دمای هوای آبادان به ۸۳ و خرمشهر به ۷۷ درجه رسید! + عکس
تعداد بازدید تعداد بازدید: 543 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت 10:51 ق.ظ، پنج شنبه، 10 مرداد، سال 1392 نظرات بدون نظر

۶۰ سال پیش در چنین روزهایی روزنامه اطلاعات در گزارشی از دمای ۸۳ درجه سانتیگراد آبادان و ۷۷ درجه خرمشهر خبر داد.

735716022921163810813922912164229179142233به گزارش رادکانا، روزنامه اطلاعات در تاریخ ششم مرداد ۱۳۳۲ نوشت: به طوری که دیروز خبرنگار ما در گزارش تلفنی خویش اطلاع داد؛ گرمای فصل تابستان در این چند روزه در نقاط جنوب و مخصوصا در خوزستان به شدت سرسام‌آوری رسیده و طاقت و آرام را از مردمان آن نواحی ربوده است.

60 سال پیش در چنین روزهایی روزنامه اطلاعات در گزارشی از دمای 83 درجه سانتیگراد آبادان و 77 درجه خرمشهر خبر داد.

اطلاعات می نویسد:‌خبرنگار ما در دنبال خبر دیروز خود، امروز طی گزارشی تلگرافی چنین اطلاع می‌دهد: از ده روز به این طرف گرمای بی‌سابقه‌ای در آبادان شروع شده است و درجه حرارت در سایه به ۴۹ درجه بالای صفر و رطوبت هوا به ۸۰ درصد و درجه حرارت هوا در آفتاب به ۸۳ درجه سانتیگراد رسیده است. هر روز جمع زیادی دچار گرمازدگی می‌شوند و به بیمارستان منتقل می‌شوند. تاکنون ۱۵ نفر از شدت گرما و بر اثر آسیب آفتاب‌زدگی فوت کرده‌اند.

در ادامه این خبر در روزنامه اطلاعات آمده است:160 نفر از ایرانیان مقیم کویت هم دچار گرمازدگی شده و آن‌ها را به آبادان آورده‌اند و متاسفانه عده‌ای از آنان در بین راه تلف شدند. خبرنگار ما ضمناً اضافه می‌کند که با این شدت گرما قاچاقچیان هر روز مقادیر زیادی یخ از آبادان که بایستی به مصرف اهالی برسد به کویت حمل می‌کنند و وسایل تسکین و تخفیف گرمی هوا را هم از دست مردم می‌ربایند.

روزنامه اطلاعات در پایان خبر خود این طور می نویسد:‌ تلگرافی که از خبرنگار ما در خرمشهر رسیده حاکی است که گرما در آنجا هم به ‌‌نهایت درجه شدت خود یعنی در سایه به ۴۶ درجه و در آفتاب به ۷۷ درجه سانتیگراد رسیده است. متاسفانه یخ هم کمیاب می‌باشد و اگر یخ‌های مصنوعی پیدا شود هر قالبی به ۱۲۰ ریال به فروش می‌رسد در صورتی که نرخ عادلانه آن ۳۰ ریال می‌باشد. دیروز مسافری که بلیط راه‌آهن در دست داشت در اثر گرما فوت کرد و دو نفر کودک خردسال از شدت حرارت هوا در بغل مادرشان تلف شدند. در قطار راه‌آهن دو نفر زن که یکی از آن‌ها هم حامله بود، در بین راه اهواز و خرمشهر مُرده‌اند./دانا

ارسال نظر