زلزله های مکرر درگلستان و ضرورت توجه به مباحث آموزشی و پیشگیرانه
تعداد بازدید تعداد بازدید: 274 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت 5:01 ب.ظ، سه شنبه، 17 فروردین، سال 1395 نظرات بدون نظر

مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری گلستان گفت: با وجود زلزله خیز بودن استان و وقوع زمین لرزه های مکرر در مناطق مختلف آن، تاکنون مباحث آموزشی و راهکارهای مقابله با آسیب های این بلای طبیعی جدی گرفته نشده است.

81741438-70132463به گزارش سرویس حوادث رادکانا، صادق علی مقدم روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به وقوع دو زمین لرزه طی هفته جاری در استان، اظهار کرد: در سال های اخیر بیش از 950 زمین لرزه کوچک و بزرگ در گلستان به ثبت رسیده که این آمار مسئولیت ما را برای آمادگی هر چه بیشتر در زمان وقوع زمین لرزه ها بیشتر می کند.
وی افزود: متاسفانه در کشور ما پس از وقوع زمین لرزه های بزرگی مانند زلزله بم یا منجیل و رودبار، تلاش برای توسعه آموزش ها در برابر زلزله و پیشگیری از آسیب ها آغاز می شود، اما آن نیز پس از مدتی به فراموشی سپرده می شود.
مقدم ادامه داد: گلستان به عنوان یکی از استانهای مستعد وقوع زمین لرزه به شدت نیازمند توسعه آموزش های پیشگیرانه است تا در صورت وقوع زلزله های شدید از بروز آسیب های فراوان آن کاسته شود.
مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری گلستان گفت: هم اینک متولی و مسئول برگزاری دوره های آموزشی آشنایی شهروندان با نحوه رفتار در شرایط وقوع زلزله با هلال احمر و متولی اطلاع رسانی صدا و سیما است.
مقدم بیان کرد: یکی از آسیب های جدی بخش آموزش این حوزه نیز بی توجهی به رعایت وظیفه شهروندی توسط مردم و مطالبه محوری است.
وی افزود: به عنوان مثال عده ای از شهروندان بدون دریافت پروانه از شهرداری درمناطق آسیب پذیر از زلزله اقدام به ساخت و ساز می کنند، اما این متخلفین که حقوق شهروندی دیگران را زیر پا گذاشته اند، نه تنها مواخذه نمی شوند، بلکه افکار عمومی مسئولان را مجبور به واگذاری امکانات و زیرساخت ها به آنان می کنند.
مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری گلستان در ادامه به زمین لرزه 3.5ریشتری ظهر امروز فاضل آباد نیز اشاره کرد و گفت: گزارشی مبنی بر بروز خسارت ناشی از این زمین لرزه گزارش نشده است.
فاضل آباد از توابع شهرستان علی آباد در سی کیلومتری شرق گرگان واقع می باشد.

انتهای پیام/

ارسال نظر