خود پرداز گزینه اصلی اعمال مجرمانه کلاهبرداران / کاربران فضای مجازی موارد مشکوک را به پلیس فتا اطلاع رسانی کنند
تعداد بازدید تعداد بازدید: 632 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت 8:30 ق.ظ، دوشنبه، 17 خرداد، سال 1395 نظرات بدون نظر

رئیس پلیس فتای گلستان گفت : متاسفانه امروزه افراد کلاهبردار از دستگاه های خود پرداز به عنوان یکی از گزینه های اصلی خود برای انجام اعمال مجرمانه و کلاهبرداری از هموطنان استفاده می کنند.

guytrبه گزارش سرویس جنایی رادکانا، حبیب‎الله رجبلی رئیس پلیس فتای گلستان طی گفتگوی تلفنی با این پایگاه خبری پیرامون روشهای کلاهبرداری از طریق دستگاه های عابر بانک اظهارکرد: متاسفانه امروزه افراد کلاهبردار از دستگاه های خود پرداز به عنوان یکی از گزینه های اصلی خود برای انجام اعمال مجرمانه و کلاهبرداری از هموطنان استفاده می کنند.این افراد شیاد با استفاده از چرب زبانی، سخنان تحریک آمیز و مهندسی اجتماعی افراد را فریب داده و به بهانه های مختلف آنان را پای دستگاه خودپرداز کشانده و با ترفندهای خاص خود اهداف شوم خود را عملی می سازند.

در مورد روشهای کلاهبرداری از طریق دستگاه های عابر بانک نظر خود رابیان نمائید؟

متاسفانه امروزه افراد کلاهبردار از دستگاه های خود پرداز به عنوان یکی از گزینه های اصلی خود برای انجام اعمال مجرمانه و کلاهبرداری از هموطنان استفاده می کنند.این افراد شیاد با استفاده از چرب زبانی، سخنان تحریک آمیز و مهندسی اجتماعی افراد را فریب داده و به بهانه های مختلف آنان را پای دستگاه خودپرداز کشانده و با ترفندهای خاص خود اهداف شوم خود را عملی می سازند.

نحوه ارتکاب جرم مجرمان از طریق دستگاه های عابر بانک چگونه است؟

– نصب قطعاتی کوچک در محل ورودی دستگاه خود پرداز به نام اسکیمر جهت کپی برداری از کارت های بانکی کاربران. 

– نصب قطعاتی سخت افزاری بر روی صفحه کلید دستگاه به نام کی لاگر یا نصب دوربینی کوچک بر روی دستگاه به منظور سرقت رمز عبور کاربران.

– تغییر رمز دوم قربانیان به روش های مختلف به منظور برداشت اینترنتی از حساب آنان با ترفند خاص .

 000120.afi

چه توصیه های برای کاهش کلاهبرداری از طریق دستگاه  عابر بانک(ATM) دارید؟

– اگر قرار است وجهی را دریافت کنیم ارائه شماره کارت یا شماره حساب به فرد واریز کننده پول کفایت می کند و دیگر نیازی به ارائه دیگر اطلاعات مهم نظیر رمز اول و دوم، CVV2، تاریخ انقضاء و … به فرد مذکور نیست زیرا این اطلاعات مخصوص برداشت از حساب یا خرید اینترنتی است.

– جهت واریز وجه به حساب شما احتیاجی به مراجعه به دستگاه ATM نیست. متاسفانه در مواردی به فرد مال باخته اعلام می شود برنده قرعه کشی شده، وی را با بهانه های مختلف پای دستگاه ATM کشانده و اهداف خود را عملی می کنند.

– جهت اطمینان از واریز شدن وجه به حساب خود از گزینه نمایش یا چاپ موجودی استفاده شود و نیازی به ورود به بخش انتقال نیست. بنابراین اگر شخصی شما را ترغیب به وارد شدن به بخش انتقال کرد احتمالاً او کلاهبردار است. پس دقت داشته باشید.

– از کارت بانکی خود جهت انجام مبادلات با حجم بالا استفاده نکنید و از اتصال حساب هایی با گردش مالی بالا به کارت بانکی پرهیز کنید.

– از در اختیار قرار دادن کارت عابر خود به افراد غیر پرهیز شود و در صورت مفقودی کارت بانکی نسبت به اعلام به موقع و در کمترین زمان ممکن به بانک صادر کننده کارت اقدام گردد. می توان از طریق اینترنت بانک یا تلفن بانک نیز این کار را انجام داد تا از سوء استفاده های احتمالی پیشگیری صورت پذیرد. تقاضای افراد غیر جهت انجام امور بانکی توسط کارت عابر خود را رد کنید.

– بهتر است هنگامی که جهت انجام امور بانکی جلوی دستگاه ATM قرار دارید به گونه ای بایستید و یا دست خود را مانع قرار دهید تا افراد پشت سر شما رمز وارده توسط شما را نبینند.

– از نگهداری رمز عبور به همراه کارت عابر خودداری کنید تا در صورت مفقودی  یا ربوده شدن کارت با حساب خالی خود مواجه نشوید.

 

حرف پایانی:

پلیس فتا در بحث پیشگیری توجه خاصی دارد به گونه ای که در کنار انتشار مقالات، گزارشات و هشدارها در سایت پلیس فتا، کارگاه های آموزشی نیز با هماهنگی وزارت آموزش و پرورش، دانشگاه ها و نهاد ها و ادارات  برای خانواده ها ، دانش آموزان ، دانشجویان و کارکنان برگزار کرده است تا تهدیدات این فضا را به آنها بشناساند.

پلیس فتا از کلیه کاربران می خواهد در صورت مواجه شدن با موارد مشکوک آن را از طریق سایت پلیس فتا به آدرسCyberpolice.ir  بخش مرکز فوریت های سایبری، لینک ثبت گزارشات مردمی اعلام نموده و یا  با شماره تماس  32428101  تماس حاصل نمایند.

انتهای پیام/

ارسال نظر