خبر مرگش رسید / سعودالفیصل وزیر خارجه سابق عربستان و عامل حمله به یمن درگذشت
تعداد بازدید تعداد بازدید: 297 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت 8:16 ق.ظ، شنبه، 20 تیر، سال 1394 نظرات بدون نظر

خبرگزاری رویترز از مرگ وزیر خارجه پیشین عربستان خبر داد.

99351_618به گزارش سرویس سیاسی رادکانا، سعود الفیصل وزیر خارجه پیشین عربستان پس از بیماری طولانی، جان سپرد.وی پس از 40 سال تصدی منصب وزارت خارجه عربستان، سرانجام در اردیبهشت گذشته از این سمت کناره گیری کرد.

سعود بن فیصل بن عبد العزیز آل سعود (زاده  1940 م. – 1319 ش. در ریاض)، نواده عبدالعزیز بنیانگذار حکومت آل سعود و وزیر امور خارجه سابق عربستان سعودی بود.

او که دانش‌آموخته رشته اقتصاد در مقطع کارشناسی از دانشگاه پرینستون ایالات متحده بود، وی از سال 1971 به مدت چهار سال معاون وزیر نفت عربستان؛ و از سال 1975 تا 28 آوریل 2015 (8 اردیبهشت 1394) به مدت چهل سال وزیر امور خارجه عربستان سعودی بود.وی در آوریل گذشته جای خود را به عادل الجبیر داد.

او که بود؟

دوران وزارت سعود الفیصل با زمامداری چهار پادشاه سعودی همزمان بود. آخرین مراسم تحلیف امیر سعود در مقام وزیر خارجه، در ماه مارس و چند هفته پس از آغاز پادشاهی ملک سلمان صورت گرفت.

امیر سعود در اکتبر ۱۹۷۵ و هفت ماه پس از آنکه پدرش ملک فیصل به دست یکی از برادرزاده‌های خود ترور شد از سوی پادشاه تازه به مقام وزارت خارجه منصوب شد.

به گزارش بی.بی.سی، سعود الفیصل به شکل نزدیکی در تلاش‌های منطقه‌ای برای پایان دادن به جنگ داخلی لبنان (۱۹۷۵-۱۹۹۰) نقش داشت و همچنین سیاست خارجی عربستان سعودی در دوران جنگ ایران و عراق، و حمله عراق به کویت (۱۹۹۱) زیر نظر او هدایت می‌شد.

در پی واقعه ۱۱ سپتامبر که اعلام شد ۱۵ تن از گروه ۱۹ نفره هواپیماربایان شهروند سعودی بودند، روابط ریاض و واشنگتن بحرانی شد. این بحران کمی بعد با آغاز عملیات ریاض علیه پایگاه‌ها و هواداران القاعده در خاک عربستان سعودی فروکش کرد.

امیر سعود در سال ۱۹۴۰ در منطقه طائف به دنیا آمد و در سال ۱۹۶۴ در رشته اقتصاد از دانشگاه پرینستون در ایالت نیوجرسی آمریکا فارغ التحصیل شد. او از سال 1971 به مدت چهار سال معاون وزیر نفت عربستان و از سال 1975 تا 28 آوریل 2015 به مدت 40 سال وزیر امور خارجه عربستان بود.

سعود الفیصل دومین پسر ملک فیصل بود که پادشاهی عربستان سعودی را از ۱۹۶۴ تا هنگام سوءقصد به جانش در سال ۱۹۷۵ بر عهده داشت.

انتهای پیام /

ارسال نظر