زیاده خواهی سازمان نظام مهندسی ساختمان از شهر گرگان
تعداد بازدید تعداد بازدید: 606 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت 9:16 ق.ظ، شنبه، 30 شهریور، سال 1392 نظرات یک نظر

گویا سازمان نظام مهندسی ساختمان استان باورش شده که قیم شهر گرگان است در حالیکه این سازمان تک بعدی متخصص در زمینه بتون و سازه نمی تواند متضمن توسعه و پیشرفت گرگان باشد .

thumb271-2fb928fe7310ceb6c39349dc31b7c30dبه گزارش رادکانا، هر ساله در انتخابات شورای شهر گرگان تعدادی از معتمدین شهر ، متخصصین و فعالین فرهنگی کاندیدای حضور در شورا می شوند.

دوره های اول و دوم شورای شهر گرگان متاثر از فضای دولت اصلاحات به شدت سیاسی بود و همین موضوع باعث شد تا نگاهی متناسب با رویکرد توسعه محور در گرگان نباشد.

اما از دوره سوم شوراها که همزمان با دولت محمود احمدی نژاد بود ترکیب جدیدی از شورا با نگرش خدمت به مردم و متشکل از انواع تخصص ها بود . در دوره سوم مرحوم دکتر شریف پزشک ، ناصر گرزین فرهنگی ، کلاتی فعال سیاسی و پیشکسوت ، میقانی شهرداری ، عبداللهی کارشناس فرهنگی ، چراغعلی عمران  وساختمانی را داشتیم.

در اواسط این دوره با حضور چند تکنوکرات درس خوانده نظام مهندسی به شورای شهر که در کنار آن چند جوان نو رسیده در سازمان نظام مهندسی وجود داشتند با صحبتهایی در مورد سازه های شهری و وضعیت شهرسازی و با گفتن چند کلمه لاتین با لحن های خاص به دنبال باز کردن فضایی برای آینده این سازمان و البته خودشان بودند .

با آغاز ثبت نام دوره چهارم شوراها جریان پردازی این گروه مشخص شد و تعداد زیادی از مهندسین عضو این سازمان کاندیدای شورای شهر گرگان شدند . در واقع به آنها القا شده بود که ” کسی که می خواهد عضو شورا شود صرفا باید ساخت و ساز و شهرسازی خوانده باشد . ”

این تفکر غلط باعث شد که تا 5 مهندس عمران و معماری و شهرسازی در دوره چهارم وارد شورای شهر گرگان شوند در حالیکه 2 نفر از این رشته و تخصص برای شورای شهر 13 نفره شهر گرگان کافی بود و نیازی به این تعداد مهندس در شورا نبود و بجای آنها می توانست اقشاری دیگر از مردم گرگان حضور داشته باشند مانند متخصصین پزشکی ، محیط زیست و جنگلداری ، جغرافیا و برنامه ریزی شهری ، فرهنگی ، روزنامه نگار ، متخصص امور زنان و … .

جالب اینکه برخی نو رسیده های این جریان در ماجرای انتخاب ریاست شورا و شهردار چنان به سهم خواهی از شهر گرگان پرداختند که گویا شهر فقط برای آنهاست و تنها ناجی شهر همین اعضای نظام مهندسی هستند .

اما باید این نکته را پذیرفت که نظام مهندسی ساختمان استان که عملکردش در شهر مشهود است و مردم هم به وضوح دارند شاهکارهای این سازمان صنفی را می بینند ، تنها نقطه ای بیکران از شهر گرگان و مشکلات آن است و برای توسعه یک شهر باید از ظرفیت همه گروهها و اقشار استفاده کرد و اگر قرار است مبلمان شهری درستی داشته باشیم ابتدا باید مبلمان شورای شهری مناسبی با ترکیبی از افراد و متخصصین داشته باشیم  و این مهندسین محترم نیز در نوع نگاه خود به شورا و شهر ، مهندسی دوباره ای داشته باشند .

محسن بای می گوید:

بسیار زیباست با لینک موافق بودی خبرم کنید

ارسال نظر