سد دانشمند در استان گلستان با حضور رئیس جمهور بهره برداری شد
تعداد بازدید تعداد بازدید: 2,694 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت 11:19 ق.ظ، دوشنبه، 20 شهریور، سال 1391 نظرات بدون نظر

آبگیری سد مخزنی دانشمند در استان گلستان با حضور محمود احمدی نژاد آغاز شد. رادکانا: سد مخزنی دانشمند شهرستان گنبد کاووس بعدازظهر دیروز با حضور دکتر محمود احمدی نژاد افتتاح و به بهره برداری رسید. به گزارش رادکانا به نقل از گلستان ما ، ساخت سد دانشمند در استان گلستان از سال ۸۶ آغاز شد […]

آبگیری سد مخزنی دانشمند در استان گلستان با حضور محمود احمدی نژاد آغاز شد.

رادکانا: سد مخزنی دانشمند شهرستان گنبد کاووس بعدازظهر دیروز با حضور دکتر محمود احمدی نژاد افتتاح و به بهره برداری رسید.

به گزارش رادکانا به نقل از گلستان ما ، ساخت سد دانشمند در استان گلستان از سال 86 آغاز شد و عصر یکشنبه با حضور رئیس جمهور کشورمان به بهره برداری رسید.

این سد 33 میلیون مترمکعب، ظرفیت دارد و برای ساخت 100 میلیارد ریال هزنیه شده است.

این سد از نوع خاکی همگن است که خاکریزش بطول 7.5 کیلومتر بوده و عملیات خاکی آن بالغ بر 1.5 میلون متر مکعب است و با افتتاح آن آب زراعی چهار هزار متر مکعب از اراضی زیر دست تامین می شود.

توسعه بهره برداری از رودخانه اترک مرزی، ذخیره سازی سیل و کنترل سیلاب شهر اینچه برون و منطقه پیرامون، کاهش رسوب ورودی به دریاچه های مجموعه آلاگل و بهبود طول عمر آنها، توسعه کشاورزی و اقتصادی و اجتماعی منطقه مرزی از جمله این اهداف است.

سیستم آبگیر به ظرفیت 60 متر مکعب بر ثانیه ،کانال انتقال سیلاب به ظرفیت 60 متر مکعب بر ثانیه و طول 8/4 کیلومتر، احداث مخزن اصلی به وسعت 1100 هکتار با احداث بدنه اصلی سد به طول 1330 متر دایک های جانبی به طول 5600 متر از اجزای این پروژه است.

سیستم تخلیه مخزن شامل دریچه های تخلیه اصلی به ظرفیت 15 متر مکعب در ثانیه به کانال آلاگل در دایک غربی، – تخلیه جانبی به ظرفیت 15 لیتر در ثانیه در بدنه اصلی سد است.

ارسال نظر