رهبری و کلید کارها / کلید اساسی کارها مسئله‌ی تولید داخلی است
تعداد بازدید تعداد بازدید: 179 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت 4:30 ب.ظ، دوشنبه، 23 فروردین، سال 1395 نظرات بدون نظر

به رسم دیرینه ایرانیان که در عید نوروز خدمت بزرگان رفته ، حق ادب بجای آورده و صله رحم می کنند در روز چهارشنبه گذشته جمعی از مسئولان جهت تبرک جویی از محضر ولی فقیه زمان خویش خدمت رهبر انقلاب شرف یاب گردیدند .

139402091255e95b5به گزارش سرویس سیاسی رادکانا، امام خامنه ای :(و من روی مسئله‌ی تولید تکیه میکنم . مسئله‌ی تولید داخلی را باید خیلی جدّی گرفت ؛ یعنی کلید اساسی کارها مسئله‌ی تولید داخلی است .)  (18/01/1395)

به رسم دیرینه ایرانیان که در عید نوروز خدمت بزرگان رفته ، حق ادب بجای آورده و صله رحم می کنند در روز چهارشنبه گذشته جمعی از مسئولان جهت تبرک جویی از محضر ولی فقیه زمان خویش خدمت رهبر انقلاب شرف یاب گردیدند .

ایشان ضمن خوشامدگویی به بیان نکاتی ارزنده و قابل تأمل پرداختند که در این مقاله به آن اشاره می کنیم :

1- تبریک عید نوروز و عید ولادت حضرت زهرا (س) به آنان و فرزندانشان خصوصاً همسرانشان که سختی کار مسئولان را در خانواده همسرانشان به جان می خرند .

(( همسرانتان ، که بلاشک سهم عمده‌ای از ثواب الهی را همسران مسئولین میبرند . خیلی از این زحماتِ مسئولیّتهای شما و اشتغالهای شما و گرفتاری‌های شما را آنها تحمّل میکنند امّا شما چهره میشوید و مورد تقدیر قرار میگیرید و مورد تشکّر خواص و عوام قرار میگیرید و کسی از آنها تشکّر نمیکند . بنده ، هم به آنها تبریک عرض میکنم – به همسران شما و به خانواده‌های شما – هم از آنها تشکّر میکنم . ))

2- عید نوروز و سال جدید فرصت جدید جهت برنامه ریزی جدید است .

((  این احساس ورود در دوره‌ی جدید به انسان کمک میکند که نشاط تازه‌ای پیدا کند ، برنامه‌ریزی جدیدی بکند ، ابتکاری به میدان بیاورد ؛ خیلی چیز خوبی است . ))

3- از برکات عید نوروز دیدار و هماهنگی و وحدت بین مسئولان .

(( یک برکت دیگر عید نوروز ، این دیدارها و هماهنگی‌ها است . الان شما که اینجا جمع شده‌اید ، عمده‌ی مسئولین کشور هستید ؛ از سه قوّه و بعضی از نهادها در اینجا جمعند همه با هم کنار هم نشسته‌اند ؛ از قوّه‌ی مجریّه ، از قوّه‌ی مقنّنه ، از قوّه‌ی قضائیّه و از نهادهای انقلابی ، همه دور هم نشسته‌اند و یک وحدتی را دارند نشان میدهند ؛ این خیلی چیز باارزشی است و برای یک کشور خیلی مهم است ))

4- وحدت ملی مهم است و در کنار آن باید اتحاد و همزبانی و همدلی مسئولان باشد که بدون همکاری آنان کارهای کشور انجام نمی گردد .

(( وحدت ملّی یک مسئله است ، که بحمدالله جمهوری اسلامی از اوّل انقلاب تا امروز از این امتیاز وحدت ملّی برخوردار بوده لکن یک چیزی در کنار وحدت ملّی وجود دارد و آن اتّحاد و هم‌زبانی و همدلی مسئولین کشور است ؛ این خیلی چیز مهمّی است . منافات هم ندارد با اختلاف سلیقه‌ها ، با اختلاف دیدگاه‌ها . ))

(( بنده معتقدم که بدون همکاری ، کارهای کشور پیش نخواهد رفت . ))

5- نیاز بیشتر هماهنگی دولت مخصوصاً معاون اول رئیس جمهور به عنوان فرمانده قرارگاه اقتصاد مقاومتی با تعیین کننده سیاست های کلی کشور !

(( این هم یکی از برکات عید نوروز است که دور هم جمع بشویم ؛ مثلاً ما آقای جهانگیری(معاون اول زئیس جمهور) را از کِی تا حالا ندیده‌ایم ؛ حالا امروز الحمدلله به برکت عید نوروز مثلاً ، ایشان را و دیگر دوستان را الحمدلله [توانستیم‌] زیارت کنیم ؛ اینها خیلی خوب است .))

6- فرماندهی قرارگاه اقتصاد مقاومتی به معنای واقعی وظایفش را انجام دهد .

((  بنده اصرار بر این معنا دارم که به‌معنای واقعی کلمه ، فرماندهی صورت بگیرد ))

مقام معظم رهبری که از سال 1386 به مردم و مسئولان گوشتزد میکند که جنگ بعدی ما با استکبار جهانی  جنگ اقتصادی است و در سال 1392 ابلاغ سیاست های کلی را انجام و در اکثر سخنرانیهای اخیرشان به بیان اهمیت این مسأله می پردازد انتظار دارد که پس از گذشت کمتر از یک دهه توصیه به این مهم در سالی که با نام اقتصاد مقاومتی ، اقدام و عمل مزین گردیده قوه مجریه که کارهای اجرایی کشور و فرماندهی ستاد اقتصاد مقاومتی را پس از تشکیل به عهده گرفته این مهم را جدی گرفته و نظارت استصوابی از تمامی وزارت خانه ها و دستگاههای دولتی جهت تحقق این امر در وظایف ذاتی به عمل آورد.

قرارگاه مذبور کارها را به سه دسته :

الف – اموری که در چهارچوب اقتصاد مقاومتی می گنجد

ب – اموری که نسبت به اقتصاد مقاومتی بی تفاوت است

ج – اموری که ضد اقتصاد مقاومتی است

تقسیم نماید ، این امور باید در دستگاه های مختلف بررسی و سنجش و برای این امور تصمیمات عملی اتخاذ گردد ؛ تصمیماتی همچون :

الف – دسته اول تقویت گردد

ب – دسته دوم کشانده گردد به سمت اقتصاد مقاومتی

ج – دسته سوم به طور کلی حذف گردد

فرماندهی این ستاد باید مرکزیت فکر و عمل باشد .

 7- ارایه گزارش اقدامات اقتصاد مقاومتی در پایان سال 1395 با موارد روشن و مشخص

(( ما امسال گفتیم «اقدام و عمل» ؛ (شعار سال) مراد ما از اقدام و عمل ، این است که یک اقدام همه‌جانبه و فراگیر صورت بگیرد ، به‌طوری که آخر سال بتوانیم گزارش بگیریم و دوستان گزارش بدهند که این چند کار ، [مثلاً] این ده مورد انجام گرفت . فرض کنید در زمینه‌ی مسئله‌ی تولید ، این کارها انجام گرفت یا در مسئله‌ی تولید علم این کارها انجام گرفت ، یا در مورد مثلاً فرض کنید که ارتباطات تجاری- بازرگانی خارجی ، این اقدامات انجام گرفت ؛ [یعنی‌] کارهای مشخّص . و انتظار ما این است و امیدواریم ان‌شاءالله این کار انجام بگیرد .))

8- در ایران مدیر متعهد و متخصص زیاد داریم باید بهینه استفاده گردد باید :

الف : پیگیری و تمرکز بر تصمیم گیری

ب: پیگیری و تمرکز بر فرماندهی

ج : پیگیری و تمرکز بر اجرا ، صورت پذیرد .

(( بنده معتقدم ما از لحاظ مدیریّت هم کمبود نداریم ؛ ما انصافاً مدیران خیلی خوبی در کشور داریم . بنده خب سالها تجربه دارم ؛ من هم در دولت بودم ، هم در بیرون دولت ناظر دولتهای مختلف بودم ؛ ما حقّاً و انصافاً مدیران زبده‌ای داریم ؛ هم از لحاظ انگیزه مدیریّتشان خوب است ، هم از لحاظ فکر اهل مدیریّتند ، هم از لحاظ عمل [اهل‌] مدیریّتند . ما مدیر کم نداریم ؛ ما پیگیری و تمرکز [لازم داریم‌] ، که عمده تمرکز است ؛ تمرکز تصمیم‌گیری ، تمرکز فرماندهی ، تمرکز اجرا .))

9- حجم کار زیاد رئیس جمهور و مشغله بسیار این سمت

(( من به آقای رئیس‌جمهور محترممان هم گفتم . خب رئیس‌جمهور خیلی کار دارد ؛ از دور که افراد نگاه میکنند ، ملتفت نمیشوند به گستره‌ی کارها و فعّالیّتهایی که یک رئیس‌جمهور باید انجام بدهد ؛ اداره‌ی کشور از جهات مختلف کار آسانی نیست ، کار بسیار سختی است ))

رهبر انقلاب که خود دو دوره (هشت سال) رئیس جمهور ایران اسلامی پس از انقلاب بود و همچنین زمان امام (ره) و امورات ایشان را از نزدیک درک کرده ، به حجم بالای کارها و وظایف رئیس جمهور اشاره می نماید و خواستار انتظارات معقول از ایشان و کمک بیشتر معاون اول به او شدند .

10- حمایت قاطع رهبری از اقدامات هر قوه ای ،  اگر در جهت منافع مردم و گشایش امور مردم باشد .

(( بنده از هر اقدامی که چه دولت ، چه مجلس شورای اسلامی درجهت منافع مردم و گشایش امور مردم انجام بدهند، جدّاً دفاع میکنم و از آن حمایت میکنم . مهم این است که انسان احساس کند کاری دارد انجام میگیرد که برای منافع ملّی مفید و لازم است ))

11- اساس کار ملت ایران در چیست ؟

راه درست و مستقیم راه اصیلی که خط الهی به آن توصیه می کند و راهی که رهبری مارا بسمت آن سوق می دهد اتکا به درون و عدم اعتماد به بیگانگان است ، رهبری نماد بد اخلاقی را آمریکا معرفی می کند و اشاره به فراز 56 از خطبه نهج البلاغه امام علی (ع) دارد که میفرمایند :

وقتی ما صادقانه وارد میدان میشویم و حرکت میکنیم ، خدای متعال نصرت را به ما قطعاً خواهد داد .

12- کلید اساسی حل مشکلات ، تولید داخلی است

(( و من روی مسئله‌ی تولید تکیه میکنم . مسئله‌ی تولید داخلی را باید خیلی جدّی گرفت ؛ یعنی کلید اساسی کارها مسئله‌ی تولید داخلی است . در هر دو بخش ، هم بخش وزارتخانه‌ی صنعتی و بازرگانی و هم وزارت کشاورزی ، باید مسئله‌ی تولید را جدّی گرفت.   ان‌شاءالله خدای متعال هم بهتان کمک خواهد کرد.))

مقام معظم رهبری ، اینبار هم آشکارا جلوی انحراف در ارزشهای بنیادی انقلاب اسلامی و خط امام (ره) را می گیرد و میفرماید که کلید اساسی کارهای کشور تولید داخلی است و ایشان در جای دیگر تذکر می دهد که اگرملت ایران عمداً یا سهواً خط امام را کنار گذارد سیلی خواهد خورد .

برای آنکه به موفقیتی که رهبری عزیر ما را به آن سمت هدایت نموده برسیم ، نیاز به حمایت از تولید و تولید کننده و سپس کاهش واردات و افزایش صادرات است .

دولت محترم و مجلس مردمی باید کاری کنند که هزینه تولید کم گردد و تولید کننده دغدغه فروش نداشته باشد ،  باید خرید کالای داخلی افزایش گردد و به تبع آن افزایش کیفیت کالای داخلی توسط تولید کننده .

سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی سال 92 ابلاغ شد ، قرارگاه این مهم نیز تشکیل شد در ادامه همت دولت در تحقق این امر و ریل گذاری مجلس شورای اسلامی را می طلبد .

انشاالله با این توصیه چندباره رهبری در باب اقتصاد مقاومتی شاهد تحول عظیم در اقتصاد کشور با همت مسئولین محترم در پایان سال 1395 باشیم .

نویسنده: مجتبی لشکربلوکی

انتهای پیام/

ارسال نظر