رابطۀ سلفی گرفتن با اختلالات روانی
تعداد بازدید تعداد بازدید: 477 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت 10:21 ب.ظ، چهارشنبه، 24 دی، سال 1393 نظرات بدون نظر

چه از سلفی خوشتان بیاید چه بدتان بیاید، سلفی که ضرری به کسی نمی‌رساند، مگر نه؟ شاید هم نه. بر مبنای نتایج پژوهشی تازه سلفی می‌تواند چیزهای زیادی را در مورد شخصیت شما آشکار کند، و این چیزها خیلی هم مثبت نیستند.

183709_599به گزارش رادکانا به نقل از هافینگتون پست، در این تحقیق که در دانشگاه ایالتی اوهایو انجام شده است، مردانی از خودشان عکس‌های بیشتری در فضای مجاز منتشر می‌کردند، شاخص نارسیسیسم و اختلالات روانی در ایشان بالاتر بود.

پژوهشگران این تحقیق از هشتصد مرد هیجده تا چهل ساله خواسته بودند تا یک پرسشنامۀ آنلاین را در رابطه با عادات قرار دادن عکس در صفحات شبکه‌های اجتماعیشان پر کنند. در این بررسی همچنین از ایشان پرسیده شده بود که چند وقت به چند وقت از خودشان عکس می‌گذارند، و آیا قبل از قرار دادن عکس‌ها آنها را ویرایش می‌کنند یا خیر. همچنین از شرکت‌کنندگان در تحقیق خواسته شده بود تا پرسشنامه‌ی استانداردی را که میزان رفتارهای ضداجتماعی و خودشی‌سازی (گرایش به توجه بیش از به ظاهر خود) را ارزیابی می‌کند هم پر کنند.

پژوهشگران دریافتند که دفعات قرار دادن عکس‌ها با نارسیسیسم و اختلالات روانی نسبت مستقیم دارد. با این حال، ویرایش عکسها، تنها با نارسیسیسم رابطه دارد و ربطی به اختلالات روانی ندارد. نارسیسیسم به اغراق در تصویر فرد مربوط می‌شود (که اغلب با احساس تزلزل نهفته در فرد مرتبط است)، در مقابل اختلالات روانی شامل فقدان اهمیت قائل شدن برای دیگران و رفتار هیجانی است.

جسی فاکس، نویسندۀ ارشد این تحقیق می‌گوید: “این نتیجه منطقی به نظر می‌رسد، چرا که ویژگی اختلال روانی، رفتار هیجانی است. اینگونه افراد می‌خواهند از خودشان عکس بگیرند و فوری آن را آپلود کنند. آنها می‌خواهند خودشان را ببینند. و نمی‌خواهند وقت صرف ویرایش عکس خود کنند.”

این یافته‌ها به این معنی نیست که مردانی که از خودشان سلفی می‌گیرند واقعاً نارسیسیست و یا مبتلا به اختلالات روانی هستند، بلکه به این معناست که شاخص این اختلالات ضداجتماعی در این گونه افراد به نسبت سایرین بیشتر است. با این وجود این افراد از نظر رفتاری در بازۀ نورمال قرار می‌گیرند.

تحقیقات پیشین نشان داده بودند که استفادۀ بیش از حد از فیسبوک با اعتماد به نفس پایین و نارسیسیسم مرتبط است. یک تحقیق دیگر نشان داده است که داشتن یک شخصیت نارسیسیست بیش از آنکه به میزان زمان استفاده از فیسبوک مرتبط باشد با رقم بالا و غیرواقعگرایانۀ دوستان فیسبوکی مربوط است.

همچنین در تحقیق دانشگاه اوهایو نشان داده شده است که میزان خودشی‌سازی در کسانی که عکس‌های خود را ویرایش می‌کنند بیش از دیگران است.

فاکس می‌افزاید: “با افزایش استفاده از شبکه‌های اجتماعی، افراد بیش از گذشته نگران ظاهر خود هستند. بدین ترتیب خودشی‌سازی می‌تواند به مشکلی شایع و بزرگ برای مردان و همچنین زنان بدل شود.”

نتایج این تحقیق در “ژورنال تفاوت‌های شخصیتی و فردی” (Personality and Individual Differences) به چاپ رسیده است.

ارسال نظر