دولت از بیت المال برای مصارف غیر شرعی و غیر قانونی استفاده نکند
تعداد بازدید تعداد بازدید: 470 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت 2:02 ب.ظ، یکشنبه، 7 اردیبهشت، سال 1393 نظرات بدون نظر

آیت الله صافی گلپایگانی ضمن بیان نکاتی در خصوص وضعیت فعلی اقتصادی و معیشت مردم و گلایه از عدم توجه به مصارف غیر شرعی در بیت المال اظهار داشتند: در امور مملکتی باید بیش از همه مراقب باشیم که از بیت‌المال آنطور که باید و شاید استفاده نماییم نه اینکه هزینه‌های زیادی را از بیت‌المال برای بعضی از مصارف غیرقانونی و یا خلاف شرع بپردازیم.

53152_385 (1)به گزارش رادکانا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی آیت الله صافی گلپایگانی صبح امروز رئیس و اعضای اتاق بازرگانی ایران با حضور در بیت آیت‌الله صافی با این مرجع تقلید دیدار و گفت وگو نمودند.

این مرجع تقلید در این دیدار مطالب مهمی را درباره اقتصاد اسلامی و وضعیت فعلی اقتصادی و معیشت مردم بیان کرد.

این مرجع تقلید با توجه به اینکه دین مقدّس اسلام نسبت به اقتصاد اهمیت بسیار زیادی داده و احکام و دستورات فراوانی در این زمینه در کتب متعدّد فقهی وجود دارد، گفت: اگر اقتصاد واقعی اسلام را در جامعه پیاده کنیم هیچ مشکلی نخواهیم داشت. اگر کمبود و نقصی را مشاهده می‌کنیم به خاطر عدم رعایت دستورات شرع مقدّس درباره اقتصاد است.

وی با توجه به اینکه تجارت و بازرگانی باید آزادانه و بدون مقرّرات دست و پاگیر مسیر خود را طی کند، تصریح کرد: دولت باید فقط نظارت داشته باشد آن هم در چارچوب قانون تا خلاف قانونی انجام نگیرد.

53152_385

حضرت آیت الله صافی گلپایگانی با توجه به اینکه در تجارت هم باید از افراط و تفریط دوری کنیم فرمود: حل مشکلات کشور و حمایت از محرومان و نیازمندان برعهده دولت و بازرگانان متدیّن و دلسوز می باشد که باید بازرگانان تجربه‌های خود را به دولت ارائه دهند.

این مرجع تقلید خاطراتی را از زمان مسئولیّت خود در شورای نگهبان مطرح و در ضمن آن اشاره کرد که بعضی قوانین بود که می‌خواستند تجارت داخلی و خارجی را صددرصد دولتی کنند و اشخاصی در اوایل انقلاب بودند که متأسفانه از اقتصاد حقیقی اسلام بی اطلاع بوده و تحت تأثیر بعضی القاءات مکاتب غیراسلامی قرار گرفته بودند ولی به خواست خداوند متعال و عنایات حضرت بقیه‌الله ارواح العالمین له‌الفداه توانستیم آن قوانین را اصلاح نموده و با موازین شرع مقدّس هماهنگ نماییم.

وی در قسمت دیگری از بیانات خود تصریح کرد: در امور مملکتی باید بیش از همه مراقب باشیم که از بیت‌المال آنطور که باید و شاید استفاده نماییم نه اینکه هزینه‌های زیادی را از بیت‌المال برای بعضی از مصارف غیرقانونی و یا خلاف شرع بپردازیم بسیاری از مؤسساتی که الآن دولت آنها را اداره می‌کند و مخارج آن را می‌‍‌پردازد باید خصوصی شود و به مردم واگذار شود و نباید دولت برای آنها هزینه نماید، خصوصی شدن که در اصل 44 قانون اساسی آمده باید به معنای حقیقی خود اجرا شود.

ارسال نظر