دولت نان را گران می‌کند تا یارانه پردرآمدها را حذف نکند!
تعداد بازدید تعداد بازدید: 355 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت 7:10 ق.ظ، یکشنبه، 30 فروردین، سال 1394 نظرات بدون نظر

دولت چرا به جای حذف یارانه پردرآمدها، دنبال حذف یارانه نان است که بر زندگی اقشار پایین اثر می‌گذارد؟!

n00010291-bبه گزارش رادکانا به نقل از کیهان، این پرسش به شکل متفق‌القول در رسانه‌های حامی و منتقد دولت مطرح شده است. علت هم انتشار خبری است مبنی بر اینکه یارانه نان تا تیر ماه حذف می‌شود. روزنامه‌های آرمان و شرق و جوان و سایت تابناک هر کدام به نوعی به این ماجرا پرداخته‌اند. روزنامه جوان در این زمینه نوشت: در حالی که قرار بود یارانه نقدی 15 میلیون نفر از پردرآمدها در سال جاری حذف شود، اما دولت تصمیم گرفته به منظور حذف رانت موجود در شبکه آرد و نان و صرفه‌جویی در مصرف آرد، یارانه نان را تا مهرماه به طور کامل حذف کند.

جوان می‌افزاید: دولت باید به منظور جبران هزینه‌ها و تأمین کسری بودجه امسال، یارانه 15 میلیون پردرآمد را حذف کند و یارانه نقدی مرفهین را در بخش بهداشت و سلامت هزینه کند. آیا دولت می‌خواهد با حذف یارانه نان شوک جدیدی بر اقتصاد و اقشار آسیب‌پذیر وارد کند؟

روزنامه آرمان نیز خاطرنشان کرد: در حالی که بسیاری از نانوایی‌ها با وجود بهره‌مندی از آرد دولتی و لزوم رعایت نرخ رسمی نان، این محصول را با قیمت آزاد به مردم می‌فروشند، رئیس اتاق اصناف کشور اعلام کرده که به زودی همه نانوایی‌ها آزادپز می‌شوند.

آرمان از روند بی سر و صدای گرانی نان انتقاد کرد و آن را دردسر جدید خانواده خواند.

روزنامه شرق نیز در برنامه‌ریزی برای افزایش قیمت نان و حذف یارانه آن خبر داده و تصریح کرد: «از وقتی نان گران و سخن از حذف یارانه آن مطرح شد، نگرانی‌ها از تأمین قوت غالب مردم، به ویژه قشر آسیب‌پذیر، به میان آمد.

اقدام دولت در این زمینه مردم را به شدت شوکه کرد. پس از سخن‌ها پیرامون این مسئله، پای عمل نیز به میان آمد. از آذر ماه سال گذشته، پس از دو سال، قیمت نان در سراسر کشور 20 تا 30 درصد، بنا به وضعیت هر استان افزایش یافت و در کنار آن 20 درصد از نانوایی‌های کشور نیز آزادپز شدند. حال با گذشت حدود شش ماه از آن تاریخ، دوباره سخن از حذف یارانه نان به میان آمده است.

حسین راغفر به این روزنامه گفته است: «سال گذشته وزارت بازرگانی اعلام کرد در اقلام محدودی قصد نظارت و آزادسازی قیمت‌ها را دارد. به نظر من اینها بخشی از سیاست‌های تعدیل ساختاری یا همان برنامه‌های دهه 70 است. متاسفانه دولت در آزادسازی قیمت‌ها به خصوص در زمینه نان، صداقت کامل ندارد».

راغفر می‌گوید: دولت‌ها در همه جای دنیا نگران وضعیت مردم هستند، اما دولت ما شبیه به یک ماشین بروکراسی بزرگ است و مسئولان با عامه مردم و مشکلات جمعیت در ارتباط نیستند. وظیفه اصلی دولت جمع‌آوری مالیات از طبقه‌های بالای جمعیت و هزینه کردن برای عموم و به خصوص بخش‌های آسیب‌پذیر است. طبق آمار سازمان مالیاتی کشور، بین 20 تا 25 درصد از تولید ناخالص ملی، فرار مالیاتی داریم؛ تولید ناخالص در سال 1392، حدود 934 هزار میلیارد تومان بوده است که 20 درصد این مبلغ رقمی بیش از 185 هزار میلیارد تومان می‌شود و کل مالیات  اخذ شده حدود 70 هزار میلیارد تومان است؛ یعنی ما بیش از 255 هزار میلیارد تومان ظرفیت مالیاتی داریم که به راحتی دولت را از ورود پول نفت به بودجه بی‌نیاز می‌کند، اما دولت در بحث دریافت مالیات ناتوان است و در تامین معیشت مردم به خصوص قشر ضعیف، کوتاهی می‌کند.

همچنین سایت تابناک نوشت: دولت یارانه‌ نان را حذف می‌کند، ثروتمندان همچنان یارانه می‌گیرند! مدیرکل امور اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی در واکنش به اظهارات رئیس اتاق اصناف ایران مبنی بر حذف یارانه نان تا سه ماه آینده گفت: حذف یارانه نان، از برنامه‌های دولت است؛ اما قطعا تا سه ماه آینده انجام نمی‌شود.» وی با بیان اینکه حذف یارانه‌ نان تدریجی و با دستور رئیس‌جمهور انجام می‌شود، تاکید کرد «شاید رئیس‌جمهور یکباره دستور به حذف یارانه نان دهد».

تابناک می‌نویسد: در واقع در حالی دولت به این صراحت از احتمال حذف یارانه نان که قوت غالب اکثر مردم و به شدت در زندگی مردم عادی تأثیرگذار است، سخن می‌گوید که به هیچ وجه از شیوه و احتمال حذف یارانه‌بگیران پردرآمد سخن نمی‌گوید. هم‌اکنون پرسش اینجاست که دولت چرا به جای اینکه یارانه‌ نان مردم را کامل حذف کند، یارانه پردرآمدها را حذف نمی‌کند؟

ارسال نظر