زمستان کارتن خواب ها پایان ندارد
تعداد بازدید تعداد بازدید: 699 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت 10:35 ق.ظ، شنبه، 14 دی، سال 1392 نظرات یک نظر

هیچ کس زیر بار مسئولیت حمایت از این آوارگان شب های سرد نمی رود. اینان توپ فوتبالی اند که دائما توسط مسئولان به یکدیگر پاس داده می شوند بهزیستی به نیروی انتظامی، نیروی انتظامی به شهرداری و شهرداری به دیگری و همینطور پاس داده می شوند تا.

225f528c288a9d1e525085bbaddcacec_XLبه گزارش رادکانا، اکنون که در گرمای منزل یا محل کار، بارش رحمت الهی را پس از یک و ماه اندی تماشا می کنی و از آمدنش صد بار شکر بجای می آوری و لذت آن را برجان می نشانی، شاید تکه ای کارتن، برای عده ای حکم خانه را پیدا می کند و زمین سرد و سخت، فرش زیرپا، سرما و یخ زدگی سقف خانه شان و مرگ همسایه دیوار به دیوار آنها.

تو احتمالا از صدها چیز مختلف گله داری، داشته هایت را فراموش کرده ای و نداشته هایت دغدغه زندگیت شده اند، اما لحظه ای به این فکر کن: کسانی هستند در همین نزدیکی ها و شاید چند خیابان و کوچه بالاتر یا پایین تر زندگی شان را به هر دلیل از دست داده اند، حتی نزدیکترین عزیزانشان تنها گذاشتندشان، آنها غم برف و بوران و بدتر از آن غم نان دارند.

شاید در دفتر نقاشی هیچ کودکی نتوان خانه ای با کارتن و مقوا و پتو پیدا کرد حتی والدینی هم که خانه ای را در دفتر نقاشی فرزندانشان می کشند؛ سقف، در و دیوار و از هم مهمتر دود کشی که خبر از گرمای خانه دارد را در نقاشی شان فراموش نمی کنند، اما در میان همین شهری که سر وته اش را نمی توان پیدا کرد افرادی زندگی می کنند که رویای داشتن خانه ای با دود کش هنوز در قاب نقاشی های کلاس اول و دومشان مانده است.

برای آنها مقوا، کارتن و… می شود پایه ای برای بنای خانه البته آنهم از ساعت ۱۱ شب به بعد و در مکان هایی زیر پل، معابر عمومی و…به زور جنگ و ستیز با دیگران!

حالا دیگر کارتن خوابی پدیده ایست که شهر و روستا نمی شناسد و حواشی خیابان های شهرهای بزرگ هر شب میعادگاه کارتن خوابهای بسیاری است که بی توجهی جامعه آنها را به گوشه ای پرت کرده است.

باور عموم بر این است که کارتن خوابها در دام اعتیاد اسیرند ولی در واقع بخشی از کارتن خوابها، کارگرانی هستند که از شهر و روستای خود به شهرهای بزرگ آمده اند و به صورت روزمزد کار می کنند، اما درآمد آنها کفاف هزینه مسافرخانه و مهمانخانه را نمی دهد و بخشی دیگر شامل متکدیان، بی سرپرستان، زنان خیابانی و دختران فراری و کودکان هستند.

حقوقدانان می گویند، کارتن خوابی جرم محسوب نمی‌شود، زیرا تامین امنیت و بهداشت و فرهنگ افراد جامعه از تکالیف دولت‌ هاست و حضور این افراد بدون سرپناه در هر شهر و کشوری نشان دهنده عدم اجرای مسوولیت های دولت ‌هاست.

کارشناسان هم فقر و مشکلات اقتصادی را از اصلی ترین دلایل پدیده کارتن خوابی می دانند و معتقدند تشدید گرانی و بیکاری منجر می شود افراد از تامین حداقل های زندگی عاجز شوند و به حاشیه اجتماع و گوشه خیابان ها و زیر پل ها رانده شوند.

کارتون خوابی پدیده ای که حالا تبدیل به یک معضل شده است، با خوردن اولین سوز سرما به صورت، سوژه داغی می شود برای برگزاری همایش و کنفرانس و مجلات آبی قرمز صورتی، هر کدام از یک زاویه موضوع رامی پرورانند و پوشش می دهند.

طرح ها یکی بعد از دیگری بیان می شود تا باز به خانه اول بر می گردند، «طرح جمع آوری کارتن خواب ها»؛ شهرداری و بهزیستی و نیروی انتظامی به حرکت درمی ایند و آنها را جمع آوری می کنند و پس از مدت کوتاهی مجددا به حال خود رها می شوند.

هوا گرم که شد، همه چیز به دست فراموشی سپرده می شود. انگار جماعت عادت کرده اند که فصلی فکر کنند و فصلی تصمیم بگیرند.

هیچ کس زیر بار مسئولیت حمایت از این آوارگان شب های سرد نمی رود.

اینان توپ فوتبالی اند که دائما توسط مسئولان به یکدیگر پاس داده می شوند بهزیستی به نیروی انتظامی، نیروی انتظامی به شهرداری و شهرداری به دیگری و همینطور پاس داده می شوند تا…

از زمانی که همه ما نام کارتن خواب ها را شنیدیم 10 سال می گذرد و متاسفانه علی رغم تکذیب مسئولین به شمار آنها افزوده می شود، قطعا چراهایی زیادی در این خصوص به ذهن می آید.

این که چرا با وجود پیشرفت جامعه این پدیده به معضلی غیر قابل حل تبدیل شده است؟

چرا ریشه های چنین معضلی شناسایی و برطرف نمی شود؟

چرا متولی مشخصی برای این بی سرپناهان وجود ندارد؟

این که در کشور ما معمولا کسی برای حل مشکلات دنبال ریشه ها نیست، تردیدی وجود ندارد و توقعی هم نمی رود که مسئولین به این زودی ها اراده ای قوی برای مبارزه با ریشه موضوعاتی همچون کارتن خوابی از خود نشان دهند، اما شان انسانی و غیرت دینی ایجاب می کند که کارتن خواب ها اعم از معتادین و غیر معتادین آنها شناسایی شده، برای آنها اوراق هویتی صادر شود تا اگر بیمار شدند حداقل مراکز درمانی آنها را پذیرش کند، تا این که این طور بی نام و نشان نباشند. تا این که بشود آنها را هم به شمار آورد.

کسی انتطار ندارد برای این افراد هتل ساخته شود! شاید گرمخانه ای که بتواند پناهی برای آنها در این زمستان سرد شود کار مناسبی باشد تا حداقل قدمی برای حفظ شان و حیثیت انسانی این افراد برداشته شود، حال معتاد و ولگرد باشند.

گرمخانه ای که ضمن اقامت موقت برای این آسیب دیدگان اجتماعی، بتواند با ارایه آموزش های لازم زمینه بازگشت آنها را به جامعه فراهم آورد
به هر حال پناه دادن کارتن‌خواب‌ها برای نجات جانشان می تواند اتفاق خوبی باشد اما مسوولا‌ن فراموش نکنند چنانچه سرانجامی برای این افراد پیش‌بینی نکنند مثل فیلمنامه‌ای که در آن برای بی‌خانمان‌ها نقش سیاهی‌لشکر در نظر گرفته شده است، پایانی نخواهد داشت.

گلستان بلاگ می گوید:

سلام
با تشکر از مطلب خوبتان
این مطلب با نام خودتان در گلستان بلاگ منتشر شد
http://golestanblog.ir/?p=13408

ارسال نظر