زلزله‌های صبح امروز گلستان خسارتی در پی نداشت / وقوع ۲ زلزله در گلستان
تعداد بازدید تعداد بازدید: 716 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت 11:27 ب.ظ، سه شنبه، 19 دی، سال 1391 نظرات بدون نظر

مدیرکل مدیریت بحران استان گلستان گفت: بر اساس گزارش‌های دریافتی، دو زلزله‌ای که امروز صبح سه‌شنبه در استان روی داده هیچ خسارتی در پی نداشته است.

13911018000562_PhotoAقاسم سمیعی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس از گرگان اظهار داشت: تاکنون هیچ خسارتی به این منطقه وارد نشده است.

به گفته وی؛ زلزله‌های امروز به شکل متوالی در مقیاس 3 و 2/3 درجه در مقیاس امواج درونی زمین (ریشتر) در 4:31 دقیقه بامداد به مرکزیت شهرستان آق‌قلا در استان رخ داد.

وی با اشاره به کثرت زلزله در استان طی ماه اخیر یادآور شد: این موضوع برای نخستین بار نیست که اتفاق می‌افتد و استان در بسیاری از زمان‌ها شاهد زلزله‌هایی در این مقیاس آن هم به شکل متوالی بوده است.

آخرین مورد این زلزله‌ها روز شانزدهم دی ماه سال‌جاری به وقوع پیوست که موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران بزرگی این زمین‌لرزه‌ها را در مقیاس 2/3 و 6/3 درجه در مقیاس امواج درونی زمین (ریشتر) در ساعات 28 دقیقه و 30 دقیقه بامداد به مرکزیت شهرستان آق‌قلا ثبت کرده است.

دبیر شورای هماهنگی مدیریت بحران تصریح کرد: این موضوع به این معنی نیست که نسبت به زلزله‌ها بی‌توجه باشیم بلکه باید ضمن حفظ دغدغه و آمادگی لازم بیش از گذشته به موضوع پیشگیری، آمادگی و مقابله با حوادث احتمالی ناشی از زلزله توجه کنیم.

سمیعی یادآور شد: با توجه به اهمیت موضوع و قرار گرفتن بخش‌های بسیاری از استان بر نوار زلزله، به سناریوی  زلزله در دوره‌های آموزشی مرتبط با مدیریت بحران توجه جدی شده است.

وی ادامه داد: با تمام کارهایی که انجام گرفته هنوز نیازمند توجه جدی‌تری به موضوع آموزش و فرهنگ‌سازی در جامعه نسبت به موضوع زلزله و دیگر بلایای طبیعی هستیم.

به گفته سمیعی، در سال‌های اخیر، توجه به مقاوم‌سازی سازه‎های مسکونی، ترویج فرهنگ بیمه به ویژه بیمه بیش از 90 درصد اماکن تجاری و مسکونی شهرهای استان، آموزش‌های همگانی در قالب کارگاه‌های آموزشی و اقدامات رسانه‌ای در اولویت کاری این اداره کل بوده است.

وی همچنین از دوره آموزش همگانی با رویکرد” آموزش حداقل یک نفر از هر خانوار گلستانی” خبر داد که با کمک هلال‌احمر و آموزش فنی و حرفه‌ای استان به زودی فراگیر خواهد شد.

ارسال نظر