روز گرگان ؛ بیم ها و امیدها
تعداد بازدید تعداد بازدید: 543 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت 12:55 ب.ظ، دوشنبه، 11 شهریور، سال 1392 نظرات بدون نظر

کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر گرگان به ریاست قاسم حاج محمدی در سال ۸۹ طرحی را تصویب کرد که به موجب آن ۲۰ شهریور ماه ۱۳۱۶ خورشیدی روزی که استرآباد به گرگان تغییر نام یافت بنام روز گرگان نامگذاری شود .

thumb271-a792cf42a7330e6d7aff3cb438adde10به گزارش رادکانا، 20 شهریور روز گرگان نامگذاری شده البته در نامگذاری این روز گزینه های دیگر نیز مطرح بود و می توانست جایگزین این روز نیز بشود مانند پنجم آذر 1357 هجری شمسی اما بالاخره شورای شهر گرگان تصمیم گرفت 20 شهریور را روز گرگان بنامد .

از ان طرف برخی گرگان پژوهان مانند علی بایزیدی به این انتخاب تاخته و به آن شدیدا انتقاد کرده است . وی معتقد است در روز 20 شهریور 1314 طرح نامبارکی از طرف رژیم پهلوی اجرا شده و تغییر نام های بی حساب و کتابی شکل گرفت .

البته برخی از ادعای وی نیز در مورد نامگذاری گرگان به استرآباد ، گنبد به جرجان و استان گلستان به استان گرگان شاید بی مورد باشد و در فضای فعلی عملی نباشد چرا که به اذعان اکثر کارشناسان گلستان تنوعی از اقوام و فرهنگ هاست و عنوان گلستان شاید از معدود نام هایی است که به درستی انتخاب شده است .

با این اوصاف شورای شهر گرگان و کمیسیون نامگذاری 20 شهریور را روز گرگان نامید و از سال 89 جشن هایی را به مناسبت این روز برگزار کرد تا این روز را در اذهان عمومی سابقه دار کند .

20 شهریور به دلیل دوری اذهان عمومی از آن هنوز باید و شاید در بین مردم جا نیفتاده است بطوریکه شاید در گرگان کسی از این روز خاطره یا علامتی در ذهن خود نداشته باشد . یکی از دلایلی که باعث شده 20 شهریور هنوز در بین مردم گرگان نهادینه نشود همین بعید بودن موضوع است .

شاید اگر 5 آذر 57 روز گرگان نام گرفت به دلیل اینکه بسیاری از مردم گرگان در این رویداد تاریخی حضور داشته و خاطرات جالبی از آن روز دارند ، مردم گرگان با آغوش مهربان تری این روز را پذیرا می شدند .

با این حال این نامگذاری انجام شد و روز گرگان امسال چهار ساله می شود . این کودک 4 ساله امروز نیاز به کمک و تعامل مردم شریف گرگان دارد تا بال و پر بگیرد . در عین حال شاید بسیاری از مردم گرگان و نخبگان دوست داشته باشند در برنامه های این روز حضور داشته باشند اما باید گفت که هنوز متولی اصلی و جریان فکری واحدی که بتواند این روز را مدیریت کند وجود ندارد .

قاسم حاج محمدی رئیس اسبق شورای شهر گرگان معتقد است که مشکل روز گرگان و عدم نهادینه شدن آن در بین مردم نداشتن متولی مناسب است . وی می گوید : افرادی که در شورا و شهرداری حضور دارند نباید همه گرگان را در بین اطرافیان خود خلاصه کنند چرا که گرگان متعلق به همه ادیان و اقوامی است که در ان زندگی می کنند .

ذبیح الله میقانی عضو دیگر شورا نیز معتقد است باید روز گرگان به عنوان یک نماد عمومی و فیزیکی ملموس در بین مردم دیده شود و از ذهن گرایی دور شویم . وی معتقد است که باید از برخی کارهای پرهزینه و بی هدف در این روز پرهیز شود چرا که نتیجه عکس دارد .

بنظر می رسد دایره روز گرگان شعاعی به اندازه تفکرات بانیان آن دارد و هنوز این شعاع نتوانسته تا کوچه پس کوچه های شهر برسد . در لابلای شهرک های کمربندی گرگان که جمعیت قابل توجهی از شهر گرگان در ان حضور دارند روز گرگان واژه غریبی است .

امسال در حالی چهارمین سالگرد روز گرگان را جشن می گیریم که هنوز جمعیت قابل توجهی از شهر گرگان از نامگذاری این روز اطلاعی ندارند . برای ماندنی شدن روز گرگان نیاز به یک شوک ، یک حرکت جدی و عزم راسخ عمومی داریم .

صد سال دیگر هم شورای شهر و سازمان فرهنگی ورزشی متولی صرف این روز باشند نمی توان این روز را ماندگار کرد . باید به بخش های دیگر هم فرصت و میدان داد تا طرح های خود را بیان کنند و حرفهای خود را بزنند .

از طرفی مردم روزی را ماندگار می دانند که خاطره یا حادثه مهمی در ان روز در زندگی شان رخ داده باشد لذا پیشنهاد می شود در این روز شعار محوری و حرف گرایی را کنار گذاشته ؛ به سمت عملگرایی و خدمات دهی به سمت مردم برویم .

پرواز بالگرد در شهر گرگان و پرتاب گل به سمت مردم شاید یکی از کارهای موثر باشد که در ذهن هر شهروندی که در این روز در خیابانهای گرگان بوده ، بماند . زدن ایستگاه های صلواتی و تست رایگان قند خون و فشار خون و درمان سرپایی می تواند اقشار مردمی ضعیف را به سمت شناخت این روز سوق دهد .

امروز مشکل مردم خدمت است و مردم اگر خدمتی ببینند شادمان خواهند شد و قدر خواهند دانست . شاید پیمایش دیوار دفاعی گرگان فرسنگ ها دورتر از شهر گرگان چندان ظروری بنظر نرسد . بردن جمعی هماهنگ به این پیمایش مانند حضور افرادی ثابت در یک مسجد هست که هر شب به آن جا برای عبادت می روند .

هزینه های شناخت روز گرگان را باید برای آنان که آن را نمی شناسند صرف کرد وگرنه هزینه کردن برای انهایی که این روز را به درستی می شناسند که فایده ای ندارد .

روز گرگان و مراسمات آن را را باید فقط در جغرافیای گرگان خلاصه کرد وگرنه هیچوقت نمی توان در جغرافیای شهری دیگر روز گرگان را پاس داشت .

منبع : هفته نامه پژواک سخن

ارسال نظر