رئیس کل دادگستری گلستان:نظارت ناکارآمد ریشه بسیاری از ناهنجاری‌های جامعه است
تعداد بازدید تعداد بازدید: 916 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت 11:43 ب.ظ، یکشنبه، 23 مهر، سال 1391 نظرات بدون نظر

خبرگزاری فارس: رئیس کل دادگستری گلستان گفت: ریشه بسیاری از ناهنجاری‌های موجود در جامعه نظارت ناکارآمد است.

به گزارش رادکانا به نقل از خبرگزاری فارس، احمد فاضلیان در جمع اعضای هیئت بازرسی دادسرای انتظامی قضات با تاکید بر ضرورت بازرسی در همه سازمان‌ها اظهار داشت: حضور این هیئت‌ها، فرصت بررسی از یک زاویه مهم‌تر و تخصصی‌تر از عملکرد و تصمیمات قضات را فراهم می‌کند و سبب اعتلای دستگاه قضایی و افزایش اعتماد عمومی می‌شود.

وی با بیان اینکه برای استفاده از حداکثر منابع انسانی نیازمند اطلاعات دقیق و جامع هستیم افزود: این کار مستلزم شناخت نقاط قوت و ضعف است که جز با بازرسی‌های دقیق و هدفمند میسر نمی‌شود.

رئیس کل دادگستری گلستان ریشه بسیاری از ناهنجاری‌های موجود در جامعه را نظارت ناکارآمد برشمرد و ادامه داد: راهکار اساسی مبارزه با فساد، حرکت جامعه بر مدار قانون است.

فاضلیان با بیان اینکه قاضی یک عنصر تاثیرگذار و بی‌بدیل در تحقق عدالت اجتماعی به عنوان مهم‌ترین آرمان بشری است خاطر نشان کرد: اگر بخواهیم قانون را به عنوان یکی از مبادی تحقق عدالت اجتماعی نهادینه کنیم لازمه آن وجود مجریان عادل است.

وی با بیان اینکه در اجرای قانون قاضی تاثیرگذار است افزود: به دلیل حساسیت ویژه کار قاضی نیاز به مراقبت بیشتری دارد.

رئیس کل دادگستری گلستان وظیفه دستگاه نظارتی در بخش قضا را صیانت از همکاران بخش قضایی و اداری عنوان کرد و گفت: نگاه این نهاد پیشگیرانه و برای حفظ و صیانت قضات است و به هیچ عنوان قصد مچ‌گیری ندارد.

فاضلیان کار مراقبت از قضات را وظیفه دادسرای انتظامی قضات بیان کرد و افزود: تلاش ما حول این محور است تا شرایط برای اینکه قاضی با استقلال بتواند کار خود را انجام دهد، فراهم شود.

رئیس کل دادگستری کل استان گلستان با تاکید بر حفظ استقلال بخش نظارتی خاطر نشان کرد: در بخش نظارتی، مصلحت‌اندیشی نداریم و باید با استقلال کامل، مسائل را رصد و با خاطیان برخورد شود.

فاضلیان با بیان اینکه باید مواظب باشیم اعتبار قاضی آسیب نبیند افزود: همه تلاش ما در دستگاه قضایی حفظ اعتماد عمومی مردم است چرا که اگر لطمه ببیند آسیب جبران‌ناپذیری به پیکره این دستگاه وارد خواهد شد.

این مقام ارشد قضایی استان از فعال شدن هیئت‌های ماده 18 آیین‌نامه نظارت و ارزیابی در استان خبر داد و گفت: فعال شدن این هیئت‌ها علاوه بر بحث خودکنترلی که مهم‌ترین عامل جلوگیری از لغزش‌هاست، اقدامی برای سلامت مجموعه قضایی استان است.

فاضلیان افزود: این هیئت‌ها در مناطق سه‌گانه شامل شرق، غرب و مرکز استان فعال شده است و 9 نفر از مدیران قضایی به صورت دوره‌ای وظیفه سرپرستی این هیئت‌ها را بر عهده می‌گیرند.

به گفته وی این هیئت‌ها عملکرد علمی و اخلاقی قضات را به صورت دقیق ارزیابی کرده و اطلاعات آنها مبنایی برای تصمیم‌گیری‌های آینده قرار می‌گیرد.

هیئت بازرسی دادسرای انتظامی قضات در 10 روز مدت استقرار خود در استان گلستان عملکرد قضات استان را بر مبنای سه اصل قانون، شرع و عقل و علم بررسی می‌کنند.

رادکانا

ارسال نظر