حضور ۶ کشور عضو اکو در در هشتمین جشنواره فرهنگ اقوام گلستان
تعداد بازدید تعداد بازدید: 389 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت 11:37 ق.ظ، سه شنبه، 15 مهر، سال 1393 نظرات بدون نظر

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان گفت: ۶ کشور عضو سازمان اکو به عنوان مهمان در این جشنواره حضور دارند.

13920712000090_PhotoAبه گزارش رادکانا به نقل از روابط عمومی و امور فرهنگی اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان، قربان عباسی در نشست مشترک با نماینده ولی فقیه در گرگان و جمعی از مدیران دستگاه های اجرایی، از برپایی 165 غرفه فضای بسته نمایشگاھی و 20 غرفه در فضای باز جشنواره اقوام در گلستان خبر داد و اظهار کرد: 11 کشور در ھشتمین جشنواره اقوام استان گلستان غرفه دارند.

وی تصریح کرد: 30 استان و 20 کشور در قالب 40 سفیر، کاردارها و میهمانان خارجی از 16 مهر در هشتمین جشنواره اقوام حضور دارند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان ادامه داد: کشورهای افغانستان، پاکستان، تاجیکستان، ترکیه، جمهوری آذربایجان، فرانسه، قرقیزستان، اتریش، کرواسی، برزیل، اسپانیا، عمان، اندونزی کشورهای حاضر در این جشنواره هستند.

عباسی در خصوص غرفه‎های حاضر در این جشنواره خاطرنشان کرد: شرکت هنرمندان صنایع دستی از 30 استان کشور در 80 غرفه صنایع دستی که 45 غرفه صنایع دستی مخصوص هنرمندان استان گلستان است.

وی ادامه داد: 11 کشور در قالب 15 غرفه صنایع دستی از کشورهای ژاپن، غنا، کوبا، قزاقستان، ارمنستان، عراق، مصر، لبنان، کردستان و آلمان در این جشنواره حاضر هستند.

مدیرکل سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گلستان اظهار کرد: 13 سیه چادر و آلاچیق اقوام کشور و 15 غرفه جوامع گردشگری استان گلستان از دیگر غرفه‎های این جشنواره است.

وی با بیان اینکه خط مرزهای ارزش‎های اسلامی هم در دستور کار این جشنواره است، گفت: غرفه شهدا اقوام ایران زمین و غرفه عفاف و حجاب در کنار غرفه سازنده درب حرمین کاظمین که در استان گلستان است هم در این جشنواره وجود دارد.

عباسی با بیان اینکه برای بین‎المللی شدن این جشنواره حتما باید از 10 کشور عضو اکو هم دعوت می‎کردیم، گفت: خوشبختانه شش کشور عضو سازمان اکو به عنوان مهمان در این جشنواره حضور دارند.

وی در خصوص مراسم‎های برگزار شده در این جشنواره افزود: استان گلستان در مراسم موسیقی اقوام بیشتر سهم را دارد تا فرهنگ گلستان را به  کشورهای آسیایی و اروپا معرفی کنیم.

این مسئول ادامه داد: معرفی و نمایش آداب و سنن و شیوه‎های زندگی اقوام و چادرنشینانی که در استان‎های مختلف وجود دارند با برپایی حدود 16 چادر انجام می‎شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گلستان اظهار کرد: نمایشگاه سوغات استان‎های مختلف و سوغات گلستان و برنامه تور گردانی که با سفرا و کسانی که به عنوان غرفه‎دار خارجی در استان گلستان سفر خواهند کردند طی یک روز از دیگر برنامه‎های این جشنواره است.

عباسی با اشاره به دعوت از هنرمندانی که محصولاتشان موفق به دریافت مهر اصالت شده است، افزود: هفت اثر در استان گلستان دارای مهر اصلت است که از این لحاظ در رتبه چهارم کشوری قرار داریم.

وی در خصوص افزایش بعضی از غرفه‎ها نسبت به جشنواره سال گذشته گفت: به علت تنوع موسیقی‎های محلی غرفه‎های این حوزه را از 19 گروه به 27 گروه افزایش داده‎ایم.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گلستان با بیان اینکه از 15 روستای هدف و گردشگری که از استان گلستان هستند در این جشنواره دعوت شده است، افزود: از کشور آلمان و عراق در حوزه گردشگری هم دعوت کرده این تا در این جشنواره حضور داشته باشند.

عباسی در خصوص پوشش خبری این جشنواره گفت: هفت گروه از شبکه‎های خبری ترکیه، شبکه دو ایران، لبنان، جام جم، آمریکا، لبنان و خبرگزاری جوان برای پوشش خبری این برنامه در کشورهای آسیا و اروپا حضور دارند.

وی بیان کرد: سعی داریم دیوار گرگان را به عنوان دومین اثر ثبت جهانی ثبت کنیم و خوشبختانه این کار به عنوان هجدهمین ردیف در تقویم موقت جهانی قرار گرفت و اگر بتوانیم در نیمه دوم امسال کارهایش را انجام دهیم این اتفاق خواهد افتاد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گلستان اظهار کرد: سومین اثر ثبت جهانی ما شهر جرجان است که پیشنهاد داده‎ایم و در تلاش هستیم مختومقلی فراغی را به عنوان یک میراث معنوی در دستورکار قرار دهیم.

انتهای پیام/

ارسال نظر