سخنگوی دولت: توافق نیازی به رای مجلس ندارد
تعداد بازدید تعداد بازدید: 294 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت 6:06 ب.ظ، سه شنبه، 6 مرداد، سال 1394 نظرات بدون نظر

سخنگوی دولت درباره رای گیری مجلس درخصوص برنامه جامع اقدام مشترک گفت: قرار نیست که مجلس به این توافق رای بدهد.

86878_131به گزارش رادکانا به نقل از مهر، محمدباقر نوبخت در نشست خبری امروز خود با اشاره به نحوه تعامل ایران با کشورهای اروپایی در دوران پساتحریم، گفت: تجربه به ما نشان داد که نحوه تعامل برخی از کشورها در دوران تحریم، منفی بوده است و حال موضع ما در شرایط پس از تحریم با این شرکت‌ها چیست؟

وی افزود: امروز نسبت به گذشته شرایط متفاوت است؛ در شرایط تحریم، شرایط کشورها تحمیلی بود، اما در شرایط پس از تحریم، ما قدرت انتخاب داریم و می‌توانیم شرکت‌ها را بر اساس منافع ملی خودمان انتخاب کنیم.

سخنگوی دولت تاکید کرد: هر کشوری که مناسب‌ترین پیشنهاد را در ارتباط با سرمایه‌گذاری در ایران داشته باشد، آن را انتخاب خواهیم کرد.

در ادامه خبرنگار مهر پرسید در ماجرای «میکونوس» که سفرای کشورهای اروپایی، ایران را ترک کردند به دلیل آنکه آلمان نقش اصلی را در ترک سفرای اروپایی ایفا کرده بود، هنگام بازگشت این سفرا، رهبر انقلاب فرمودند؛ سفیر کشور آلمان باید آخرین کشوری باشد که به ایران بازمی‌گردد. در روند مذاکرات هسته‌ای نیز فرانسه نقش بسیار منفی نسبت به سایر اعضای ۱+۵ ایفا کرد و به گونه‌ای نمایندگی رژیم صهیونیستی را در این مذاکرات داشت. حال چرا فابیوس باید اولین وزیری باشد که به ایران می‌آید؟

نوبخت در پاسخ گفت: بعضی از دولت‌ها در شرایط تحریم رفتار مناسبی نداشتند و حتی سخت‌گیری آنان بیشتر بود. اما همانطور که در مذاکرات، منافع خود را دنبال کردیم، نسبت به این کشورها هم که تا دیروز بر طبل تهدید و تحریم می‌کوبیدند، الان گام سبقت گذاشته‌اند که بیایند و در بهبود و توسعه اقتصادی‌مان مشارکت داشته باشند، قطعاً ما باز منافع ملی خود را در نظر خواهیم گرفت.

وی افزود: این قطعاً مورد نظر شما نیست، چون تا دیروز که ما را تحریم کرده بودند و حال که امروز رفع تحریم کرده‌اند، ما باز اجازه دهیم که این تحریم ادامه پیدا کند. این کشور هم مانند کشورهای دیگر می‌تواند بیاید نظراتش را اعلام کند و قطعا ما باید انتخاب کنیم.

سخنگوی دولت تاکید کرد: هیات‌هایی که از کشورهای دیگر به ویژه کشورهای اروپایی می‌آیند، اهداف خود را دنبال می‌کنند و شاید مناسب‌ترین وضع این باشد که از اقتصاد ایران استفاده کنند؛ اما ما نیز از آنان خواسته‌هایی داریم.

نوبخت با اشاره به سه هدف ایران از تعامل با شرکت‌های اقتصادی غرب، گفت: همکاری برای سرمایه‌گذاری‌های مورد نیاز، همکاری در زمینه تکنولوژی مورد نیاز و همکاری در ایجاد بازارهایی برای صادرات کالاهای غیرنفتی ما؛ سه هدفی است که از سوی ایران در رایزنی و تعامل با شرکت‌های اقتصادی خارجی دنبال می‌شود.

وی رایزنی‌های اقتصادی با شرکت‌های خارجی را در ادامه مذاکرات هسته‌ای عنوان کرد و گفت: این رایزنی‌ها استمرار همان مذاکرات است که در گذشته در موضوع هسته‌ای بوده و امروز در موضوع اقتصادی است. همان‌گونه که مردان دیپلماسی ما در آنجا تلاش کردند که در برابر زیاده‌خواهی ۱+۵ ایستادند و مقاومت کردند، الان هم از مردان اقتصادی‌مان انتظار داریم در برابر شرکت‌های غربی که می‌خواهند خواسته‌های خود را تحمیل کنند، مقاومت کنند و خواسته‌ها و منافع ملی خودمان را تامین کنیم.

سخنگوی دولت گفت: بنابراین ما باید از آمدن هیچ هیاتی ذوق‌زده نشویم، قدرت انتخاب باید داشته باشیم، برای چیزهایی که توسعه کشور را به دنبال خواهد داشت.

نوبخت با اشاره به جلسه صبح امروز تیم اقتصادی دولت با حضور رئیس‌جمهور برای چگونگی سرمایه‌گذاری در شرایط پس از تحریم، گفت: در همین جلسه‌ای که با حضور رئیس‌جمهور برگزار شد و هر یک از دستگاه‌های اقتصادی برنامه‌هایشان را برای شرایط بعد از تحریم اعلام می‌کردند، تاکید رئیس‌جمهور این بود که به هیچ وجه نباید اقتصادمان را بازار واردات کالاهای خارجی کنیم، بلکه باید دنبال تامین منابعی باشیم که احتیاج داریم.

وی گفت: البته عده‌ای حتما با نگاهی دلسوزانه می‌گویند که ما نباید با بعضی از کشورها ارتباطی داشته باشیم که اشاره شد به فرانسه.

سخنگوی دولت یکی از مشکلات کشور را حمل و نقل هوایی دانست و گفت: من از شما سئوال می‌کنم فرانسه می‌تواند در خصوص هواپیماهای ایرباس، نیازهای کشور را تامین کند؟ رقیب دیگر او بوئینگ است. حال فرانسه را به خاطر برخی از مسائل بیاییم کنار بگذاریم و آنطرف هم که آمریکا است، یک‌جور دیگر کنار بگذاریم؛ آیا این سیاست معقولی است؟

نوبخت با بیان اینکه ما باید به شرایط جدید پس از تحریم فکر کنیم، گفت: ما باید در این شرایط به منافع خودمان باید بیاندیشیم، نگرانی‌های برخی افراد قابل تحمل است، می‌توانند نظر خود را بیان کنند اما وقتی حاکمیت در ارتباط با توسعه کشور نظر دارد، قطعا باید خودشان را با حاکمیت کشور منطبق کنند و به منافع ملی و منافع مردم فکر کنند.

وی با بیان اینکه ما از روند مذاکرات و گذشته باخبر هستیم، گفت: مطمئن باشید فرآیند تصمیمات ما طوری خواهد بود که منافع ملی و سرافراز ایرانیان تامین شود.

احتمال ارائه گزارش دبیر شورای عالی امنیت ملی از روند بررسی توافق

نوبخت در واکنش به درخواست برخی نمایندگان مبنی بر اینکه توافق باید به صورت لایحه به مجلس بیاید، گفت: قرار نیست که مجلس به این توافق رای بدهد.

وی افزود: شورای عالی امنیت بررسی توافق را شروع کرده و حسب نیاز دبیر این شورا گزارشی از روند بررسی ارایه خواهد کرد.

انتهای پیام/

ارسال نظر