در گفتگو با مهر اعلام شد: کاهش ابتلا به سرطانها و رشد ۳۲ درصدی بیماران دیالیزی در گلستان
تعداد بازدید تعداد بازدید: 752 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت 10:25 ق.ظ، سه شنبه، 2 آبان، سال 1391 نظرات بدون نظر

به گزارش رادکانا به نقل از گرگان – خبرگزاری مهر: پیشرفت ۴۵ درصدی بخش سوانح و سوختگی، کاهش آمار ابتلا به سرطان، کاهش اعزام بیماران به خارج از استان، رشد ۳۲ درصدی بیماران دیالیزی از جمله مسائل مربوط به بخش بهداشت و درمان گلستان هستند که در گفتگو با مهر به آنها پرداخته شده است. […]

به گزارش رادکانا به نقل از گرگان – خبرگزاری مهر: پیشرفت 45 درصدی بخش سوانح و سوختگی، کاهش آمار ابتلا به سرطان، کاهش اعزام بیماران به خارج از استان، رشد 32 درصدی بیماران دیالیزی از جمله مسائل مربوط به بخش بهداشت و درمان گلستان هستند که در گفتگو با مهر به آنها پرداخته شده است.

معاون پشنیبانی دانشگاه علوم پزشکی استان گلستان در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه بخش سوانح و سوختگی 45 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است، گفت: برای تکمیل این پروژه که جزو پروژه های مهر ماندگار نیز قرار گرفته است در بخش ساختمان چهار میلیارد تومان و برای تجهیز آن هفت میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

محمد اشعاری افزود: در سفرهای سه گانه دولت به گلستان پروژه های مربوط به این دانشگاه بیشتر تکمیل و تجهیز بوده و بیشتر آنها اجرایی شده است.

اشعاری ادامه داد: بیمارستان 96 تختخوابی مینودشت، بیمارستان 20 تختخوابی سوانح و سوختگی گرگان، بیمارستان 96 تختخوابی گنبد، تکمیل 144 باب خانه بهداشت که همه آنها بین 60 تا 85 درصد پیشرفت داشته اند از مهمترین مصوبات تکمیل نشده هستند که به پروژه های مهر ماندگار پیوسته اند.

تکمیل پروژه های نیمه کاره

وی اذعان داشت: برای سفر چهارم نیز در نظر داریم برای تکمیل پروژه های باقیمانده مصوبه بگیریم.

سید علی آقاپور معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی نیز در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: ایران رتبه چهارم جهان را در تربیت پرستار دارد و از مهر ماه سال قبل همراه با سایر نقاط کشور قانون بهره وری تصویب و با اخذ مجوز 750 پرستار در استان جذب شدند.

وی افزود: بیمارستان سوانح و سوختگی گرگان به دلیل توسعه یافتن طرح اولیه به درازا کشید و هنوز به پایان نرسیده است.

آقاپور اضافه کرد: در بخش اورژانس جاده ای، در بیشتر نقاط حادثه خیز استان اورژانس تعبیه شد و آماده بهره برداری است.

اعزام بیمار به خارج از استان کم شد

وی اذعان داشت: اعزام بیمار به خارج از استان بسیار کم شده است، نیروهای متخصص در استان زیاده شده و به همین دلیل تا جای ممکن بیمار به خارج از استان اعزام نمی شود، اما برخی از تخصص ها را در استان نداریم.

آقاپور خاطر نشان کرد: در شهر 8 و در خارج از شهر 13 دقیقه زمان برای رسیدن اورژانس به محل حادثه نیاز است که به نرم کشوری نزدیک هستیم.

وی تصریح کرد: پس از تصویب طرح پزشک خانواده تفاهم نامه هایی با استانهای همجوار امضا شد که برخی ارجاعات مثل درمان نازایی ها به آنان ارجاع شود، راه اندازی هر پایگاه اورژانس 14 نفر نیرو نیاز دارد که باید متخصص باشند، با مجوز جذب امیدواریم بتوانیم این کمبود نیرو را جبران کنیم.

کاهش آمار سرطانها در گلستان

آقاپور یادآور شد: آمار سرطان در استان کاهش یافته است، در غرب استان 25 در 100هزار، در گنبد 30 در 100 هزار و در گرگان نیز 25 در صد هزار نفر، درصد ابتلا به سرطان است که تا پیش از این، این ،مار 130 به 100هزار نفر بود.

وی تصریح کرد: تعداد متخصصین و فوق متخصصین استان بیش از سایر استانهاست و گلستان جزو استانهای برخوردار نیست، امکانات کم است و نیاز به تکنولوژی پیشرفته داریم.

شناسایی 150 بیمار مبتلا به MS

وی با اشاره به بیماری های خاص در استان گفت: در استان 150 نفر ms  دارند که کلیه هزینه ها در استان پرداخت می شود و حتی داروهای خارجی نیز در استان سعی می شود تهیه شده و هزینه های ان پرداخت شود.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی گفت: 450 بیمار تالاسمی در استان داریم که داروها به صورت رایگان در اختیار قرار می گیرد، 700 بیمار دیالیزی نیز در استان حضور دارند که 102 تخت دیالیز برای انها در نظر گرفته شده است که با احتساب خرابی 96 تخت سالم داریم.

رشد 32 درصدی بیماران دیالیزی

آقاپور خاطر نشان کرد: در بحث بیماران دیالیزی سالانه 32 درصد رشد را شاهدیم، تخت های دیالیز نیز باید توسعه یابند، در حال حاضر 40 تخت دیالیز کم داریم، 700 میلیون تومان نیز برای پیش پرداخت خرید صافی های مخصوص دیالیز پرداخت شده است.

وی ادامه داد: در استان 130 نفر مبتلا به هموفیلی داریم ، داروها به روز تهیه می شوند، در سال 89 و 90 نزدیک به 5 هزار کیس مبتلا به سرطان در استان داشتیم که سالانه 300 نفر به این رقم اضافه شده است ، 30 درصد از نسخه هاپی این افراد را ما پرداخت می کنیم که در سال گذشته بالغ بر 2.5 میلیارد تومان شده است.

آقا پور با شاره به تنوع سرطان ها در افراد مبتلا گفت: سرطان پستان، معده، مری، ریه، خون و لنفوم بیشترین میزان ابتلای افراد را در استان دارند و سن ابتلا نیز به 30 تا 35 سال رسیده است.

وی اظهار داشت: در استان در سال قبل 35 مورد از موارد مرگ مغزی به مراجع بالاتر برای پیوند اعضا ارجاع داده شدند و جزو استانهایی هستیم که این پیوند ها را انجام می دهند.

ارسال نظر