جولان قلیان کشان در سه راه شهدای کردکوی/قلیان کشیدن برای برخی جوانان به پرستیژ اجتماعی تبدیل شده است
تعداد بازدید تعداد بازدید: 774 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت 3:15 ب.ظ، پنج شنبه، 18 تیر، سال 1394 نظرات ۱۸ نظر

با وجود هشدار پزشکان، همچنان شاهد رشد قلیانی‌‌ها بوده‌ایم، این شب ها ما نوای قل قل قلیان‌ها را در گوشه و کنار خیابان‌های منتهی به سه راه پارک جنگلی (سه راه شهدای) کردکوی که کمی سرسبز و واجد شرایط نشستن روی زمین هستند می توان دید و شنید.

81581482-6405733به گزارش سرویس اجتماعی رادکانا، در گذشته استعمال قلیان موردی بود و بیشتر به سنین بالا محدود می شد، اما در چند سال اخیر علاوه بر افزایش مصرف آن بین بزرگتر ها متاسفانه شاهد قلیان کشی نوجوانان و جوانانی هستیم که حتی درک صحیحی از مخدر بودن نیکوتین، تنباکو و توتون ندارند.

تاسف بار تر آنکه امروزه استعمال قلیان بصورت خانوادگی رایج شده و پدر و مادر همراه با فرزندان جوان و نوجوان خود در مکان های تفریحی عمومی مبادرت به قلیان کشی با طعم های مختلف می کنند.

در شهرستان کردکوی استفاده از تنباکو و توتون با طعم میوه به سرگرمی ثابت برخی خانواده ها در تفرجگاه های این خطه شمالی تبدیل شده بدون آنکه توجهی به آسیب آن بر سلامت مصرف کنندگان و دیگر افراد حاضر در مناطق گردشگری شود.

به اعتقاد برخی کارشناسان، خانوادگی شدن قلیان کشی علاوه بر اینکه سبب شروع عادت به نیکوتین در نوجوانان و باعث تهدید سلامت آنان می شود، نگرانی زشتی مصرف این ماده دخانی را از بین برده و زمینه را برای اعتیادهای بدتر فراهم می کند.

با وجود هشدار پزشکان، همچنان شاهد رشد قلیانی‌‌ها بوده‌ایم، این شب ها ما نوای قل قل قلیان‌ها را در گوشه و کنار خیابان‌های منتهی به سه راه پارک جنگلی (سه راه شهدای) کردکوی که کمی سرسبز و واجد شرایط نشستن روی زمین هستند می توان دید و شنید.

می‌‌توان جوان‌ها و حتی خانواده هایی را یافت که در این مسیر درحال چاق کردن قلیان‌ها هستند. پدران و مادرانی که خود زحمت آماده سازی قلیان را می کشند.

قلیان کشیدن برای این جوانان به یک پرستیژ اجتماعی تبدیل شده است

مسیر مسکن مهر تا سه راهی شهدا (سه راهی پارک جنگلی) در جنوب شهر کردکوی سالیان سال مسیر پیاده روی خانواده ها و مردمانی است که برای رهایی از دغدغه‌های شهر و حضور در محیطی آرام و آزاد به آنجا می‌روند اما این شبها که شبهای باعظمتی است خانواده هایی بدنبال زیرپا گذاشتن ارزشها در این شهر هستند.

کافی است مسئولین حوزه امنیت و فرهنگ شهر ما این شب‌ها گذر گوتاهی به خیابان‌ مسیر جنگل کردکوی بیاندازند که چطور خانواده ها و جوانان درحال مهیا کردن قلیان هستند.

کافی است مسئولین حوزه و فرهنگ و امنیت این شبها تنها یکبار به مسیر خیابان جنگل و سه راه شهدای شهرمان بزنند تا به خوبی مشاهده کنند که خانم‌ها و نوجوانانی که به تازگی پشت لبشان سبز شده چگونه قلیان‌ها را چاق می‌‌کنند!

جالب تر از آن تک چرخ زدن و حرکات موزون موتورسوران در این مسیر دیدنی است و حتی گاها به دلیل وجود همین ناهنجاریها شاهد دعوا و نزاع خطرناکی بین موتورسوران و خانواده ها بوده ایم.

گاها مشاهده شده بر سر سفره هر خانواده دو الی سه قلیان وجود دارد که این نشان از اوج غرق شدن در استفاده از قلیان است.

اما بسیاری از مردم شهرمان که برای استفاده از این محیط در این مسیر پیاده روی می کنند و اهل دود و قلیان نیستند، مجبورند در آتش ذغال خودخواهی اهل دود بسوزند!

استفاده بیش از حد از دخانیاتی مثل قلیان در این مناطق که یک فضای کاملا عمومی است، یک نگرانی غیر قابل تحملی را برای خانواده ها در باب تربیت و سلامت جسمی فرزندانشان به وجود آورده است که علت آن سهل انگاری برخی مسئولین است که وظیفه دارند مانع اینگونه موارد شوند.

وجود بیش از حد قلیان ها باعث شده است که این مکان ها به جای بوی طراوت و سرسبزی، تعفن قلیان های میوه ای را به خود بگیرد و مانع حضور تمامی خانواده ها جهت استفاده از این مکان های عمومی شود.

در پایان امید است مسئولان شهر همچون گذشته با نظارت بر فضاهای عمومی موجبات امنیت و آسایش را برای مردم بیش از پیش فراهم نماید.

انتهای پیام/

محمد م می گوید:

سلام خسته نباشید، بنظر جامعه رزمی کاران باید قلیان ها را با ضربات دست و پا در مراسمی شکاند ه شود تا کمی از نفرت رزمی کار ان را در رابطه با قلیان کشیدن نشان داد.

ح م می گوید:

کجاست! #میرزا حسن شیراز ی# که حرام کند قلیان وتنباکو را؟؟؟

گروه دوستان طبیعت می گوید:

عامل بد آموزی: بزرگترین مشکل جامعه کشیدن قلیان در هر خانواده، آخر چرا!!

کردکویی می گوید:

قلیان کشیدن در کردکوی مثل نیاز هر انسان به گوشی تلفن همراه شده است و کسی نداشته باشد کلاس خانواده اش پایان است.؟؟؟

ali می گوید:

سلام اگر فرهنگ اینه بهنربمیره….اگر کلاس اینه بهنر تعطیل شه…و در پایان اگر قانون …قانون باشه….اینطور اتفاق نمی افته

نارمک می گوید:

توجنگل آدم یه خونواده می بینه با چارتا قلیون
هع!

noor می گوید:

بله نارمک شما درست فرمودین….ما هم به همین موضوع اشاره کردیم.

از حسن توجه شما سپاسگزارم…

مدیر سایت

بالابلوکی می گوید:

اینها ارزش دلسوزی هم ندارن الکی بهشون بها ندین این عقده ایها فقط عقده دیده شدن و جلب توجه دارن

بالابلوک می گوید:

انقد بکشن کارشون بشه..سن شون بالاترکه بره بعد میفهمن که چقد ضرر داشته..آخه چی داره که بخواد آدمو باکلاس کنه؟؟ کسی که نداشته باشه خییییلی با کلاسه.. یه خرده به فکر سلامتی باشید لطفا

عباس کیاء می گوید:

متاسفانه قلیان کشیدن بین دختران هم رواج پیدا کرده است.هر وقت در مسیر جنگل می روم دختر و پسرها در کنار خانواده قلیان می کشند….. واقعا غربی ها هم این جوری هستند؟ ما داریم خودمون رو گول می زنیم و با این ژست ها به جایی نمی رسیم.

سید علی مجاورعقیلی می گوید:

توی شهر به این کوچیکی با این همه جوان نه سینمایی هست نه پارکشهر درست حسابی نه مکانی واس تفریح و وقت گذروندن جوانان.متاسفانه چند تا گروه فرهنگی هم که هستن و دارن کار میکنن کسی اینارو حمایت نمیکنن تا بیان واس مردم عزیز شهرمون برنامه های جنگ شادی اجرا بکنن تا مردم شاد و سرگرم بشن.گاهی اوقات واقعا لازمه بیایم ببینیم برای جمع آوری قلیان ها آیا تصمیم درستی اتخاذ کردیم کار اصولی انجام دادیم؟ فک میکنید با بستن قهوه خونه ها همه چی درست میشه؟ خیر فقط صورت مسئله پاک میشه.هروقت اومدیم برای جوانان مکان های مناسب فرهنگی و مکانی برای گذروندن اوقات فراقتشون درست کردیم جوونا نرفتن اونجا و بازهم با این صحنه ها مواجه شدیم اون موقع حرف شما درسته ولی الان ………..

نار تی تی می گوید:

سلام مطلبی که میخوام عرض کنم مربوط به حق خودمون و خانواده هامونه تو کشورهای اونور آب اگه کسی آشغال تو خیابون بندازه اگه صداشو تو خونه بلند کنه اگه ضبط صوت ماشین کسی بلند باشه اگه از محل عبور عابر پیاده رد نشی بقیه مردم این حق را دارند که شکایت کنند قانون هم هواشونو داره چون این عرف جامعشونه یعنی وجدانشون برای خودشون و فرزنداشون بیداره اما تو ایران چی تو خیابون خانم بی حجاب میبینیم و حرف نمیزنیم صدای بلند آهنگ ماشین رو میشنویم و حرف نمیزنیم آتیش کردن با چوب جنگل و بریدن درختان جنگل رو می بینیم و حرف نمیزنیم و … میدونین چرا چون میترسیم از اینکه قانون هوامونو نداره میترسیم از اینکه برای بعدا ما مشکل ایجاد نشه و این یعنی وجدان خاموش احساس وظیفه در مورد حق واجبمون از اجتماع صفر و ….. خلاصه دست قانون و قانونگذاران درد نکند که وجدانمون را خوابوندند

شهروند کردکویی می گوید:

تازه متوجه این قضیه شدین.بعد از سالها ازاد گذاشتن قلیان در جامعه.

بالابلوکی می گوید:

مجاور جون قلیون و سیگار به بیکاری و اوقات فراغت ربطی نداره در ضمن سینما رو باید بخش خصوصی راه بندازه

سید علی مجاورعقیلی می گوید:

بالا بلوکی عزیز شهرداری یا هرکدام از نهاد های دیگه بیان زمین و بدن واس ساختنش عوارض و مالیات نگیرن خود مردم پول میزارن وسط تا ساخته بشه.متاسفانه امروز هرکاری بخوای واس جوونا بکنی ادارات از پول گرفتن خودشون نمیگذرن.مثلا اداره ی ارشاد سالن خالی افتاده تا میخوای بری یه همایش یا جنگ برگزار کنی فلان قدر پول میخوان.بجای اینکه کمک کنن سنگ جلوی پا میذارن

..... می گوید:

در جواب اقای مجاور :بله با بستن قهوه خانه ها کار درست می شه ، صورت مسئله ای هم پاک نمیشه .
از مسکن مهر تا سه راه 100 قلیان وجود داشت و جوانان در حال از بین بردن خودشون بودن .

سید علی مجاورعقیلی می گوید:

……. منم همینو میگم.شما بیای قهوه خونه هارو ببندی همه میان قلیون میگیرن میرن جنگل میکشن. شما بیای توی جنگل هم جلوشو بگیری میرن خونه،سر زمین،سر باغ یکم بیایم واقع بینانه به قضیه نگاه کنیم

عبدالهی می گوید:

هرکسی بره داخل خونه اش هرکاری دوست داره بکنه،نه در ملا عام.
شما اگر دقت کن،روز اول اینهمه افراد توی جنگل مشغول قلیان کشیدن نبودن،رفته رفته اینقدر دیدن که یه عده ای میکشن،مردم ترغیب میشن که اوناهم بیان.
گند کشیدن به طبیعت

ارسال نظر