سرانه تولید زباله در گلستان پایین‎تر از میانگین کشوری است
تعداد بازدید تعداد بازدید: 364 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت 2:29 ب.ظ، جمعه، 2 مرداد، سال 1394 نظرات بدون نظر

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند گلستان با اشاره به اینکه ایران در مقایسه با کشورهای توسعه یافته سرانه تولید زباله بالایی دارد، گفت: سرانه تولید زباله در گلستان پایین‎تر از میانگین کشوری است.

0ntitled-1به گزارش رادکانا به نقل از پاسرو،احمد سردارزاده در گفت‎وگو با خبرنگاران اظهار کرد: از سال 1388 طرح تفکیک زباله از مبدا را در استان گلستان شروع کردیم که روزانه به طور متوسط 900 گرم زباله در گلستان تولید می‎شود که به تفکیک 560 گرم زبالههای شهری و 340 گرم زباله روستایی را شامل می‎شود.

وی با بیان اینکه کاهش سرانه و کم تولید کردن زباله یکی از توصیههای دینی و جزو فرهنگ اصیل ایرانی محسوب می شود، افزود: یکی از اولویت‎های برنامه 1404 برای همه شهرها و استان‎ها طرح تفکیک از مبدا است و یکی از شاخصه‎های توسعه در جوامع مدیریت پسماند‎ها و فاضلاب است.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند گلستان  افزود: مدیریت پسماند یکی از اصولی‎ترین کار‎هایی که تعریف شده تفکیک زباله از مبدا است که مناسب‎ترین اقدام جداکردن زباله‎های تر و خشک توسط مردم صورت گیرد.

سردارزاده بیان داشت: شهرداری‎ها متولی تفکیک زباله از مبدا هستند که امیدواریم بتوانند این طرح را اجرایی کنند و چون طرح تفکیک مبدا یک تکلیف قانونی است صرفا آمادگی یک شهرداری نیست.

وی گفت: کمیته‎های طرح حمایتی تفکیک زباله از مبداء را در 14 شهرستان ابلاغ کردیم و از طریق معاونت عمرانی و دفتر امور شهری و شهرداری استانداری و همه ظرفیت انتظامی و قضایی و مدیریت شهری شهرستان استفاده شده است.

 مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند گلستان اظهار کرد: کمیته‎ها را به مسئولیت فرماندار شهرستان و حضور همه دستگاه‎های متولی تشکیل دادیم اما تقریبا 4 الی 5 شهر استان استارت کار را زدند که از جمله می‎توان به شهرهای کلاله، علی‎آبادکتول، انبارالوم و گنبد کاووس اشاره کرد.

سردارزاده گفت: گرگان به عنوان مرکز استان جزو اصلی ترین نقطه در مدیریت شهری است خوشبختانه طرح جامع تفکیک زباله از مبداء توسط خدمات شهری شهرداری ارائه و تصویب شد و در مرحله انتخاب پیمانکار است.

وی بیان داشت: تفکیک زباله از مبدا جزو طرح‎های بسیار سخت و ظریفی است که پیمانکار باید توانمندی و تخصص خوبی داشته باشد که انشالله شهرداری مربوطه بتواند بستر مناسبی را آماده کند برای آموزش و فرهنگ‎سازی که این طرح به نوع مطلوبی برسد.

انتهای پیام/

ارسال نظر