حاشیه های خواندنی از جشنواره بین المللی اقوام در گرگان
تعداد بازدید تعداد بازدید: 660 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت 9:53 ق.ظ، پنج شنبه، 11 مهر، سال 1392 نظرات بدون نظر

هفتمین جشنواره فرهنگی هنری اقوام ایران زمین که برای هفتمین سال متوالی در گرگان برگزار می گردد با حاشیه های خواندنی همراه است .

13920709132549956_PhotoLبه گزارش خبرنگار رادکانا، نمایشگاه دائمی و بین المللی گرگان این روزها شاهد جشنواره ای بین المللی و ملی است که رنگ و بویی از فرهنگ و هنر زیبای اقوام مختلف دارد و برای هر بیننده ای جالب، جذاب و تماشایی است .

حاشیه های این نمایشگاه برای همگان خواندنی است و برای مسئولین و دست اندرکاران جشنواره و متولیان نمایشگاه بین المللی قابل توجه و رسیدگی است :

** ناخوشایند و آزار دهنده ترین مساله در نمایشگاه بین المللی و این جشنواره و سایر برنامه هایی که در این نمایشگاه اجرا می شود ، موضوع ” سرویس های بهداشتی “ است . که علیرغم تذکرات و پیگیر های مکرر و مختلف توسط افراد و گروه های گوناگون در سالهای اخیر ، همچنان این معظل برطرف نشده است .

** 2 چشمه سرویس بهداشتی مردانه و 2 چشمه سرویس بهداشتی زنانه برای انبوه جمعیت بازدید کننده ، غرفه داران ، گروه های هنری ، کودکان ، بیماران و … به هیچ وجه پاسخگو نیست و دیگر صدای همگان را درآورده است .

** به خارجی های بیچاره و برخی بیماران چه حالتی دست می دهد وقتی ببینند تنها چشمه سرویس بهداشتی فرنگی موجود در نمایشگاه از ارائه خدمات عاجز است .

** ظریفی می گفت : احتمال دارد متولیان نمایشگاه ، دست اندر کاران جشنواره و میهمانان وی‍ژه از سرویس بهداشتی دیگری که در جای دیگری از نمایشگاه وجود دارد استفاده کنند و اصلا با صف طولانی افراد عادی و خرابی و کثیفی سرویس ها مواجه نمی شوند . 

نکته اساسی : به نظر می رسد با توجه به عنوان ” بین المللی ” نمایشگاه و فراوانی تعداد برنامه های برگزاری در آن در هر سال ، لازم است متولیان و مسئولین این نمایشگاه در اسرع وقت در خصوص افزایش تعداد سرویس های بهداشتی و توسعه و زیبا سازی نمازخانه نمایشگاه اقدام نمایند .

** با توجه به اینکه در تعداد زیادی از غرفه ها ، غذاهای بومی و محلی در محل غرفه طبخ می شود و به شکل نامناسب در بین بازدید کنندگان توزیع می گردد و از طرفی هم امکانات کافی برای شستشوی ظروف در محل نمایشگاه وجود ندارد و در فضای باز موجود هم ، گرد و غبار فراوانی از رفت و آمدها حاصل می شود ، لازم است تدابیر لازم و نظارت های دقیق بهداشتی از طرف مجموعه های مربوط صورت بگیرد تا آلودگی ناشی از عدم رعایت نکات بهداشتی سبب بروز بیماری در افراد نشود . 

** مساله محوطه سازی و آسفالت مسیر ورودی و محوطه اطراف و حاشیه های نمایشگاه نیز مورد ضروری بعدی است که می تواند علاوه بر کیفیت بخشیدن به برنامه ها ، باعث سهولت رفت و آمد و جلوگیری از گرد و غبار و … در روزهای مختلف آفتابی و بارانی باشد .

** مشکل کمبود فضای پارکینگ برای خودروها و صف طولانی وسایل نقلیه برای ورود به نمایشگاه و خطرات ناشی از مسدود شدن جاده گرگان – آق قلا در زمان های پیک ورود به نمایشگاه ، استفاده از زمین های اطراف نمایشگاه برای ایجاد پارکینگ های بزرگ و وسیع را حیاتی می کند .

** موسیقی و آهنگ بر کلیت برنامه های نمایشگاه در محوطه بیرون و داخل سالن ، سیطره و احاطه دارد .

** اجرای موسیقی و آهنگ های پاپ خارج از عرف و مبتذل و ادا بازی برخی افراد در بعضی از گروه های به ظاهر هنری ، باعث گم شدن و دیده نشدن اجراهای خوب گروه های هنری سنتی و محلی می شود و انگار کسی هم مسئولیتی برای رسیدگی و بر طرف کردن تداخل فیوضات موجود را ندارد .

** یک پیشنهاد : مسئولین جشنواره با ارزیابی دقیق از محتوا ، کیفیت و چگونگی اجرای برنامه توسط گروه های هنری مختلف ، در سالهای بعد مانع از حضور گروه های فاقد کیفیت و دارای برنامه های سبک و مبتذل شوند .

** استقبال و حضور متنوع و خیلی خوب اقوام مختلف در جشنواره از نقاط قوت این دوره از نمایشگاه است .

** حضور غرفه داران و گروه های هنری و محلی استان گلستان از اقوام مختلف آن در این جشنوراه بسیار قابل توجه است .

**حضور مسئولین ارشد استان در جشنواره و بازدید از نمایشگاه و همچنین حضور مسئولین مختلف از شهرستان های سراسر استان و بازدید از غرفه شهرستان خود از موارد مثبت این جشنواره محسوب می شود .

** پخش اذان راس ساعت و قطع کردن موسیقی های مختلف در هنگام اذان نیز از نکات قابل تحسین نمایشگاه است که می تواند با توسعه فضای نمازخانه و حضور امام جماعت و اقامه نماز جماعت تکمیل گردد .

** بنر خیرمقدم و خوشامدگویی به محمدعلی نجفی رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری از روز دوشنبه ( افتتاح نمایشگاه ) در ورودی محوطه نمایشگاه نصب شده و احتمالا قرار است وی جام شیردالی را که جدیدا به خاطر اثبات حسن نیت آمریکائی ها به ایران پس داده شده است ، به جشنواره اقوام بیاورد . 

** در برخی غرفه های اقوام مختلف گلستانی حاضر در جشنواره ، غرفه داران زمزمه هایی از میزان هزینه هایی که انجام داده بودند و  دغدغه هایی از چگونگی و زمان تامین هزینه های انجام شده داشتند .

ارسال نظر