زنان ایرانی شبکه های اجتماعی را قرق کرده اند/ غفلت از خانواده از مهم ترین اثرات فضای مجازی بر زنان
تعداد بازدید تعداد بازدید: 578 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت 1:06 ب.ظ، یکشنبه، 23 آبان، سال 1395 نظرات یک نظر

با پیشرفت علم و تکنولوژی که در همه ی زمینه ها به کمک انسان ها آمده اند در زمینه ی خانه داری نیز مستثنی نبوده وباوجود وسایل برقی زیاد در خانه (جاروبرقی،لباس شویی،ظرف شویی برقی،ماکرو وی و…)و وقت اضافی داشتن ونداشتن برنامه ریزی صحیح برای این اوقات فراغت خانم های خانه دار و با ورود بیش از حد به فضای مجازی مشکلات زیادی را به بار آورده که علاوه بر دامن خانه وخانواده ،دامنگیر اجتماع هم شده است.

110به گزارش سرویس اجتماعی رادکانا به نقل از طنین یاس، فضای مجازی ابعاد مختلفی داردکه ابتدا از واژه ی اینترت شروع شده ووازه های دیگری را مثل  واتساپ ،وایبر ، تانگو ،موبوگرام، فلوگرام  وتلگرام را در خود جای داده است.

قرار گرفتن واژه ی تلگرام در کنار واژه هایی مثل نفوذ فرهنگی ،جنگ نرم وشایعه پراکنی رویکرد غیر فعالانه وواکنش نا آگاهانه  را در مقابل ما قرار می دهد.

اما اگر واژه ی تلگرام با واژه هایی مثل ،استقلال فرهنگی،فرصت وضرورت مقابله همراه شود رویکردی فعال وکنش عاقلانه در فضای مجازی دارد.

فرق بین لفظ تلگرام وماهواره ومشکلاتی که هرکدام جداگانه ایجاد می کنند بر همه مشخص است اینکه کدام یک مشکلات بیشتری را بوجود می آورد بماند.

دو واژه ی تلگرام وماهواره مانند دو واژه ی سیگار وقلیان در کنار هم هستند .سیگار در جیب جای گرفته وخطرش همیشه همراه انسان است مثل تلگرام که با گوشی همراه همیشه با ماست.ولی ماهواره چیزیست که مانند قلیان در خانه است وفقط مواقعی که در خانه ایم خطرش ما را تهدید می کند با این تفاوت که قلیان همیشه خطر آفرین است ولی ماهواره وتلگرام مانند سکه دو رویه دارند یکی خوب ودیگری بد .اینکه برای ما خوب یا بد باشدنحوه ی استفاده ی ما از این وسایل است.

بااستفاده های غلط از ماهواره ,ماهواره بدنام شد ولی مردم هنوز از اثرات بد استفاده ی نادرست تلگرام, کامل آگاه نیستند.

در جامعه امروزی با زیاد شدن وسایل ارتباط جمعی که هنوز هم فرهنگ استفاده ی درست از آن جاد نیفتاده مشکلاتی را به بار آورده که بیشتر دامن گیر خانواده ها شده است.

دراین متن می خواهیم به پاره ای از مشکلات بپردازیم تا شاید بتوانیم راه حلی برای این مشکلات پیداکنیم..

دراین مجموعه نوشتاری  تلاشم بر این است که در ضمن معرفی تلگرام (فراگیر ترین پیام رسان اجتماعی در ایران)آسیب های وارده به جامعه ی زنان را شناسایی کرده ومحتوای آنرا بررسی کنیم که چرا تلگرام اینگونه  وارد بطن زندگی ایرانیان (بالاخص زنان)شده است؟

تلگرام چیست وچه امکاناتی دارد؟

تلگرام یک شبکه اجتماعی ویک پیام رسان قوی وفوری است که مرداد92تأسیس شدودارای فابلیت های فراوانی است از قبیل  انتقال پیام های متنی وتصویری،انتقال فیلم های ویدیویی،انتقال اسناد ومدارک ،انتقال فایلهای مختلف ومهمتر از همه حتی موارد رمز گذاری شده را هم انتقال می دهد ودخل وتصرف (حدف یا تغییر)در هر نوع پیامی را دارند

باشد که ازاین وسیله درست وبجا استفاده کنیم تا بجای راحتی وامنیت به ما آسیب و ضرر نرساند.

ورود به فضای مجازی ایجاد مشکل می کند اگر…

* اگر فرهنگ درست استفاده کردن را نداشته باشیم.

متأسفانه تعدادی از مردم فضای مجازی را فقط برای چت کردن وجک گفتن وارتباط خانوادگی ،از هم خبر گرفتن وعده ای هم برای اتباطات نامشروع وگفتن حرفهای چرت وپرت استفاده می کنندکه بسیار نامناسب وزننده است وچنین  رفتارهایی  به فرزندانمان نیز سرایت می کند .در صورتیکه نسل آینده باید بداند که می توان از تلگرام در راه پیشرفت علم ودانش،سلامتی ،حفاظت،امنیت وافزایش اطلاعات در هر زمینه ای استفاده کرد .

* اگر طریقه  روش استفاده ازآن را ندانیم.

برخی از مردم وارد تلگرام می شوند ولی روش صحیح استفاده از گوشی را نمی دانند مثلا نمی دانند که چگونه وارد گروه شوند یا فردی را ازگروه حذف یا اضافه کنند متأسفانه مواردی پیش آمده که جک نامناسبی یا تصویر نا مناسبی یاعکس خانوادگی را در گروه به اشتراک گداشتند ولی چون نمی دانسته چگونه برای افرادی که می خواهد بفرستد وبعدا برای همه افراد گروه فرستاده وبرایش مشکل ساز شده واختلافات خانوادگی زیادی پیش آمده که اثرات جبران نا پذیری داشته است.این مشکل بیشتر برای کسانی پیش می آید که گوشی جدید خریده وهنوز از امکانات گوشی  آگاهی زیادی ندارند.

* اگر زمانبندی مناسب نداشته باشیم وقت وبی وقت وارد فضای مجازی می شویم.

بی برنامگی مشکلاتی بوجود می آورد که بر همه ی اعضای خانواده اثر نا مطلوب می گذارد واعتیادآور است.گذراندن اوقات فراغت با اعضای خانواده وایجاد فضای صمیمی ،خصوصا گفتگوهای محبت آمیز ،فرهنگ سازی  صحیح ودرست ، همه با هم  درخت زندگی را حفظ خواهد کرد.

چه بهتر اینکه بجای ورود به تلگرام وشبکه های عکس وجک ومدل لباس ،درخانه برای همسر وفرزندانمان وقت بگذاریم وبا آموزش قرآن ونماز زندگی حال وآینده ی آنهارادر مقابل خطرات فضای مجازی یبمه کرده واز انحراف فرزندانمان ورفتن به راه غلط جلو گیری کنیم.

البته شبکه های اجتماعی آسیب های جدی به خانواده ها می زند وحضور بیش از اندازه  اعضای خانواده در شبکه های اجتماعی،طلاق عاطفی را در میان خانواده های ایرانی گسترش داده است.

فقدان همدلی وفقدان مهارت گفتگومیان زوجین که موجب پناه بردن آنان به شبکه هایی مانند واتساپ ووایبرو…..می شود تا از این طریق نیازهای عاطفی خود را برآورده کنند.ورود به این شبکه ها ممکن است آسیب هایی به همراه داشته  باشد.چرا که روزبه روز از ارتباط مثبت زوجین با یکدیگر کاسته می شود.عدم وجود گفتگوی صمیمانه بین زوجین موجب سکوت وانزوای آنان شده وزیر ساختهای زندگی مشترک را ویران می کند .

شکستن حریم خصوصی زنان ،دور ماندن از محیط های واقعی، بی هویتی، اختلال شخصیت، سوء استفاده از اطلاعات وپروفایل شخصی ،دوستی های بی حدومرز،واقعیت گریزی و گسست فکری بین اعضای خانواده از جمله معایب این ابزارهاست.

اینترنت ،تلگرام ،واتساپ و…فقط یک وسیله اند ونحوه استفاده از آن به خود شخص وشعورش وفرهنگش بستگی دارد.

*بیایید با استفاده درست از فضای مجازی  به شخصیت وشعور خود اهانت نکنیم

چه بسا کافری با شرکت درشبکه های مجازی مسلمان شود یا بالعکس ،مسلمانی با استفاده ی غلط  از صراط المستقیم  منحرف شود.

اثرات منفی ورودزنان  به فضای مجازی واثرات منفی تر بر اعضای مختلف خانواده ها وحضور افراطی زنان در فضای مجازی مشکلات لاینحلی را بوجود می آورد که در امتدادآن جامعه رانیز به سوی خطر می کشاند.

ازآنجایی که خانمها به طور کلی در جامعه در مقایسه با مردان در برابر در برابر اتفاقات آسیب پذیرتر هستند برهمین اساس آثار شبکه های اجتماعی  بیشتر متوجه خانمها می شودوسوء استفاده ممکن است این فضا را برای خانمها آسیب پذیرتر کنند.

این روزها کمتر کسی را می توانی پیداکنی که تلفن همراهش دستش نباشد وتمام فکر وذکروحواسش در آن نباشدوخانمهانیز از این قاعده مستثنی نیستند.

البته زنان باید از آسیبهای استفاده از اینترنت  آگاه باشندتا با نا آگاهی  در دام هوسبازان نیفتندوبه مصایب بعدی  آن گرفتار نشوند. گذشته از اینها مادرانی هستند بجای اینکه  وقت خود را صرف فرزندان وهمسر خود کنند بیشتر در کانالها وشبکه های تلگرام سیر می کند برای مثال مادری که شیرخوارش ازغذا وبهداشت به موقع بر خوردار نبوده واز لحاظ رشدوقدو وزن آسیب جبران ناپذیری به فرزندش وارد می کند شیر خواری که باید خودش تلاش کرده وسینه ی مادر را پیدا کندتا شاید مقداری شیر بخورد.مادر بجای اینکه بچه را درآغوش گرم خود گرفته و اورا شیر دهد بچه را ازخود دورکرده تا پیامی بخواند یاپیامی بفرستدیا اینکه گوشی اش خاموش شده تا شارژری پیداکند که مبادا لحظه ای از شبکه خارج شود.

مورد داشته ایم که کودکی در مهد کودک  یا دبستان  در صف صبحگاه  از حال رفته وبر زمین افتاده ووقتی  معلم علت را جویا شده مشخص شده که مادر تلگرامی تا پاسی از شب در کانال های مختلف بوده وهمینطور خوابش برده  وفرزندش صبح بدون اینکه مادر را ببیند به مدرسه می رود.

چنین مادری بجای اینکه فرزندی شاداب وسرحال  به مدرسه بفرستد بچه ای تنبل ونالایق تحویل جامعه می دهد.حتی دیده شده مادری برای راحتی کار خود ازخیر مهدکودک وپیش دبستانی بچه گذشته تا راحت تر باشد.

مورد دیگر اینکه مادری بیان کرد وتجربه ی خودش را در اختیار ما گذاشت وگفت فرزندپسری دارم که ترک تحصیل کرده وپس ازآن معتاد شده ونمی توانم حالا مشکلاتش را حل کنم  چونکه حرف شنوی از من ندارد وریشه ی مشکلاتش رادر خود من می بیندزیرا نتیجه این بلاها تلگرامی بودن من می داند .

آقای م.د گفت دخترم از خانه فرارکرده ومن فکر می کردم که با مدرسه به اردو رفته .مدیرش صبح روز بعد زنگ زد وبه ما اطلاع داد که دخترمان غیبت کرده وبه مدرسه نیامده .پس از پی گیری  فهمیدیم که با دوست پسرش فرار کرده وخلأمادرش را بادوستان ناباب پرکرده ومادر همیشه در کانالهای تلگرام بوده وخبری از دخترش نداشته است.

اینترنت وفضای مجازی  طرف دیگر هم دارد طرفی خوب ومطمن،چرا باعقل سالم آن را انتخاب نمی کنیم؟؟؟؟

زنان شاغل وخانه دار

فرق بین زنان خانه دار  وزنان شاغل برای شرکت در تلگرام چیست؟

اولین فرقی که بسیار مهم وشایان ذکر است  این است که :

_ زنان شاغل از اعتماد به نفس بالاتری برخوردارند ودر حل مشکلات خود توانا ترند.

_ زنان شاغل درزندگی روزمره خود دارای برنامه ریزی دقیقی هستند، تاهم به امور اداری خود رسیده وهم خللی در زندگی خانوادگی شان وارد نشود وهمین برنامه ریزی باعث شده تا اوقات فراغت کمتری داشته باشند وفقط درموارد لازم وضروری وارد فضای مجازی شده واز آن استفاده کنند.

با پیشرفت علم و تکنولوژی که در همه ی زمینه ها به کمک انسان ها آمده اند در زمینه ی خانه داری نیز مستثنی نبوده وباوجود وسایل برقی زیاد در خانه (جاروبرقی،لباس شویی،ظرف شویی برقی،ماکرو وی و…)و وقت اضافی داشتن ونداشتن برنامه ریزی صحیح برای این اوقات فراغت خانم های خانه دار وبا ورود بیش از حد به فضای مجازی مشکلات زیادی را به بار آورده که علاوه بر دامن خانه وخانواده ،دامنگیر اجتماع هم شده است.

زن خانه دار بدلیل اینکه مقید به زمان ومکان خاص ادرای نیست بیشتر در معرض اعتیاد فضای مجازی قرار می گیردوچنین خانواده هایی مشکلات عدیده ای پیدا خواهند کرد .ومشکلات بزرگ مانند سنگ کوه، ناگهان از کوه سرازیر نمی شوند، بلکه مانند یک غده سرطانی آرام وبیصدا،کم کم  رشد کرده و هنگامی متوجه می شوید که دیگر دیر شده است.

مشکلات بوجود آمده بسته به سن وجنس اعضای خانواده با هم فرق دارند.زنانی که باید اوقات خود را صرف همسر داری ،تربیت فرزندان،خانه داری وآشپزی کنندوارد کانالها وشبکه های مختلف شده ودر این گیرودار گرفتار کانالهای تجملی وگهگاهی نیز گرفتار شبکه های مبتذل شده و زن را از اخلاق و همسر وخانواده دور کرده واینجاست که شیرازه ی خانواده از هم پاشیده شده وچشم و هم چشمی ورقابتهای غلط مد وبه خطر افتادن اقتصاد خانواده شروع می شود.همه ی این موارد موضوعاتی جداگانه اند که باید بحث وبررسی شوند.

فضای مجازی موضوعی نیست که فقط به تنهایی در حیطه روانشناسی به آن بپردازیم بلکه باید در همه ابعاد به این موضوع پرداخته شود . این ابزارها مانند شمشیر دو لبه اند چونکه هم آموزه های دینی وارزشهای انسانی را می توان آموزش داد وهم محتوای ضد اخلاقی وضدانسانی را منتقل نمود

شبکه های اجتماعی در کنار این اثرات منفی ومخرب ،فواید بی نظیری برای پیشرفت وترقی جوامع ،سازمانها و افراد نیز داشته است وانتخاب بعد مثبت یا منفی هر فناوری بر عهده خود کاربر است.

عصر هزاره ی سوم عصرانتقال  اطلاعات وتبادل اطلاعات است واین وسایل هم یک نوع ابزار انتقال اطلاعات به شمار می آیند.ولی زنان به لحاظ داشتن احساسات واینکه در خانواده کانون عاطفه ومحبتند،تأثیرپذیری این ابزارها بر روی آنها بیشتر است.

سرعت انتقال ودسترسی آسان وارزان که از محاسن این ابزارند فاصله های زمانی ومکانی را از بین برده است ودر انتقال مطالب آموزشی بسیار مفید است.

تنها راه کاهش آسیبهای فضای مجازی، آموزش صحیح استفاده از فضای مجازی است واولین قدم راباید آموزش وپرورش وباهمراهی خانواده ها پیشگام شوند.

فضای مجازی وتلگرام وواتساپ ووایبرو…..همگی وسیله اند که می تواند انسان را به عرش یابه فرش برسانند.

 به قلم ؛ مریم کمالی اردکانی

انتهای پیام/

محمد می گوید:

سلام میخواستم به شما پیام خصوصی بدم ولی چون ایمیل نداشتم مجبور شدم در این قسمت بنویسم.میشه خواهش کنم لطفا شجره نامه امام زاده ابراهیم النگ رو در سایت خودتون درج بفرمایید واگر هم کراماتی در این سال ها اتفاق افتاده بیان کنید

ارسال نظر