درازنو قطب گردشگری و توریسم ورزشی گلستان خواهد شد+تصاویر
تعداد بازدید تعداد بازدید: 2,096 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت 10:37 ق.ظ، چهارشنبه، 24 اردیبهشت، سال 1393 نظرات یک نظر

در یک اقدام بسیار ارزشی در معرفی روستا و دهکده ییلاقی درازنو جهت توسعه ورزشهای زمستانی ، اداره ورزش و جوانان کردکوی گامی در جهت توسعه و پیشرفت منطقه برداشته است.

IMG_5945 (1)به گزارش رادکانا، این اقدام ارزنده که با پیگیریهای مجدانه عبدالرسول جوادی بالاجاده در زمان تصدی مسئولیت مشاورت و رییس دفتری معاونت وزیر ورزش و با همکاری حسینی رییس اداره کردکوی و الیاسی فرماندار سابق کردکوی بیش از یک سال درصدد پیگیری از مقامات مسئول تصمیم گیر در کشور در توسعه ورزشهای زمستانی انجام پذیرفته است.

 در روز شنبه 20 اردیبهشت مهندس ساوه شمشکی نماینده تام الاختیار وزیر در توسعه ورزشهای زمستانی در معیت حسینی بخشدار مرکزی و حسینی اداره ورزش و جوانان کردکوی ، بازدیدی از دهکده توریستی درازنوی بالاجاده کردکوی ،  انجام دادند.
thumb_2kali_01
ساوه شمشکی نماینده تام الاختیار وزیر ورزش ، درازنو را به لحاظ آب وهوا و اشراف بر جنگل و دریا و دسترسیهای جاده ای آسان و تاسیسات زیربنایی آب و برق و … را مهیا ترین مکان تفریحی و توریسمی ورزشی و قطب گردشگری منطقه واستان دانستند .
گفتنی است پس از بازدید از منطقه دیدارهایی با مجتبی جمالی فرماندار محترم کردکوی و مدیران دستگاههای اجرایی در شورای اداری انجام شد و مراتب ضرورت احیا و ایجاد قطب توریسم ورزشی و پایگاه ورزشهای زمستانی تاکید و ایجاد فضای سرمایه گذاری بخش خصوصی تاکید داشتند .
 
در ادامه این بازدید ، دیدار نماینده تام الاختیار وزیر ورزش با مهندس پاشا مدیرکل ورزش استان نیز به اهمیت اجرایی این پروژه پرداختند و تقاضای مساعدت در هماهنگی دستگاههای اجرایی استان  را ارائه نمودند.
سامانه سورم سرا  تلاشهای موثرین این حرکت ارزنده ورزشی را قدر و ارج دانسته و مراتب تقدیر و تشکر خود را اعلان می دارد ان شااله شاهد اجرا و پیشرفت این پروژه در منطقه باشیم.
IMG_5868
44844965777432966951 (1)

” درازنو ” ، روستایی در ستیغ قله البرز با سرزمینی مرتعی، مملو از گیاهان رنگارنگ وحشی و جنگل انبوه و سرسبز است که زندگی در آن ، انسان را از هیاهو و تنش زندگی ماشینی در شهرها رها می کند.

 روستای ییلاقی ” درازنو “ در ملک سورم سرا از قریه بالاجاده در فاصله ۴۰ کیلومتری کردکوی و در کنار قله درازنو واقع شده است.

ارتفاع قله درازنو ۲۸۰۰ متر از سطح دریاست.

روستای ” درازنو ” به دلیل واقع شدن در ارتفاعات البرز، چشم انداز شگفت انگیزی به خلیج گرگان ( واقع در جنوب شرقی دریای خزر ) دارد.

به طوری که بیش از ۱۱ شهر و صدها روستا و ولایات گلستان و مازندران از این روستا قابل مشاهده است.

وجود دو غار طبیعی به نام های ” گنج خانه ” و ” انبار حسن خان ” از جاذبه های منحصر به فردی است.

دسترسی به روستای درازنو، از طریق کردکوی امکان پذیر است و در این مسیر، یکی از زیباترین پارک های جنگلی ولایت گلستان و ایران به نام پارک امام رضا (ع) قرار دارد.

وجود چشمه های متعدد و رودهایی که از به هم پیوستن چشمه ها یا ذوب برفها به وجود می آیند و همچنین آبشارهایی نظیر ” آبشار دوآب ” و ” آبشار هفت طبقه ” بر زیبائیهای این پارک جنگلی افزوده است.

derazno033

برای رسیدن به درازنو باید بعد از عبور از پارک جنگلی امام رضا (ع) کردکوی و گذشتن از جاده هزار پیچ به ارتفاعات سر به فلک کشیده ای رسید که به آن درازنو می گویند.

بعد از رسیدن به ارتفاعات به تابلویی برخورد می کنیم که شما را به سمت درازنو هدایت می کند روستای اول بعد از جنگل مرس چشمه می باشد که نباید آن را با درازنو اشتباه گرفت.

درازنو روستایی ست که 2 کیلومتر جلوتر در دشتی بزرگ و زیبا و پای کوهی فراخ قرار دارد.

درازنو قدمتی چند صد ساله دارد.قدمتی که بر کسی پیدا نیست اما شواهد حاکی از آن است که در ابتدای محل چرای دام عده ای از بالاجاده ای ها بوده که طوایف زیادی را شامل می شد.

f_1198250269m_0f79622

اما به مرور زمان مردم آنجا را برای ییلاق خود پسندیدند و حتی تا چند دهه مشغول به کشاورزی و کشت و زرع شدند.کم کم و به مرور زمان شکل روستایی ییلاقی به خود گرفت و حتی ساکنان آ ن در سالهای قبل مسجد و حمام در آن بنا کردند که خرابه های آن همچنان باقی است.

آب درازنو از چشمه یی است که در دل کوه بیرون می آید و به وسیله  ناو=نو ( الان تبدیل به منبع آب گشته)  به سمت دره ای در شمال می رود .

مهمترین سوغات درازنو نان شیرمال آن است که بسیار خوشمزه است.به نظر می رسد که سبب خوشمزگی نان،آب چشمه درازنو می باشد.سوخت مردم هیزم است که در اطرف درازنو تهیه می شود ولی امروزه از نفت و گاز هم استفاده می شود.سرگرمی مردم بازی خزخزانی و والیبال است هوای درازنو بیشتر مه و شب های آن بسیار سرد است و بدون پتو و بالاپوش نمی توان خوابید.

اینک درازنو با جاده ای که  برای دسترسی به آن احداث شد به یکی از مراکز تفریحی و گردشگری کشور تبدیل شد.به طوری که حتی توریست های دیگر کشور ها نیز هر ساله از آن دیدن می کنند.اینک درازنو با بیش از 200 خانوار به عنوان یکی از روستا های هدف گردشگری شناخته شده است.

 IMG_2908

IMG_2924

 

سامانه اطلاع رسانی سورم سرا

نقیییییییییی می گوید:

از کی تا حالا شده دهکده توریستی درازنوی بالاجاده کردکوی ؟
عجبااااااااااااااااااااا

ارسال نظر