زلزله امشب در گلستان هیچ خسارتی نداشته است
تعداد بازدید تعداد بازدید: 1,257 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت 11:36 ب.ظ، دوشنبه، 10 تیر، سال 1392 نظرات بدون نظر

مدیرکل مدیریت بحران استان گلستان گفت: بر اساس گزارش‌های دریافتی، زلزله‌ای که امشب در گلستان رخ داده هیچ‌گونه خسارتی را در پی داشته است.

13911108000643_PhotoAبه گزارش رادکانا به نقل از فارس، قاسم سمیعی گفت: این زلزله به مقیاس سه ریشتر درجه مقیاس امواج درونی زمین و رأس ساعت 20:41 دقیقه در منطقه انبارالوم از توابع شهرستان آق‌قلا رخ داده است.

وی اضافه کرد: این زلزله در عمق 12 متری و طول جغرافیایی 54.59  و عرض جغرافیایی 37.31 اتفاق افتاده است.

گلستان هراز چند گاهی زلزله‌های متعددی را تجربه می‌کند

سمیعی با اشاره به دریافت گزارش از فرمانداری‌های استان به وی‍ژه فرمانداری‌های آق‌قلا، علی‌آبادکتول و گرگان، تصریح کرد: گزارش‌های دریافتی حاکی است که با توجه به شدت این زلزله، خسارتی به این مناطق وارد نشده است.

وی با تأکید بر آمادگی اعضای شورای هماهنگی مدیریت بحران استان برای مواجهه با حوادث احتمالی، افزود: استان گلستان با توجه به قرار گرفتن در مدار زلزله هر از چند گاهی زلزله‌هایی با مقیاس ریشترهای متفاوت را تجربه می‌کند.

اکثر زلزله های گلستان به مرکزیت آق‌قلا است

دبیر شورای هماهنگی مدیریت بحران استان گلستان عنوان کرد: مرکز اکثر این زلزله‌ها منطقه انبارالوم از توابع شهرستان آق‌قلا است و خوشبختانه چند سالی است که زلزله‌ای در مقیاس بزرگ در استان اتفاق نیفتاده است.

سمیعی تصریح کرد: این موضوع به این معنی نیست که نسبت به زلزله‌ها بی‌توجه باشیم بلکه باید ضمن حفظ دغدغه و آمادگی لازم بیش از گذشته به موضوع پیشگیری، آمادگی و مقابله با حوادث احتمالی ناشی از زلزله توجه کنیم.

وی یادآور شد: با توجه به اهمیت موضوع و قرار گرفتن بخش‌های بسیاری از استان بر نوار زلزله، به سناریوی زلزله در دوره‌های آموزشی مرتبط با مدیریت بحران توجه جدی شده است.

مقابله با زلزله نیازمند آموزش و فرهنگ سازی است

سمیعی ادامه داد: با تمام کارهایی که انجام گرفته هنوز نیازمند توجه جدی‌تری به موضوع آموزش و فرهنگ‌سازی در جامعه نسبت به موضوع زلزله و دیگر بلایای طبیعی هستیم.

به گفته وی، در سال‌های اخیر، توجه به مقاوم‌سازی سازه‎های مسکونی، ترویج فرهنگ بیمه به ویژه بیمه بیش از 90 درصد اماکن تجاری و مسکونی شهرهای استان، آموزش‌های همگانی در قالب کارگاه‌های آموزشی و اقدامات رسانه‌ای در اولویت کاری این اداره کل بوده است.

استان گلستان، با جمعیتی بالغ بر یک میلیون و 700 هزار نفر در شمال شرقی کشور قرار دارد و سالانه انواع بلایای طبیعی از جمله زلزله و سیل این استان را تهدید می‌کند.

ارسال نظر