خبرنگاران قلابی به دنبال هدیه روز خبرنگار در ارشاد گلستان
تعداد بازدید تعداد بازدید: 501 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت 1:03 ب.ظ، یکشنبه، 13 مرداد، سال 1392 نظرات بدون نظر

به دنبال اعلام پاداش ۱۲۰ هزار تومانی روز خبرنگار ، سیل افراد مشکوک به ارشاد گلستان برای دریافت هدیه روز خبرنگار شدت گرفته است ، برخی خانم های خبرنگار به همسایه ها و رفقای خود گفته اند که در ارشاد به همه هدیه می دهند .

thumb271-655ba7daea6131831fc364ba22342937به گزارش رادکانا، با فرا رسیدن 17 مرداد روز خبرنگار و اعلام پاداش 120 هزارتومانی برای خبرنگاران به عنوان هدیه روز خبرنگار توسط دکتر منتظری مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گلستان شاهد هستیم که افرادی با چهره ها و ظواهر متفاوت به ارشاد استان مراجعه کرده و خود را به عنوان خبرنگار معرفی می کنند .

افرادی که تا بحال نه فعالیتی از آنها دیده شده و نه چهره های مطرح خبرنگار استان آنها را می شناسند و نه در نشست های خبری دیده شده اند .

برخی از آنها فامیل درجه اول و دوم و یا دوست مدیران مسئول برخی هفته نامه ها و خبرگزاری ها هستند که معمولا هر سال فقط در روز خبرنگار آفتابی می شوند و به دنبال هدیه این روز هستند .

منابع غیر رسمی حکایت از آن دارد که استان گلستان 400 خبرنگار دارد که این آمار باعث تعجب خبرنگاران و صاحب نظران این حوزه شده است . اما مدیر کل فرهنگ ارشاد اسلامی هفته گذشته اعلام کرد که ما مدارک 180 خبرنگار را داریم و به آنها هدیه روز خبرنگار تعلق می گیرد .

اما گویا برخی خانم ها که تقریبا 80 درصد خبرنگاران استان را تشکیل می دهند به دوستان و همسایه های خود گفته اند که بروید اداره ارشاد ، دارند پول میدهند و الان می بینیم که چهره های های جدیدی برای گرفتن هدیه خبرنگاری به ارشاد مراجعه می کنند و با ادبیاتی طلبکارانه دم از سابقه کاری می زنند .

در تازه ترین اخبار رسیده گویا اعلام شده که بر تعداد دریافت کنندگان هدایای روزخبرنگار افزوده شده و قرار است تعداد بیشتری از افراد از این موهبت دولت کریمه ، استاندار گلستان و ارشاد استان بهره مند شوند و لیست تقریبا 200 نفره اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی گلستان به لیستی حدودا 400 نفره تبدیل شده است .

یک منبع آگاه در ارشاد استان از فشار شدید استانداری گلستان به ارشاد خبر داد و گفت : از سوی استانداری فشار مضاعفی بر ما وارد شده که برخی اسامی در لیست دریافت هدیه روز خبرنگارجای بگیرند .

در خصوص اعمال فشار استانداری و برخی دستگاههای خاص برای گنجاندن نام افرادی خاص مطالبی به نظر می رسد که خواندن آن برای بانیان این کار بد نیست :

1 – این کار قطعا نتیجه ای جز ضعیف ماندن عرصه کار خبری و خبرنگاری نخواهد داشت .

2 – اداره فرهنگ و ارشاد استان متاثر از این اعمال فشار ها نمی تواند کار ذاتی و کارشناسی خود را انجام دهد .

3 – برخی افراد با یدک کشیدن فقط نام خبرنگار که فقط در روز خبرنگار دیده می شوند زحمات گسترده برخی خبرنگاران فعال و زحمتکش استان را کم اهمیت می کنند .

4 – با اضافه کردن نام این افراد به لیست دریافت کنندگان کارت هدیه پول بیت المال به جیب کسانی می رود که نباید برود .

5 – این کار باعث نا امیدی و یاس و فضای رکود و نخوت در بین خبرنگاران فعال استان می شود .

6 – روز خبرنگار ارزش و خاصیت خود را از دست می دهد چرا که به ضرس قاطع بگویم که بسیاری از این افراد نه می دانند مناسبت روز خبرنگار چیست و نه محمود صارمی را می شناسند .

7 – حوزه خبرنگاری که مدام دم از عدالت و مراقبت از نهادها و دستگاه های دیگر را دارد خود دچار بزرگترین آسیب یعنی تبعیض و بی عدالتی می شود .

8 – تولیدات خبری و محتوایی 400 خبرنگاری(!) که قرار است هدیه روز خبرنگار بگیرند می تواند : چند روزنامه استانی ؛ چند خبرگزاری را به نحو مطلوب و نیم بند ؛ تمامی هفته نامه و نشریات موجود را با کیفیت عالی و … اداره کند ولی الان واقعا وضعیت چه جور است .

در این جا باید گفته شود با این رویه ای که ارشاد گلستان پیش می رود متاسفانه تبعیض و بی عدالتی فراوانی خواهد شد و به نظر می رسد ارشاد گلستان باید با قدرت و صلابت بیشتری در مقابل فشار ها بایستد و نگذارد حوزه خبرنگاری به آفتهای این چنینی دچار شود .

ما هم خوشحال می شویم به جای 400 نفر به 800 نفر و یا 1800 نفر هدیه ” روز خبرنگار ” اهداء شود ولی باید کار انجام شده ، تولیدات خبری و تاثیر گذاری و جریان سازی فرهنگی و رسانه ای هم به اندازه انرژی و توان همان تعداد هدیه گرفته باشد .

نکته دیگر اینکه نیاز نبود هدیه روز خبرنگار به این زودی اعلام شود تا عده ای برای دوستان و رفقای خود پیغام بدهند که بروید ارشاد پول بگیرید ، می شد در این قضیه مدیریت بهتری صورت بگیرد .

نویسنده : جابر تمسکنی

ارسال نظر