در جلسه بازداشتی های فتنه ۸۸ در استانداری گلستان چه گذشت ؟ + عکس
تعداد بازدید تعداد بازدید: 753 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت 12:26 ب.ظ، یکشنبه، 13 بهمن، سال 1392 نظرات بدون نظر

سیاوش بسطامی ۲ عنصر افراطی سیاسی را به حق نمونه و الگویی موفق برای دیگر جوانان معرفی می کند و این یعنی تشویق و تحریک جوانان گلستانی به سوی تحرکات افراطی سیاسی و اجتماعی و به نوعی بومی و استانی کردن فتنه ۸۸ و احیاء مجدد آن .

thumb271-c56a2080319623669179cbcdba1322c5به گزارش رادکانا به نقل از گلستان ما، ساعت 15 عصر روز پنجشنبه گذشته 92/11/10 ریحانه طباطبایی ( خبرنگار روزنامه بهار ) و حسن یونسی ( پسر وزیر سابق دولت اصلاحات ) که از بازداشت شدگان فتنه 88 بوده اند به صحنه گردانی محمد تقی بسطامی ( رابط استاندار در امور جوانان ) با عده ای از به اصطلاح نخبگان جوان اصلاح طلب استان در محل استانداری گلستان دیدار کردند .

قسمت اول: روایت بسطامی از مقدمه تا اجرای برنامه

سیاوش بسطامی در بخش هایی از گزارش خود از این برنامه که با عنوان ” گزارش فیسبوکی بسطامی از مراسم هم اندیشی جوانان نخبه گلستان “  در رسانه ها منتشر شده است این گونه می آورد :

bastami3

** بسطامی 1 : در سفری که اخیرا به تهران داشتم از جوانان شاخص و فعال کشوری دعوت کردم تا در این همایش حضور داشته باشند که به شکر خداوند با موافقت و استقبال این بزرگواران مواجه شد ؛ عزیزانی که سالهای سال ، عمر خویش را معطوف فعالیت‌های اجتماعی و مدنی کرده اند و به حق نمونه و الگویی موفق برای دیگر جوانان هستند ، این مراسم با حضور برادر عزیز و ارزشمندم جناب آقای حسن یونسی و خواهر صبور و پر تلاشم سرکار خانم ریحانه طباطبایی و تعداد بسیار زیادی از جوانان عزیز گلستانی که از سراسر استان آمده بودند برگزار شد.

** بسطامی 2 : حضور بیش از  حد پیش بینی‌ شده جوانان عزیز که پس از سالها به ساختمان استانداری آمده بودند و این یکی‌ از اصلی‌‌ترین اهداف بنده برای برگزاری این مراسم در اصلی‌‌ترین سالن اجتماعات استانداری بود تا بانگ تغییر و بازبینی در فضای گذشته را به گوش دیگران برسانم .

** بسطامی 3 : قبل از برگزاری این مراسم به اتفاق سروران عزیز ، جناب آقای یونسی و سرکار خانم طباطبایی و تعدادی از دوستان فعال به بندر ترکمن رفتیم تا در نشستی با حضور جوانان بندر ترکمن به عنوان سیاسی‌ترین شهر ترکمن صحرا شرکت کنیم ، این نشست به همت و تلاش دوستان خوبم سرکار خانم سوقی عضو پر تلاش و دلسوز شورای شهر بندر ترکمن و آقای یاسر کر و رحمان قاضیلر که هر دو از فعالین پر تلاش ترکمن صحرا هستند برگزار شد .

قسمت دوم : سین کلی برنامه

** بسطامی 4 :  در این مراسم ۵ نفر از جوانان به اصطلاح نخبه اصلاح طلب به عنوان سخنران اصلی‌ در زمینه‌های : بانوان ، دانشجویان و دانش آموختگان ، فرهنگی- اجتماعی ، میراث فرهنگی‌ و ورزش به سخنرانی‌ پرداختند و تعدادی از حضار هم در نوبت‌های مختلف دغدغه‌های خویش را در زمینه‌های متفاوت و حوزه‌های گوناگون مطرح نمودند .

بیان مسائلی نظیر : مشکلات استخدامی جوانان و بیکاری آنها ، نگاه ها و فشارهای امنیتی بر روی فعالین فرهنگی ، تبعیض و کم کاری در حوزه های ورزشی ، انتخاب روسای غیر بومی ادارات و به تبعیت از آن استخدام افراد غیر بومی در این ادارات ، مشکلات اعتیاد جوانان و کم کاری کردن مسئولین مربوطه ، افزایش آمار طلاق به دلیل فاصله گرفتن از فرهنگ و اعتقادات و پی گیری نکردن مسئولان در این رابطه ، نگاه بر روی اقوام به عنوان یک رنگین کمان نه به عنوان یک تحدید و اجازه دادن به شناساندن و ترویج فرهنگ و … .

پس از ایراد سخنرانی‌ جوانان ، چند دقیقه‌ای محمدتقی بسطامی صحبت می کند و مسائل مورد نظرش را مطرح می کند .

بعد از بسطامی ، حسن یونسی و ریحانه طباطبایی به ترتیب به سخنرانی‌ می پردازند .

یونسی به حاضرین قول پیگیری و اطلاع رسانی به مسئولان را دادند و خواستار تشکیل گروهی از جوانان برای ارتباط برقرار کردن بین مردم و مسئولان و برگذاری بیشتر این جلسات شدند .

طباطبایی هم نکاتی در باره ی دغدغه های جوانان گفت و به این موضوع اشاره کرد که نباید همیشه منتظر باشیم تا مسئولان برای ما این کار را انجام دهند یا اینکه مجوز تشکیل یک انجمن رو اونا صادر کنند بلکه خود جوانان باید پیگیر مشکلات شون باشند ، در هر بخشی گروهی تشکیل داده و فعالیت کنند.

قسمت سوم : دیدگاه و نظرات برخی از شرکت کنندگان در برنامه

جوان نخبه اصلاح طلب 1 :  ظاهرا آقای مشاور قصد ارائه گزارشی خلاف واقع دارند . تا جایی که من در این جلسه دیدم بیشتر حاضران در سالن موقع صحبت ایشون سالن رو ترک کردند و تقریبا همه شرکت کنندگان از این جلسه ناراضی بودند . بهایی به نخبگان داده نشد و ایشون هم فقط حرف های بی ربط به جلسه زدند . سخنران ها هم که همه از دور و بری های خودشون بودند و به افراد دیگه نشسته در سالن اجازه صحبتی داده نشد . کاش صادق بودند و در گزارش شون از مدعوین به خاطر اینکه حرمت شون رعایت نشد عذرخواهی می کردند نه اینکه حرف هایی رو بیارن که اصلا اتفاق نیفتاد .

جوان نخبه اصلاح طلب 2 ( م- ا ) :  جلسه خوبی بود . بهتر هم می شود اگر حرفهای مان به گوش مسئولین اجرایی و دولتی هم برسد ، که نمی رسد ولی حاضریم ادامه بدیم چون امید داریم

جوان نخبه اصلاح طلب 3 :  من به همراه سه تا از دوستام از گنبد قابوس اومده بودیم . بهتر نبود که رابط استاندار این جلسه رو به نام هم اندیشی عنوان نمی کرد ؟ اگه می گفت جلسه معرفی بهتر بود . چون هم اندیشی اتفاق نیفتاد .

جوان نخبه اصلاح طلب 4 ( ف- آ ) :  همایش های نمایشی در دولت جدید هم ادامه داره ؟

قسمت چهارم : ارزیابی اولیه از برنامه و چند نکته قابل توجه 

1. بسطامی حسن یونسی و ریحانه طباطبایی را این گونه معرفی می کند : ” برادر عزیز و و ارزشمندم جناب آقای حسن یونسی و خواهر صبور و پر تلاشم سرکار خانم ریحانه طباطبایی “ .

این سطح و عمق از آشنایی و صمیمیت بسطامی با 2 بازداشتی فتنه 88 در تهران ، کی و کجا به وجود آمده است و ارزشمندی و صبوری و پر تلاشی (!) آنان از نظر رابط جوان استاندار نشانه چیست ؟

2. بسطامی در تکمیل معرفی حسن یونسی و ریحانه طباطبایی می گوید : ” عزیزانی که سالهای سال ، عمر خویش را معطوف فعالیت‌های اجتماعی و مدنی کرده اند و به حق نمونه و الگویی موفق برای دیگر جوانان هستند . “ .

این نوع تعریف و تمجید از فعالیت های افراطی سیاسی و فتنه گری های 2 بازداشتی فتنه 88 با عنوان سالهای سال فعالیت‌های اجتماعی و مدنی به چه چیزی اشاره دارد ؟

بدتر از همه این که بسطامی این دو عنصر افراطی سیاسی را به حق نمونه و الگویی موفق برای دیگر جوانان معرفی می کند (!) و این یعنی تشویق و تحریک جوانان گلستانی به سوی تحرکات افراطی سیاسی و اجتماعی و به نوعی بومی و استانی کردن فتنه 88 و احیاء مجدد آن .

3. بسطامی در گزارش خود ، اصلی‌‌ترین هدفش از برگزاری این مراسم را ” رساندن بانگ تغییر و بازبینی در فضای گذشته به گوش دیگران “ می خواند . آیا سوء استفاده سیاسی با گرایش تند مشارکتی از برگزاری جلسه ای با حضور 2 بازداشتی فتنه 88 و جمعی محدود از به اصطلاح نخبگان جوان اصلاح طلب ، بهتر از این معنا می شود ؟

4. در سناریوی پیچیده سیاسی اجتماعی بسطامی ، نقش شهر بندر ترکمن و برخی جوانان اصلاح طلب آن مانند زبیده سوقی ، یاسر کر و رحمان قاضیلر چیست ؟

bastam5

5. نمایشی بودن این برنامه و سوء استفاده از جمعیت جوانان حاضر در مراسم از شهرها و قومیت های مختلف استان ، فقط در راستای عادی سازی رفت و آمد فتنه گران به استان و آن هم در مهمترین مرکز سیاسی استان ( استانداری ) و با هزینه و امکانات بیت المال و با انتصاب متولی اصلی برنامه به استاندار گلستان صورت گرفته است تا ضمن ارزیابی از فضای سیاسی اجتماعی استان و تست واکنش مسئولین ، حلقه های بعدی سناریوی افراطی گری سیاسی خود را رقم بزند .

6. شنیده شدن تدارک یک برنامه برای حضور جوانان و مردم در یک راهپیمایی آرام برای رفع حصر سران فتنه در گرگان که با محوریت این گروه در حال پیگیری است و از طریق فیسبوک برنامه ریزی و هدایت رسانه ای می شود ، می تواند یکی دیگر از فعالیت های سیاسی افراطی و ضدانقلابی این جریان مرموز و نوظهور سیاسی اجتماعی در استان باشد .

bastami2

7. توجه به سوابق تحصیلی بسطامی ، فعالیت های سیاسی اجتماعی وی در دوره دانشجویی در خارج از کشور ، تحرکات سیاسی او در داخل کشور بخصوص در چند سال اخیر ، چگونگی معرفی او به استانداری گلستان ، فعالیت های پیچیده و هدفمند وی پس از انتصاب به سمت رابط جوانان استاندار ، بیان گرایشات افراطی سیاسی خود در فیسبوک و … می تواند نقش او را در ایجاد فضای تند سیاسی از نوع ملی- مذهبی و مشارکتی آن با طعم فتنه 88 در استان و بخصوص در لایه های اجتماعی جوانان اصلاح طلب و دانشجویان روشن تر کند .

8. بعید به نظر می رسد از این رابط استاندار در امور جوانان ( بسطامی ) ، چیزی دستگیر دکتر صادقلو در حوزه ارتباط با جوانان استان شود و نفع خاصی هم به جوانان فعال استان برسد و از طرفی خسارت و خدشه ای که به جایگاه اعتدالی استاندار گلستان از کانال این دست برنامه های افراطی سیاسی زده می شود و هزینه های مختلفی که برای گلستان ، استاندار و جوانان آنان از این طریق ایجاد می گردد قابل توجه و غیر قابل جبران خواهد بود . 

نتیجه گیری : لزوم توجه مسئولین به موضوع

با توجه روند در پیش گرفته شده و برنامه ریزی و اجرای حلقه های مختلف یک فعالیت سیاسی اجتماعی افراطی توسط محمدتقی بسطامی رابط جوانان استاندار گلستان ، به نظر می رسد لازم است تا مجموعه مسئولین دست اندرکار برای جلوگیری از تحمیل هزینه های مالی ، سیاسی و اجتماعی بر استانداری گلستان به این جریان و فعالیت های آن توجه و رسیدگی کنند و آب را از سرچشمه ببندند .

نهایت اینکه دولت تدبیر و امید برای رسیدن به فضای آرام و اعتدالی مد نظر خود نیاز به آرامش در فضاهای سیاسی ، اجتماعی ، فرهنگی و اقتصادی دارد و هر تحرک و اقدامی که این آرامش و اعتدال را بهم بزند راه رسیدن به اهداف را برای دولت یازدهم دورتر و ناهموارتر می کند ، بخصوص در استان گلستان که جریانات و تحرکات سیاسی و قومیتی حال و هوای خاص و حساس خود را دارد .

 

فرامرز  گلستانی 

منبع: گلستان ما

ارسال نظر