ساخت پماد بهبود زخم از جلبک توسط مخترع گلستانی
تعداد بازدید تعداد بازدید: 788 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت 5:46 ب.ظ، چهارشنبه، 17 آبان، سال 1396 نظرات بدون نظر

معظمه کردجزی نخبه گلستانی که موفق شده از جلبک پادینا پماد بهبود زخم بسازد حالا به دنبال اینست تا با استفاده از خواص جلبک داروی ضدسرطانی و ضد دیابت بسازد.

به گزارش سرویس علمی رادکانا به نقل از خبرگزاری علم و فناوری گلستان ؛ عضو هیأت علمی دانشکده شیلات دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان موفق شد با طرح دانش بنیان تولید پماد بهبود زخم از جلبک پادینا، رتبه سوم جشنواره ملی«دریا مسیر پیشرفت» را در بخش طرح های فناورانه را کسب کند.

این جشنواره با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و ستاد توسعه فرهنگ علم و فناوری و اقتصاد دانش بنیان در محورهای طرح ها و دستاوردهای فناورانه، دانشجویی، دانش آموزی، ایده بازار، سخنرانی علمی و… طی روزهای 9 لغایت 11 آبان ماه در باغ موزه دفاع مقدس تهران برگزار شد.

به همین دلیل به سراغ این نخبه و پژوهشگر استان گلستان رفتیم و با وی گفت و گویی اختصاصی با خبرگزاری علم و فناوری ترتیب دادیم که ما حصل آن از منظرتان می گذرد .

سوال : خودتان را معرفی کنید و از سوابق تحصیلی تان بگویید ؟

“معظمه کردجزی” اهل شهرستان بندرگز استان گلستان هستم که در حال حاضر عضو هیات علمی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان می باشم .

کارشناسی و کارشناسی ارشد شیلات ودکترای تخصصی فراوری محصولات شیلاتی با گرایش ترکیبات زیست فعال دریایی را دارم و در حال حاضر در زمینه های غذایی و دارویی فعالیت می کنم .

نکته جالب در سطوح تحصیلی من اینست که هر سه مقطع لیسانس ، فوق لیسانس و دکترای تخصصی را در دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان گذراندم و دوره دکترا را بورسیه این دانشگاه بودم .

سوال : از چه وقتی دنبال تاسیس شرکت دانش بنیان بودید و از این کار چه هدفی را دنبال می کردید ؟

استارت اولیه تاسیس شرکت دانش بنیان من به رساله دکترا و تحقیقاتی که داشتم بر می گردد ، فهمیدم که کار در زمینه جلبک ها روز به روز پیشرفت می کند و من سعی کردم در این مسیر پیش بروم .

بعد از آنکه جذب دانشگاه شدم فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص اقتصاد مقاومتی و تولید داخلی و دانش بنیان مطرح شد و دیدم که سیاستهای جامعه به این سمت پیش می رود و از طرفی چون از رساله دکترایم نتیجه مثبت گرفته بودم رفتم و شرکت ثبت کردم .

این شرکت که افق سبز استرآباد نام دارد،  مراحل دانش بنیان شدن را طی می کند و تحت حمایت مرکز رشد دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان می باشد و این طرح، در سومین جلسه شورای مرکز رشد واحدهای فناوری دانشگاه به تصویب رسیده بود.

من از سال 94 برای تاسیس این شرکت استارت زدم و دانشگاه ما در این زمینه خیلی خوب فعالیت می کند و فکر می کنم بین 15 تا 20 شرکت دانش بنیان و فناور فعال دارد .

سوال : چطور شد در سومین جشنواره دریا در مسیر پیشرفت شرکت کردید ؟

امسال برای اولین بار بود که در این جشنواره شرکت می کردم . یک روز کارتابلم را دیدم که نامه ای از بنیاد نخبگان گلستان برای دانشگاه ما ارسال شده بود و من آن را خواندم و وقتی دیدم که شرایطش به من می خورد در این جشنواره حضور یافتم ، بعدا به من گفتند شما جزو فناوری های برتر این جشنواره شدید .

سوال : از چه سالی بحث جلبک و خواص مفید آن در ذهن شما کلید خورد ؟

از سال 86

سوال : چطور شد  فکر کردید که می توانید از جلبک پماد تهیه کنید ؟

طی تحقیقاتی که داشتم به این موضوع رسیدم و از طرفی مقالات علمی را که می خواندم متوجه شدم که جلبک خواص مفید زیادی دارد و ماده موثره ای که الان روش کار می کنیم خواص خوبی دارد و مشورتهایی که با علوم پزشکی گرفتم و لینک هایی که برقرار شد چنین موضوعی را تدوین کردیم و بعد از چندین مورد کار اجرایی تاثیرات مثبت را مشاهده کردم .

سوال : آیا این محصول تجاری سازی شد و به تولید انبوه رسید؟

این پماد طی یک ماه آینده تجاری سازی می شود .

همچنین کار ثبت شرکت و ثبت اختراع آن نیز انجام شده و الان در خصوص تولید و فروش آن توسط دانشگاه در حال بررسی هستیم .

در مورد تولید انبوه هم مکاتباتی با دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان انجام شده و فعلا با قطعیت نمی توانم چیزی بگویم .

سوال : حمایت دانشگاه چقدر بوده ؟

در واقع من از حمایتهای دانشگاه راضی ام چون مرکز رشد دانشگاه ، فضا ، اتاق کار و فضای آزمایشگاه را در اختیار من قرارداده و از امکانات آزمایشگاه دانشکده خودمان یعنی شیلات هم استفاده کردم .

سوال : کار تولید پماد و اسم آن به چه صورت است ؟

تولید این پماد را خودم انجام می دهم و نام پماد را فعلا اسم ماده موثره فوکوییدان می گذارم .

این پماد برای هر زخمی می تواند خوب باشد اما زخم برش و زخم سوختگی را خوب درمان می کند .

سوال : بجز این طرح ، پروژه های دیگری هم در دست دارید ؟

بله دو طرح دیگر هم دارم که بصورت ملی آنها را پیگیری می کنم .

یکی تحقیقات در زمینه خواص ضد اکسیدانی و ضد باکتریایی جلبک است که خیلی مهم است و در این خصوص به نتایجی رسیدم و مقاله انگلیسی آن نیز چاپ شده است .

به این نتیجه رسیدیم که مواد دیگری که در عصاره جلبک است در خصوص تغذیه اش کار کردیم مثل ماندگاری ناگت ماهی که هر چی عصاره ، درصدش بیشتر بود ماندگاری اش هم بیشتر بود .

و یک پروژه مشترک بین دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان و دانشگاه علوم پزشکی گلستان در دست دارم که در مورد خواص ضد سرطان و ضد دیابت بودن جلبک هاست .

سوال : از نظر شما استان گلستان چه پتانسیل های شیلاتی دارد که مغفول مانده است ؟

ما یک جلسه ای داشتیم با آقای عقیلی نژاد مدیر امور ماهیان خاویاری استان ، آنجا مبحثی مطرح شد که ما در دریای خزر فقط به دنبال پرورش ماهی خاویار هستیم و طوری شده که الان بخاطر مشکلات ایجاد شده حتی در تولید آن هم به مشکل خوردیم ، در حالیکه از پوست خاویار هم می توان چرم تولید کرد.

من در حال حاضر روی پوست خاویار کار می کنم که بتوانیم از چرم آن هم استفاده کنیم چون ماهیان خاویاری شکار شده و کشته می شوند و فقط از گوشت آن استفاده می شود و سایر اعضای آن را دور می اندازند .

در زمینه میگو هم پتانسیل خوبی در شهرستان گمیشان وجود دارد و تازه امسال در گروه شیلات دانشگاه مطرح شد که به عنوان کارشناس به این سایت برویم چون ما الان فقط میگو را صید کرده و بسته بندی و صادر می کنیم در حالیکه می توانیم آن را فراوری کنیم .

از طرفی سیاستهای وزارت علوم به سمت بین رشته ای شدن طرح ها می رود و بخاطر همین رویکرد من طرح مشترک با دانشگاه علوم پزشکی را شروع کردم .

سوال : آیا در پروژه ها از اساتید یا دانشجویان فعال هم کمک می گیرید؟

بله ، ما کار را به دانشجویان معرفی می کنیم و انها نیز فعالیت خوبی در آزمایشگاه از خودشان نشان می دهند . اما در کار و ایده با اساتید و همکاران همفکری می کنم و در زمینه همین جلبک ها استارت کار را خانم دکتر بهاره شعبانپور استاد خودم زد ، با دکتر محمد علی فرامرزی در تهران هم مشاوره های لازم را می گیرم .

سوال : در دوران تحصیلی متوسطه دانش آموز نخبه ای بودید ؟

میگویند دانش آموز زرنگی بودم و در این فضاهای نخبگی بودم ، در کل معدل خوبی داشتم و کار علمی را دوست دارم ، همچنین رشته ام و تحقیقات را دوست دارم .

نکته پایانی اگر دارید بفرمایید ؟

امثال من غیر از این که خودمان فعالیت می کنیم نیاز به حمایت مالی سازمانها داریم ، الان شرایط خوبه ولی اگر نهادها کمک کنند کارها سریعتر پیش می رود . دانشگاه در این طرح کمی حمایت مالی کرده ولی از بیرون کمکی نکردند ، من دنبال فضای بزرگترم و و دوست دارم کارم را وسعت دهم اما نیاز به حمایت دارم .

مصاحبه  از : جواد عموزاد

انتهای پیام /

ارسال نظر