در چالش های اخیر گلستان چه کسی حق دارد ؛ نمایندگان یا استاندار !!
تعداد بازدید تعداد بازدید: 464 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت 10:41 ق.ظ، چهارشنبه، 24 اردیبهشت، سال 1393 نظرات بدون نظر

اگر بخواهیم واقع بینانه به مسائل چند ماه اخیر استان نگاه کنیم نه نمایندگان حق دارند و نه استاندار بلکه یک روند نامناسبی در دولت تدبیر و امید در پیش گرفته که ره به ترکستان دارد و بعید می دانیم با این نگاه استان گلستان تا مدتها رنگ توسعه را ببیند.

thumb271-08805a468449c03461aab21e464b5e77به گزارش رادکانا، یکی از مسائلی که بعد از انتصاب استاندار بومی موجب چالش جدی در استان گلستان شد اختلافات جدی میان نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی و استاندار گلستان است. شاید مکانیسمی که وزارت کشور در انتخاب استاندار مبنی بر دخالت مجمع نمایندگان و نماینده ولی فقیه در استان ،تعیین کرد منشا این اختلافات باشد.

 

امروز اگر نمایندگان از برخی رویکردها و انتصابات ناراحت هستند بایستی به آنها حق داد چرا که در زمان انتخاب استاندار همین نماینده ها بودند که بر روی استاندار بومی تاکید کردند و باز 4 نفر از همین نماینده ها بودند در حالی که مهندس مجیدی مراحل نهایی استاندارشدن خود را طی می کرد طی توافقی شبانه با نماینده ولی فقیه در گلستان در مهرماه سال 92 نام صادقلو را به عنوان هفتمین استاندار گلستان و گزینه بومی انتخاب کردند.

 

مروری بر روند انتصاب صادقلو به عنوان استاندار گلستان می رساند که مجمع نمایندگان نقش بسزایی داشت اما در ادامه استاندار گلستان با تمرکز بر روی گروه مشاوران و انتصابهای شرق استانی با نمایندگان زاویه گرفت و راه خودش را رفت.

 

در این بین برخی مخالفتها سهم خواهی بوده و نشان از دلسوزی ندارد به عنوان مثال نماینده گنبد برای ابقای نوراللهی در گنبد پافشاری می کرد و برای این کار به دفتر وزیر رفت اما نهایتا با انتخاب نوراللهی به عنوان مدیر کل منابع انسانی استانداری وی راضی شد.

 

یا اینکه گفته می شود مخالفت صابری با استاندار گلستان به دلیل عدم انتصاب مسئول ستاد وی در انتخابات گذشته بوده و همین امر باعث شده تا صابری به وزارت کشور رفته و دربست بنشیند و آن مصاحبه های جنجالی را بکند.

 

اما اظهارات اخیر محمد جواد نظری مهر نماینده غرب استان که تندترین انتقادات را متوجه استاندار گلستان کرده و حتی اخیرا از عدم توان مدیریتی دکتر صادقلو سخن گفته جنس دیگری دارد . وی از طرفی به دلیل انتصابات شرق استانی و حذف نیروهای دلسوز غرب ناراحت هست و هم اینکه نگاهی به انتصاب اطرافیان خود دارد.

 

اینکه وزیر راه تا مرز اینچه برون بیاید اما عباسی نماینده گنبد در شهر گنبد در دیدار با معلمان باشد و حضور وزیر راه را کم اهمیت بداند ، اینکه نظری مهر بارها از تغییر جدی استاندار در ماههای آینده سخن بگوید و در مراسم تودیع و معارفه نازقلیچی ، جمالی و ضمیر نرود، اینکه صابری در دفتر وزیر بنشیند و انتقاداتی به استاندار بکند، اینکه دکتر طاهری نماینده گرگان انتقاداتی بابت کندی رویکردهای توسعه ای استان بکند نشان می دهد که اختلافات عمیقی بین دکتر صادقلو و مجمع نمایندگان می باشد که این اختلافات خوب نیست و مانع توسعه استان خواهد شد.

 

در این راستا استاندار گلستان هم طبق انتظارات خوب عمل نکرد. دکتر صادقلو در همان ابتدا با سخنانی نه چندان مطلوب اقوام را به داشتن فرماندار وعده داد در حالی که در یک نظام اسلامی بایستی شایسته ها و دلسوزان نظام به پست های حساس حکومتی گمارده شوند . حضرت علی (ع) در انتصاب فرمانداران و پست های حساس حکومتی به شایستگی های فرد نگاه می کرد نه قومیت و نژاد و رنگ و … اما در استان گلستان ماهها وقت و انرژی استاندار صرف این شد که به فشارهای سهم خواهان پاسخ دهد.

 

از طرفی تکیه بر انتصاب نیروهای شرق استان با این تئوری فسیل شده که غرب استانی ها حق شرق استانی ها را خوردند شبهی است که این روزها مثل خوره به جان گلستان افتاده و باعث کدورت بین دو بخش استان شد.

 

امروز دیگر طرفداران نظریه استاندار بومی به این نتیجه رسیدند که تئوری آنها با بن بست مواجه شده است . این همه تکیه روی استاندار بومی و چنین نتیجه ای هیچگاه مد نظر طرفداران این قضیه نبوده و نیست و امروز همه از این اختلافات ناراحتند.

 

اگر استاندار گلستان همان ابتدا بر مدار شایستگی افراد قدم بر می داشت نه سهم خواهی ها امروز هیچ کس نمی توانست ادعا کند که مسئول ستاد مرا به فلان جا منصوب کند و یا اگر در انتصابات مدیران اینقدر بر روی گزینه های شرق استانی و رامیانی تاکید نمی کرد امروز مردم غرب استان ناراحت نبودند.

 

اگر بخواهیم واقع بینانه به مسائل چند ماه اخیر استان نگاه کنیم نه نمایندگان حق دارند و نه استاندار بلکه یک روند نامناسبی در دولت تدبیر و امید در پیش گرفته که ره به ترکستان دارد و بعید می دانیم با این نگاه استان گلستان تا مدتها رنگ توسعه را ببیند.

 

با این اوصاف توان و انرژ ی استاندار و نمایندگان تا زمان انتخابات مجلس صرف انتقادات و گلایه های دو طرف خواهد شد و تا آن موقع ما شاهد اتفاقات شگرفی در استان نخواهیم بود.

 

استاندار گلستان در ادامه فعالیت خود دو راه دارد: یا همکاری با نمایندگان که قطعا سختی های زیادی دارد و یا اینکه صبرکند تا زمان انتخابات مجلس تا افرادی همسو با دولت تدبیر و امید به مجلس راه یابند تا دکتر صادقلو با خیال آسوده تری بتواند به امورات توسعه ای استان بپردازد.

نکته مهم دیگر نظرات هواداران دو طرف است که کورکورانه و مغرضانه درسایتها و رسانه های وابسته به خود اظهار نظر می کنند . طرفداران استاندار معتقدند که نمایندگان حق دخالت در امورات اجرایی استان و انتصابات را ندارند و برخی کارهای نمایندگان زیاده خواهی است و از طرفی طرفداران نمایندگان بر این باورند که نمایندگان به عنوان وکیل مردم اجازه دخالت در تمامی اموراتی را دارند که نفع یا ضرر مردم در آن باشد و از این رو هر گونه انتصاب و رویکردی از استاندار که بخواهد منافع مردم استان را تهدید کند قطعا نمایندگان باید ورود کنند وگرنه در پیشگاه خداوند مسئولند.

عماد محمدرضا پور

 

ارسال نظر