خشک شدن آب سد خاکی کردکوی/در اثر گرمایی شدید رخ داد+تصاویر
تعداد بازدید تعداد بازدید: 136 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت 11:37 ق.ظ، جمعه، 30 تیر، سال 1396 نظرات بدون نظر

سد خاکی یا همان آب بندان شهرستان کردکوی که حجم بسیار زیادی آب را در خود جای داده بود متأسفانه این روزها رو به خشکی رفته است.

به گزارش سرویس اجتماعی رادکانا؛ همانطور که متخصصین همواره تاکید می نمایند، بحران آب بسیار جدی است. در اکثر مناطق، سطح آب به شدت پایین رفته، سطح آب دریاچه ها شدیدا کم شده و سطح آب سدها کاهش یافته است که بسیار نگران کننده است و باید چاره ای اندیشید.

توسط جامعه شناسان هشدارهایی مبنی بر ایجاد چالش های جدی ناشی از بحران کم آبی هر ازچندگاهی مطرح می شود.

خشکسالی و بحران کمبود آب در ایران از مرز هشدارها گذشته است.

سالهاست مقامات دولتی، کارشناسان و شهروندان مسئول در مورد ابعاد رو به گسترش کمبود آب در ایران هشدار می دهند.

کاهش سطح آب و خشک شدن دریاچه ها، پائین رفتن بستر آبهای زیرزمینی در بسیاری از نقاط کشور، خشک شدن آب برخی رودخانه ها، کاهش سطح ذخیره آب پشت اغلب سدهای کشور، تخلیه تعدادی از روستاها طی چند دهه گذشته، خالی شدن چندین روستا در حاشیه دریاچه هامون، گسترش کویر و بیابان های لایزرع و خشک، هر روز سرزمین ما و ساکنان آنرا به سوی یک فاجعه ملی و زیست محیطی نزدیک تر می کند

معضل و بحران خشکسالی تنها مختص کشور ما نیست و این بحران هم اکنون دامنگیر بسیاری از کشورها و حتی تعدادی از ایالتهای غربی آمریکا بخصوص کالیفرنیا نیز شده است.

روند گرمایش کره زمین به علت پخش مونواکسید کربن منجربه تغییرات آب وهوایی ونزول باران های شدید در برخی نواحی جهان، باران های متوسط در برخی نقاط دیگر و خشکسالی در نواحی وسیعی از جهان می شود.

از این رو خشکسالی وبحران کم آبی در غرب آسیا و خاورمیانه (شامل بخش وسیعی از خاک ایران) دارای یک روند افزایشی طی سه دهه آتی می باشد

مشکلات کمبود آب در ایران و راهکارهای آن شیوه مدیریت منابع آب، تغییر روشهای انتقال آب از کانالهای سنتی به کانالهای بتونی، جلوگیری از هدر رفت آب در شبکه توزیع، رفع فرسودگی شبکه و تغییر روشهای آبیاری باغ ها و مزارع و بازیافت آب فاضلاب بعنوان راه حل های کمبود آب مطرح می شوند.

گرچه همه این روشها می باید مورد توجه سازمان های مسئول قرار گیرد اما تامین دراز مدت آب و فراهم نمودن امنیت آبی کشور تناقضی با اصول مدیریت پیشرفته آب و منابع آبی نداشته و لزوما” باید به موازات هم پیش بروند.

اکنون باید راه حل هایی را جستجو نموده و بسرعت و با شتاب مناسب پروژه های منطقی و باصرفه اقتصادی را اجرایی نماییم.

دو دیدگاه صرفه جویی در مصرف آب و تامین و ذخیره بیشتر منابع آبی را باید به موازات هم دنبال کرد.

بنابراین گزارش؛ سد خاکی یا همان آب بندان شهرستان کردکوی که حجم بسیار زیادی آب را در خود جای داده بود متأسفانه این روزها رو به خشکی رفته است.

در تصاویری که در ذیل این مطلب برایتان درج خواهیم کرد به خوبی مشاهده خواهید کرد که آب سدخاکی کردکوی خشک شده است.

هم وطنان و همشهریان گرامی لطفا در مصرف آب به بهترین نحو ممکن صرفه جویی کرده تا شاهد کم آبی در هیچ نقطه از ایران عزیز نباشیم.

تصاویر:

انتهای پیام/

ارسال نظر