زنگ اخطار! قلعه های باستانی سرکلاته خرابشهر در حال نابودیست+تصاویر
تعداد بازدید تعداد بازدید: 2,041 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت 10:43 ب.ظ، شنبه، 4 آبان، سال 1392 نظرات ۳ نظر

رادکانا: امروز درسطح منطقه و روستای سرکلاته خرابشهر هنوز از دیوارها و خرابه های آن شهر عظیم (تمیشه باستان) و قلعه های باستانی (دخترقلعه و نارنج قلعه) آجرهایی که به گبری ازآن یاد می شود دیده می شود ولی متاسفانه بر اثر کنده کاری های افرادی سودجو و طمع کار که به دنیال اشیای تاریخی در دل این آثار باستانی هستند باعث شده است تا این منطقه ها همانند سیبی کرم خورده شود که باید گفته این مناطق باستانی به مرز نابودی نزدیک شده است.

2009030121841به گزارش خبرنگار رادکانا، روستای سرکلاته خرابشهر (تمیشه) یکی از روستاهای زیبای دامنه های شمالی البرز می باشد.

این روستا در تقسیمات کشوری از دهستان چهارکوه بخش مرکزی کردکوی از استان گلستان می باشد و در  4 . 14 . 45 درجه طول جغرافیا و 19 . 44 . 36 درجه عرض جغرافیا و با ارتفاع 100 متر از سطح دریاهای آزاد و حدود 13 کیلومتری جنوب غربی شهرستان کردکوی واقع شده است. 

این روستا از شمال به دریای نیلگون خزر و از جنوب به سلسله جبال البرز و از شرق به روستای سالیکنده و از غرب به روستای کارکنده مشرف می باشد.

ابتدا نگاهی به تاریخ تمیشه می اندازیم: روستای سرکلاته خرابشهر دایه دار شهری باستانی به نام “تمیشه” می باشد.

در باب تاریخ تمیشه دو دیدگاه متصور می باشد. برخی از مورخین آن را به دوره پیش از اسلام یعنی به آخرین سلسله حاکم شاهنشاهی ایران باستان (ساسانی) نسبت داده اند که قدمتی 4000 در کارنامه اش درج شده و گروهی دیگر مانند حکیم ابوالقاسم فردوسی آن را به شاهنشاه اساطیر ایران فریدون فرخ نسبت داده است که قدمت 7000 ساله در بر اوست.

با این شواهد و قرائن پیداست که شهر باستانی تمیشه شهری با قدمتی کهن می باشد اما متاسفانه آثاری مکشوف و مکتوب از این شهر در دست نمی باشد و ما با تله ای از خاک مواجه ایم.

مولف گرانقدر شاهنامه در قرن چهارم هجری شهر تمیشه را ستود و از آن شهر به سرسبزی و خرمی و با امکانات آن روز توصیف کرد و آن شهر را پایتخت دوم فریدون از پادشاهان کیانی ایران باستان دانست.

ابن اسفندیار مورخ قرن هفتم هجری قمری می نویسد:

 فریدون پس از پیروزی بر ضحاک ماردوش تمیشه را پایتخت خود کرد.

 توصیفی کوتاه از دیوار باستانی تمیشه:

دیواریست سترگ از دامنه شمالی البرز تا دل دریای خزر. احتمالا این دیوار برای جلوگیری از تهاجم دشمنان و مهاجمان طراحی و ساخته شد.

ساخت این دیوار را به انوشیروان ساسانی نسبت داده اند.

مصالح بکار رفته در این دیوار از ساروج و آهک تشکیل می شد، در ساخت این دیوار ار آجرهای گبری با ابعاد 36*36*18 استفاده شده است.

اگر بخواهیم تصور درستی از این دیوار در ذهن بپرورانیم می توانیم نمونه ای مشابه دیوار چین در نظر بیاوریم.

ولی متاسفانه دیوار مستحکم در دل خروارها خاک مدفون شده است.

توصیفی کوتاه از قلعه های باستانی شهر (دخترقلعه و نارنج قلعه):

این شهر باستانی دارای دو قلعه سترگ و مستحکم بنام ((دختر قلعه و نارنج قلعه)) می باشد که ساخت این قلعه ها همزمان با آغاز ساخت دیوار دفاعی شهر و بدست شاهنشاه ساسانی انوشیروان شروع شده بود.

از این قلعه ها بعنوان برج های دیدبانی در راستای امنیت شهر و پایگاهای نظامی در مواقع جنگ مورد استفاده قرار می گرفت.

دیوار تمیشه به عنوان یک اثر ملی در میراث فرهنگی کشور ثبت شد.

قلعه های دخترقلعه و نارنج قلعه با قرار گرفتن در ارتفاعات کوه البرز مناطق وسیعی را در سیطره نفوذ خود داشتند

قسمت های برجای مانده از قلعه

از معماری های این دو قلعه به دلیل تخریباتی که توسط انسانهای نا آگاه و سودجو صورت پذیرفت اطلاعات زیادی در دست نیست.

همه این توضیحات و زمینه سازی ها بخاطر رسیدن به این موضوع مهم بود که: مجموعه دستاوردهای مادی و معنوی بشر در هر نقطه از جهان تمدن آن ملت نامیده می شود و بخش معنوی این دستاوردها “فرهنگ” نام گرفته است که تفکیک این دو کار دشواری است.

هر تمدن بسته به مواریث بر جای مانده از گذشتگان و فرازمندی آن مایه مباهات خاص و عام آن ملت است و اقتضاء فرهیختگی است که از مواریث صیانت شود و از بی مهری بدور باشد و یا لااقل همتی می طلبد تا از نابودی و طوفانهای زمانه در امان بماند.

آنچه از ازمنه ماضی در سرکلاته خرابشهر مانده که هم اکنون باید از منبع غنی تاریخ ایران همچون شاهنامه فردوسی ردپای آن را جستجو کنیم و جزو مفاخر ارزشهای تمدنی ملت ایران است که بنا به گفته اکثر مورخان تاریخ خطه شمال در پرده ای از ابهام مانده است ولی به همان میزان که بر جای مانده نیز در حال تخریب و دستخوش نابودی کامل است و مخصوصا مفاخر ازمنه تاریخی آن که حفظ این آثار بر هر ایرانی وطن دوست وظیفه است و ما از مسئولین استانی استمداد می طلبیم که این گنجینه بی بدلیل و تکرار نشدنی را که با تخریبهای سوداگران زر و زور و بی مهری مسئولین می رود تا به تل خاکی محجور از یادها فراموش شود تا دیر نشده دریابند.

هر چند گردنکشان گذشته ملک، آن را از حرکت باز داشته اند هم اکنون آنچه شایسته است بازماندگان فروگذار نکنند و در جهت فرازمندی آن بکوشند.

امروز درسطح منطقه و روستای سرکلاته خرابشهر هنوز از دیوارها و خرابه های آن شهر عظیم (تمیشه باستان) و قلعه های باستانی (دخترقلعه و نارنج قلعه) آجرهایی که به گبری از آن یاد می شود دیده می شود ولی متاسفانه بر اثر کنده کاری های افرادی سودجو و طمع کار که به دنیال اشیای تاریخی در دل این آثار باستانی هستند باعث شده است تا این منطقه ها همانند سیبی کرم خورده شوند که باید گفت این مناطق باستانی به مرز نابودی نزدیک شده است.

مشخص نیست فردا روزی بقایایی از آن فرازمندی بر جای بماند و این زنگ اخطاری است که باید نیک اندیشان در جهت احیای این بناهای فاخر گذشته در جهت ثبت آثار ملی بکوشند و از داشته ها و مواریث فرهنگ فاخر بسازند، چنانکه دیگران ممکن است از نداشته ها چنین کنند.

حفاری های بعمل آمده توسط قاچاقچیان میراث فرهنگی که خوشبختانه برای مقابله با این افراد توسط مسئولین اقداماتی انجام گرفت.

پایگاه خبری تحلیلی رادکانا

armin.azad می گوید:

حیف‏ ‏قلعه‏ ‏های‏ ‏تمیشه‏ ‏حیف‏ ‏تمیشه.‏جلو‏ ‏آدم‏ ‏های‏ ‏سودجو‏ ‏را‏ ‏بگیرین.

مصطفی می گوید:

مسولین ما توانایی هیچ کاری رو ندارن

گلستان بلاگ می گوید:

با تشکر از مطلب خوبتان.
مطلب شما با نام خودتان در گلستان بلاگ منتشر شد.
گلستان بلاگ منتظر مطالب شماست.
http://golestanblog.ir/?p=10335

ارسال نظر