مجمع موجود است نیز موید این مطلب و دغدغه معرفی الگوی حسنه از جوانان است.

با این نوع نگاه از پنج سال پیش بر آن شدیم تا با توجه به نام مجمع که عنوان شباب یعنی جوانان را در خود دارد، در روز جوان برنامه فاخری داشته باشیم.

از طرفی همزمانی این ایام با میلاد یگانه منجی عالم بشریت ما را به طرح ابتکاری جوان و انتظار رساند که در آن به مقوله مهم انتظار فرج، در کنار تجلیل از جوانان پرداخته شود.

برنامه های امسال در حوزه انتظار جهت یادآوری و اطلاع دوستان عبارت بودند از: ختم قرآن جهت تعجیل فرج که چهار دوره جهت قرائت در ماه مبارک رمضان توزیع گردید، نمایشگاه نقاشی کودک با موضوع انتظار در بخش نمایشگاهی سالن ارشاد، تابلوی انتظار استاد فرشچیان که تمام طول مراسم بصورت زنده ترسیم شد، بخشی از صحبت های سخنران و خیرمقدم گو به موضوع انتظار اختصاص داده شد، کلیپ بی قرار پخش شد و…

اما در حوزه جوانان تقدیرهایی بصورت استانی با معیارهای خاص و ویژه مانند جوان کارآفرین، جوان کشاورز، جوان سرباز و… تحت عنوان جشنواره حضرت علی اکبر(ع) انجام می شود که بقول دوستان، شهرستان نیز می تواند از طریق دستگاههای متولی اینکار را برگزار کند.

چون اطلاع دقیقی از علت عدم برگزاری آن قبل از پنج سال گذشته یعنی قبل از اولین همایش جوان و انتظار ندارم، قضاوت نمی کنم. اما از زمان برگزاری همایش جوان و انتظار مسئولین امر لطف داشته اند و سعی کردند بجای برنامه ای موازی ، همین برنامه تقویت شود که جای تشکر دارد.

نوع تقدیر در جوان و انتظار متفاوت است؛ ملاک داوری در این همایش معیار و میزانی است که مقام معظم رهبری برای جوان موفق داده اند یعنی: تحصیل، تهذیب و ورزش. بر این اساس سه ملاک علمی ، فرهنگی- اجتماعی و ورزشی در فرم معرفی افراد قرار گرفته و سنجیده می شود و طبیعتاً کسانی تقدیر می شوند که از این سه ملاک حداقل در دو حوزه قوی باشند.

تقدیر به مفهوم این نیست که جوانان توانمند دیگری نداریم؛ عقیده ما بر این است شهرستان کردکوی سرشار از پتانسیل جوان موفق است و خیلی بیش از 240 فرمی که در مدت چهار سال به دبیرخانه رسیده است، جوانان شایسته داریم.

لذا از همینجا عاجزانه تقاضا می کنم جوانان موفقی که می شناسید و طبق معیارهای مقام معظم رهبری در دو حوزه از سه حوزه فوق الذکر قوی هستند را معرفی نمایند.(همین حالا معرفی کنید و به سال بعد موکول نکنید.شاهد مثال خانم رکنی که امسال بعنوان جوان سرپرست خانوار در ویژه ها تقدیر شد، سال گذشته بعد همایش به ما معرفی شده بود).

طبیعتاً ما تبلیغات عمومی، پیامکی، اداری و روستایی انجام می دهیم اما مطمئنیم باز هم جوانان گمنامی هستند که نمی شناسیم و در شناسایی آنها راهی نداریم و نیازمند کمک شما دوستان عزیز هستیم.

چون اکثر دوستان دغدغه مند و از سر دلسوزی فرمودند جوانان موفقی در سطح کشور داریم، لذا تقاضامندم این عزیزان را به ما معرفی کنید.

آیه ابتدای نامه توصیه برادر کوچکتان به شماست. توصیه ای از قرآن کریم نه لسان الکن حقیر. آیه هشتم سوره مبارکه مائده این پیام را به ما می دهد که انصاف و عدالت شرط تقواست. لذا خودم و همه دوستان را توصیه به عدل و انصاف می کنم.

پیشنهاد می کنم برای هر برنامه ای ابتدای با مجریان آن برنامه صحبت کنید و سپس نقد نمایید. چون اسباب مطلع بودن، شنیدن مشکلات پیش روی اجرای هر برنامه و جزئیات اجراست.

و اما نکاتی در مورد سوالات و شبهات مطرح شده :

1-      اشاره ای شد به اینکه دوستانی که معرفی می شوند از آشناییان خودشان هستند. این جمله با همه احترامی که برای دوستان قائلم دور از انصاف است. بزرگواران می دانید که اکثر اعضای اجرایی شباب المومنین از جوانان شهر هستند و بچه های روستا با توجه به بعد مسافت کمتر در فعالیتهای این چنینی حاضر می شوند مگر برنامه های کلان مثل یادواره شهدای شهرستان و … . آنها دغدغه خود را در روستای خود پیگیری می کنند که کاملاً به ایشان حق می دهم. چون به قول مقام معظم رهبری ، مرکز دنیا برای آنها جاییست که در آن کار و زندگی می کنند. نگاهی به لیست پنج دوره منتخبین نشان می دهد که 33 درصد منتخبین از روستا هستند. از طرفی دیگر برخی از دوستان که مدارج علمی بین المللی دارند یا در عرصه ورزشی در اردوی تیم ملی حاضرند ، برای دریافت جایزه حاضر نبودند و بنده هنوز زیارتشان نکردم. پس چگونه از آشنایان هستند؟

2-      نکته مهم دیگر که جزو اهداف همایش هم بود اینست که برخی از منتخبین به برنامه های فرهنگی ترغیب شوند. جهت اطلاع دوستان ، چهار نفر از منتخبین بعد از انتخاب شدن در شباب المومنین فعال شده اند. یعنی اول انتخاب شدند و بعد به فعالیت فرهنگی ترغیب شدند نه اینکه آشنای کسی بوده باشند. و باز جهت مطلع شدن دوستان، هیچ یک از اعضای اجرایی شباب المومنین در این پنج سال جزو منتخبین نبوده است.(بجز چهار نفری که اشاره شد بعداً فعال شدند)

3-      در عنوان یکی از منتخبین عضویت در مجمع شباب قید شده بود که جهت اطلاع این موضوع، امتیازی در داوری نداشته است. بالاخره هر پنج داور حاضرند و این موضوع را تایید می کنند. دلیل عنوان کردن این مطلب، افتخار مجموعه شباب المومنین که مجری برنامه بود به عضوش است. کما اینکه موسسات دیگر مانند تنزیل جوان و کمیسیون جوانان در سطح شهر بنر زده، کار شایسته ای کردند و به اعضای خود که منتخب شده اند تبریک گفتند.

4-      به نحوه داوری ایراداتی وارد کردید که بنده مطالب بحق شما را می پذیرم و انشاالله برای آینده با تغییر ترکیب داوران با نظر شما دوستان و شفاف کردن امتیازات در فرم اولیه افراد، مشکل مرتفع خواهد شد. (ترکیب داوری در حال حاضر: نماینده دانشگاهها- نماینده دستگاههای فرهنگی اجتماعی- نماینده نخبگان- نماینده کمیسیون جوانان شهرستان- نماینده شباب المومنین)

5-      در خصوص اینکه گفته شد اینهمه پولهایی که از ادارات گرفته می شود و شبه افکن بودن برگزاری از سوی شباب و … دوستان را دعوت به اطلاع و انصاف می کنم. کل کمکهای دریافتی به شرح ذیل است: شهرداری و شورای شهر  یک میلیون تومان– دانشگاه کمیل دویست هزارتومان- امام جمعه محترم صد هزار تومان- کمکهای مردمی دویست و بیست هزار تومان. ضمن اینکه اداره ارشاد اسلامی بجای کمک، مبلغ صد هزار تومان جهت اجرای برنامه از ما دریافت کرد. کل هزینه های برنامه چهارمیلیون و هفتصد هزارتومان شده است. پیگیری ما جهت کمک های بیشتر بخش دولتی هنوز به نتیجه نرسیده است و وعده مهمان برنامه نیز محقق نشده است. بنظر شما هر سال که مبلغی نزدیک به یک میلیون تومان کسر می آید چگونه تامین می شود؟ از طریق همین دوستان فعال در شباب المومنین. حال سوال اینجاست: دوستان خوب من، اگر دغدغه حوزه فرهنگی نباشد، چرا باید این هزینه ها را از جیب نمود و حرفهای غیرمنصفانه هم شنید؟

6-      نکته آخر بحث انتخاب شایسته نفر دوم بعلت نسبت همسری با بنده است. جوانان خوب ، دوستان گرامی من ، وجدان خود را قاضی کنید و به این سوال پاسخ دهید : آیا بنده نمی توانستم همان سال اول بقول شما پارتی بازی کنم و ایشان را معرفی کنم در حالیکه همان موقع دانشجوی پزشکی بودند؟ در تمام این پنج سال نکته ایشان این بود که تا تخصص قبول نشوم خود را در حد جوان برتر نمیدانم و این یعنی انگیزه برای ادامه مسیر که یکی از اهداف همایش است. بنظر شما اگر جوانی در شهرستان حافظ ثلث قرآن باشد و مشغول گذراندن دوره phd باشد و مثلاً فرزند یکی از مسوولین باشد، بعلت نسبت فامیلی با مسوولین باید کنار گذاشته شود؟ دوستانی بودند که سه سال فرم پر کردند و هر سال بر موفقیتهایشان افزودند تا به انتخاب رسیدند. بهتر است به ایجاد این انگیزه کمک کنیم و جوانانمان را تشویق کنیم. بنظر من هم انتخاب سید امین عقیلی در استان باید مایه مباهات همه اهالی کردکوی باشد.

در پایان آمادگی خود را برای توضیحات بیشتر بصورت شفاهی اعلام می نمایم و از همه دوستان خواهشمندم پس از خواندن این مطالب و در صورت باقی ماندن سوالی در ذهنتان، بجای مطرح کردن موضوع در فضای مجازی از طریق تماس و ملاقات حضوری توضیحات بیشتر را پذیرا باشید.

(تلفن تماس 01714437122الی 5 داخلی 15 اداره کل کتابخانه های عمومی استان) از همه کسانیکه دغدغه مند به موضوع پرداختند سپاسگزارم و برای همایش سال آینده از این بزرگواران دعوت به همکاری می نمایم.

از مسئولین و بزرگانی که مادی و معنوی یاریمان کردند متشکرم.

ضمناً از پایگاه خبری تحلیلی رادکانا و مدیر جوان و لایق آن به جهت پوشش خبری و ادای امانت در منعکس کردن انتقادها سپاسگزارم. چرا که نقد سازنده مقدمه اصلاح امور است.

در این ماه پرخیر و برکت از همه خوانندگان خصوصاً جوانان که به فرموده امام راحل (ره) به ملکوت نزدیکترند التماس دعای خیر دارم.

والسلام علی من اتبع الهدی- سید حسام بنی فاطمه 8/4/93 مصادف با اول رمضان 1435

سیدمعین می گوید:

” نکته مهم دیگر که جزو اهداف همایش هم بود اینست که برخی از منتخبین به برنامه های فرهنگی ترغیب شوند. جهت اطلاع دوستان ، چهار نفر از منتخبین بعد از انتخاب شدن در شباب المومنین فعال شده اند. یعنی اول انتخاب شدند و بعد به فعالیت فرهنگی ترغیب شدند نه اینکه آشنای کسی بوده باشند. و باز جهت مطلع شدن دوستان، هیچ یک از اعضای اجرایی شباب المومنین در این پنج سال جزو منتخبین نبوده است.(بجز چهار نفری که اشاره شد بعداً فعال شدند)”
این چنین نیست.یا اطلاع ندارید یا کتمان می کنید که هردو جای تسی تاسف دارد.

بنظر شما هر سال که مبلغی نزدیک به یک میلیون تومان کسر می آید چگونه تامین می شود؟ از طریق همین دوستان فعال در شباب المومنین. حال سوال اینجاست: دوستان خوب من، اگر دغدغه حوزه فرهنگی نباشد، چرا باید این هزینه ها را از جیب نمود و حرفهای غیرمنصفانه هم شنید؟

کدام جیب؟ کدام دغدغه؟ بس کنید!
امیدواریم با تغییر شرایط که شاهد آن هستیم خودتان احساس کنید که باید واقعبین باشید که مبادا به کنار رانده شوید…

همسایه می گوید:

با سلام
در ابتدا باید عرض کنم که به دلیل این که میخوام اسمم رو حرفام تاثیر نذاره، از اسم مجازی استفاده کنم. میخوام این موضوع رو انتقال بدم که به حرف توجه کنید، نه به اسم. چون در کامنتهای قبلی دوستان در پست ذکر شده در خبر دیدم که دوستان نوشتن که خودت رو معرفی کن، بگو کی هستی. ذات فضای مجازی این گونه هست که لزومی نداره فرد حتما با هویتی حقیقی خودش وارد شه. این رو باید یاد گرفت.
واقعا فکر نمیکردم که در پستی با عنوان “گلستان جوان ترین جوان برتر خود را شناخت” این همه کامنت گذاشته باشن که اغلبش قصد و نیت تخریبی داشت. ببینید، تا وقتی که اصلا بحث جوان برتر و نخبه و … نبود، خیلی ها میگفتن که چرا از جوانان نخبه شهر ما حمایت و تشکر نمیشه. وقتی که حمایت میشه، حالا میگن که چرا فلانی نخبه شد و من نشدم و یا فلانی نشد. این موضوع در خیلی از مسائل کشوری ما هم رخ میده و فقط مشکل شهر ما نیست. من باید چند موضوع رو ذکر کنم.
1) جناب آقای بنی فاطمه خودشون از نخبه های فرهنگی استان هستند و تا حالا هم من ندیدم که کسی از ایشون تقدیر کنه.
2) همینطور که ایشون فرمودن، معیارهای انتخاب تحصیل و تذهیب و ورزش بوده. به نظر شما مثلا تعداد دانشجویان دکتری شهرستان ما به 100 تا میرسه؟ یا مثلا تعداد ورزشکاران ما که مدال کشوری یا جهانی دارن به 200 تا میرسه؟ در ضمن در کنار اینها بحث تذهیب هم هست که سنجشش مشکله. حالا سوال اینجاست که قراره این برنامه سالهای سال ادامه داشته باشه. خب پس لازمه اش اینه که اولا هر سال تعداد محدودی انتخاب شن، ثانیا کیفیت انتخاب ها هم به تدریج ممکنه که کم شه (الیته تا حالا به نظرم خوب بوده).
3) هر کس مرد میدان اجرای چنین برنامه هایی هست، بسم الله. و الا هر کس بیرون گود نشسته میتونه بگه که لنگش کن. حرف زدن رو خوب بلدیم. هر چند بعضیها هنوز فرق انتقاد و توهین رو نفهمیدن.
4) به دوستان پیشنهدا میکنم که افتخارات جوانان برتر استانی امسال رو پیدا کنن و ببینن. نگاه کنن که در شهرستانهای دیگه چه جوانهایی انتخاب شدند و چه معیارهایی داشتن.
5) اگر پایگاه داده جامعی موجود بود، آقای بنی فاطمه و همکارانشون مطمئنن برای انتخاب به این پایگاه مراجعه میکردن و هیچ وقت لزومی برای پرس و جو و تهیه فرم از همشهریها نبود. پس مسلمه که دامنه اطلاعات محدوده. به همین خاطر ممکنه که شخصی که واقعا نخبه هست انتخاب نشه.
6) به نظرم افتخار نخبگی اصلا افتخار مهمی نیست. مهم اینه که آدم از بودنش حس رضایت کنه و پیش حق تعالی رو سیاه نباشه.
در ضمن آقای سید امین عقیلی نسبت به سنشون افتخارات خوبی رو داشتن، هر چند که به نظر من لزومی نبود که همه اونها مطرح شه که بعضیها این موضوع رو به تمسخر بگیرن.
بنده فقط به خاطر تشکر از فعالیتهای فرهنگی آقای بنی فاطمه توضیحاتی دادم. و الا اصلا حوصله و وقت این جور بحثها رو ندارم. چون میدونم آدمی که خودش رو به خواب میزنه، نمیشه بیدارش کرد. پس بهتره که با نگاهی باز به مسائل شهرمون بنگریم.
به یاد داشته باشین که “همیشه رود با خود میوه غلتان نخواهد داشت…. به دست آور اناری را که از دست تو خواهد رفت”

همسایه می گوید:

در ضمن یه نکته رو یادم رفت بگم، همسر آقای بنی فاطمه از نخبه های شهرمون هستن. من متوجه نمیشم که با چه منطقی دوستان انتخاب ایشون رو زیر سوال میبرن؟ خب، همسرشون باشه. ایشون از نخبه های علمی و فرهنگی هستن. اگر مثل ایشون رو میشناسید، حتما معرفی کنید تا در سالهای آینده معرفی شن.

سیدمعین می گوید:

این همسایه تا حالا کجا بود……………………………………………….
خب اگه زودتر میومدی دیگه لازم نبود جوابیه بده……………………………………

ارسال نظر