زیباکلام در VOA؛ از حمایت تا تخریب هاشمی رفسنجانی
تعداد بازدید تعداد بازدید: 894 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت 12:33 ب.ظ، یکشنبه، 29 اردیبهشت، سال 1392 نظرات بدون نظر

“مسیح علی نژاد” خبرنگار صدای آمریکا، برای خبرسازی این هفته اش به سراغ “صادق زیباکلام” رفت که به اعتقاد او حرف هایش را “بی رودربایستی” می زند. زیباکلام هم بی رودربایستی درباره آقای هاشمی رفسنجانی با صدای آمریکا به گفت و گو نشست.

JAM1120(1)“مسیح علی نژاد” در صدای آمریکا (VOA) با “صادق زیباکلام” گفت و گوی تلفنی انجام داد تا از او درباره نامزدی آقای هاشمی رفسنجانی در یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری بپرسد.

مسیح علی نژاد کارمند ارگان رسمی وزارت خارجه آمریکا (VOA) در ابتدای سخنانش، زیبا کلام را این طور معرفی کرد: «این هفته رفتم سراغ صادق زیبا کلام که از طرفداران آقای هاشمی رفسنجانی است. از تحلیلگرانی است که معمولا بدون رودربایستی نظراتش را بیان می کند و حتی در صدا و سیما با ترس کمتری از رضا شاه دفاع می کند.»

 زیبا کلام در این مصاحبه بار دیگر این ادعا را کرد که: «اگرآقای هاشمی مطمئن بود که رهبری با آمدن وی مخالف است، به نظر من نمی آمد.»

وی احتمال رد صلاحیت آقای هاشمی را منتفی دانست و درباره احتمال تقلب در این انتخابات هم گفت: «به گمان من احتمال وقوع تقلب، خیلی کم است.»

زیبا کلام در بخش دیگری از سخنانش، برخلاف برخی از همفکرانش که می گویند مردم در انتخابات شرکت نمی کنند، فضای کشور را با سال 76 مقایسه کرد و گفت: «نکته دیگری که مسأله تقلب را منتفی می کند، روحیه شور و شعفی است که در کشور اتفاق افتاده است. واقعا بهت زده شده ام. این سونامی قوی تر از 2خرداد 76 دارد به راه می افتد.»

اما علی نژاد با یادآوری انتخابات 84 که در آن هم خیلی از اصلاح طلبان گمان می کردند آقای هاشمی پیروز می شود، از زیباکلام پرسید: «چقدر فکر می کنید این [سونامی] مجازی و توهم روشنفکری نباشد و واقعا آقای هاشمی میان مردم محبوب باشد؛ چون در انتخابات قبل [84] هم ائتلاف بزرگی شکل گرفت ولی مردم “نه” گفتند؟»

 صادق زیباکلام در جواب به این سؤال حرف اولیه اش را تعدیل کرد و نشان داد هنوز مطمئن نیست: «اگر آقای خاتمی آمده بودند من خیالم خیلی راحت تر بود؛ مثل تیم فوتبالی که در خانه حریف سه گل زده باشد، در آن صورت من یقین داشتم.»

 وی اختلاف میان اصولگرایان را عاملی برای پیروزی آقای هاشمی معرفی کرد و گفت: «در سال 84 جناح راست خیلی متحد و یکپارچه مقابل ایشان قرار گرفتند؛ اما در حال حاضر اصولگرایان سه جریان شده اند؛ جریان سنتی، جریان طرفداران آیت الله مصباح و جریان دولت. سر این که نامزدشان چه کسی باشد بینشان اختلاف عمیقی وجود دارد.»

 زیباکلام در جواب به انتقادها از دوران خود آقای هاشمی رفسنجانی در دهه 70، از تغییرات در آقای هاشمی گفت: «خود آقای هاشمی در آستانه 80 سالگی متوجه شده اند که آزادی مطبوعات، مهم است. نبود زندانیان سیاسی مهم است. انتخابات آزاد[!] مهم است. خود ایشان متوجه چیزهایی شده که در دهه 60 و 70 به آن بی اعتنا بود.»

 IMG22164887

 مسیح علی نژاد در ادامه، از علت بازگشت و زندانی شدن مهدی هاشمی بعد از چند سال، پرسید: «آیا زندانی شدن و محاکمه فرزندان ایشان، بازی بوده است؟»

صادق زیبا کلام تصریح کرد: «کم نیستند کسانی که می گویند هاشمی، از مهدی به عنوان پیاده شطرنج برای بالا بردن محبوبیت خودش استفاده کرد یا جلوی زندانی شدن فائزه را نگرفت تا محبوبیت خودش را بالا ببرد. در عین حال عملی اتفاق افتاد که قطعا آقای هاشمی نمی خواست اتفاق بیفتد؛ اما سود آن به نفع آقای هاشمی تمام شد.»

 علی نژاد پرسید: «خیلی ها می گویند شخصیت فائزه از پدرش مستقل است؛ چون وی به بهائیان احترام گذاشت و در نامه اخیرش به آن ها نگفته بود که نجس هستند و به مجاهدین خلق، منافقین نگفت بلکه آن ها را زندانی سیاسی نامید. آیا خود آقای هاشمی چنین نظری دارد که زندانی شدن فرزندش، امتیاز حساب شود؟»

 صادق زیباکلام که خود را هوادار آقای هاشمی می داند در اظهاراتی عجیب، تغییرات در آقای هاشمی رفسنجانی را تا آن جا ادامه داد که مدعی شد: «اگر خداوند 30-40 سال دیگر به آقای هاشمی عمر دهد مطمئن باشید چند سال بعد آقای هاشمی هم نه لغت خائن بودن بهائی ها را به کار می برد و نه لغت منافقین را. ایشان هم به منافقین، مجاهدین خواهد گفت. ایشان هم مثل من و شما و خانم فائزه هاشمی به انسان ها نگاه خواهد کرد.»

 زیباکلام که سخنانی مانند تعریف و تمجید از رضا شاه را در پرونده اش دارد، در ادامه سخنانش گفت: «منتهی یادمان باشد انتظارات ایده آل نداشته باشیم. بارها در دوران دوم خرداد به آقای عبدی، گنجی و بهنود می گفتم که هاشمی رفسنجانی، نلسون ماندلا نیست ولی تندرو هم نیست.»

 گفتنی است این اظهارات آقای زیباکلام در حالی مطرح می شود که در دوران اصلاحات، بیشترین هجمه و تخریب علیه آقای هاشمی صورت گرفت و حتی کسانی مانند اکبر گنجی او را “عالیجناب سرخ پوش” نامیدند؛ اما امروز همین اصلاح طلبان بدون آن که اشاره ای به هجمه ها و تخریب هایشان کنند داعیه حمایت از وی را دارند.

 ظاهرا اصلاح طلبان تندرو، آقای هاشمی را وسیله ای برای رسیدن به قدرت دیده اند که این روزها بیانیه می دهند و از وی حمایت می کنند تا آقای هاشمی رفسنجانی در زمین آن ها بازی کند؛ البته عملکرد و مواضع آقای هاشمی آن ها را به چنین نتیجه ای یعنی آرزوی رسیدن به قدرت از دست رفته رسانده است.

 نکته دیگر این است که برخی تحلیل گران مهم ترین علت عدم پیروزی آقای هاشمی در سال 84 را حمایت اصلاح طلبان از ایشان می دانند؛ چنان که اصلاح طلبانی که سال ها به او توهین می کردند ناگهان در دور دوم انتخابات برای مقابله با کاندیدای اصولگرا به حمایت از او برخواستند و یکی از عوامل ناکامی ایشان را رقم زدند و با توجه به حمایت های این روزهای اصلاح طلبان از ایشان، ممکن است این اتفاق در این دوره از انتخابات هم تکرار شود.

ارسال نظر