روحیه حماسی عاشورایی نیاز امروز جوامع
تعداد بازدید تعداد بازدید: 128 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت 2:27 ب.ظ، پنج شنبه، 30 شهریور، سال 1396 نظرات بدون نظر

تشکلهای دینی و هئیتها هنگامی کارشان ارزشمند و اثرگذار است که در مردم ایجاد تغییر کند و اگر اینکار با اخلاص انجام شود و اثر گذارد خود یک جهاد است .

به گزارش سرویس اجتماعی رادکانا؛ محرم و عاشورا یک رویداد بزرگ فرهنگی و مذهبی است که با حضور آحاد مسلمانان جهان اسلام شکل می گیرد و هیئت های مذهبی که منادیان گفتمان انقلابی و تفکر اسلامی و فرهنگ غنی عاشورایی هستند که برنامه ریزی برای غنای محتوایی برنامه های ماه محرم در جهت هم افزایی تحقق و گسترش آرمانها و مفاهیم غنی عاشورایی برای عزاداران و ارادتمندان از مهمترین راهبردهای برنامه تبلیغی تشکلهای دینی و هیاتهای مذهبی است که در روند اجرایی آن هر تشکل به سهم خود در تبلیغ شعائر اسلامی و گفتمان عاشورایی برنامه هایی را در محرم هر سال اجرا می کند.

این فرآیندهای تبلیغی باید اثرات حاصله آن بر جامعه و اعضای تحت پوشش تشکل ها نهادینه شود و فرهنگ عاشورایی رواج یابد تا از این ارزشهای اسلامی نهفته در گنجینه غنی فرهنگ نامه عاشورایی جامعه ای متنعم شوند و اصلاح جامعه همانگونه که در اهداف قیام حضرت ابا عبدالله الحسین (ع) بیان شد ” گسترش فرهنگ امر به معروف و نهی از منکر ” با هدف اصلاح جامعه و هدایت آن به سوی ارزشهای اخلاق اسلامی صورت پذیرید.

مگر نه اینکه مجالس امام حسین علیه السلام دستگاه انسان ساز، طاغوت افکن و استکبار ستیز است پس مجلس نشین های حضرت ابا عبدالله هم باید در این مسیر هدایت یایند یعنی روحیه حماسی و عاشورایی را در خود تقویت کنند.

آسیب های اجتماعی تبلیغ را در معرفی واقعی عاشورا و عاشورائیان به عنوان یک فرهنگ غنی اسلامی که پرچمدار همه حرکتها و قیامهای عدالت خواهانه و اسلامی را تبیین کنند اینجاست که نقش تشکلها برجسته میشود مبلغ و مداح و ذاکرین اهلبیت مهمترین عنصر تبلیغ این شعائر هستند.

ایجاد شور و نشاط معنوی در جامعه توسط همین مداحان و مبلغین بوجود می آید و در این مسیر شور آفرینی باید بسترهای تعالی شور یعنی شعور را تقویت کنند تا شعور حسینی و عاشورایی در اندیشه ها نهادینه نشود شور حسینی و عاشورایی پدید نمی آید .

پس دو ضرورت شعور (تبیین صحیح فرهنگ نامه عاشورایی ) و شور یعنی تلاش برای پیاده سازی شناختها و شعورهای مکتسبه از این فرهنگ هر دو لازم وضرورت حماسه عاشورایی است و تقویت هر دو این محورها باید دغدغه های برنامه های تبلیغی عاشوراییان باشد .

تشکلهای دینی و هئیتها هنگامی کارشان ارزشمند و اثرگذار است که در مردم ایجاد تغییر کند و اگر اینکار با اخلاص انجام شود و اثر گذارد خود یک جهاد است .

هجمه های گسترده دشمنان در مقابله با فرهنگ اسلامی و ایرانی و هویت دینی جوانان فعالتر از همیشه شده است.

حفظ فرهنگ و ایمان جوانان و خانواده ها در این دوره و زمان یک ضرورت است و در این مسیر اسکتبار و دشمنان در صدد انتقال مفاهیم ضد انسانی و ضد ارزشی برای تغییر رفتار جامعه و جوانان هستند و هیت های مذهبی و تشکلهای دینی باید عرصه جدید مقابله و جهاد را با عنوان ” جنگ رسانه ای و فرهنگی ” وارد شوند و آرایش جدید در مقابل این جنگ نا برابر فرهنگی گیرند و سدی آهنین در مقابله با تهاجم فرهنگی دشمن ایجاد نمایند .

پس یکی از ضروریات محرم پرشور و شعور حسینی برای عزاداران و ارادتمندان تبیین درست فرهنگ نامه عاشورایی و هدایت افکار به ان و شناخت صحیح و درست از دشمن در ابعاد مختلف از جمله دشمنان در عرصه های فرهنگی است که اثرات مخرب آن بسیار بیشتر از جنگهای فیزیکی است .

انتظار آن است مسئولان هئیتها بیشتر فضای معنوی را در هئیتها غنی کنند و از اهل علم ،کلام و علمای اسلام در ترویج شعائر بهره گیرند و اعضای تشکلها را به فراگیری فرهنگ عاشورایی هدایت کنند. ا

یادداشتی به قلم عبدالرسول جوادی بالاجاده

انتهای پیام/

ارسال نظر