سرطان، شایع‌ترین بیماری در بین‌ گلستانی‌ها
تعداد بازدید تعداد بازدید: 374 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت 10:18 ق.ظ، یکشنبه، 3 خرداد، سال 1394 نظرات بدون نظر

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گلستان، انواع سرطان را از شایع‌ترین بیماری‌ها در بین زنان و مردان استان عنوان و اظهار کرد: بیشترین آمار این بیماری به دو نوع پستان و پروستات مربوط می‌شود.

81614299-6463285به گزارش رادکانا، محمدرضا هنرور در گفت‌وگو با ایسنا، گفت: پس از آمار بالای سرطان پستان در زنان و سرطان پروستات در مردان، انواع دیگر این بیماری مثل سرطان مری، روده و پوست بیشترین فراوانی را دارند.

وی، آماری در این خصوص ارائه نداد و گفت: علاوه بر انواع بیماری‌های سرطان، برخی بیماری‌های غیرعفوفی همچون انواع بیماری‌های قلبی عروقی و دیابت در کشور و استان گلستان نگران کننده است.

هنرور‌، مهمترین دلیل شیوع سرطان سینه بین زنان ایرانی را اضافه وزن و تحرک نداشتن و تغذیه غلط عنوان کرد.

وی اظهار کرد: سرطان پستان عبارت از بدخیمی بافت اصلی پستان است که در واقع سلول‌های نسج پستان که سازنده شیر برای تغذیه نوزادان است، دچار بدخیمی می‌شوند.

به گفته ‌معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گلستان، برای سرطان پستان علت خاصی وجود ندارد، البته زمینه خانوادگی در ابتلا به این بیماری در بانوان مؤثر است و در خانواده افراد مبتلا به سرطان، امکان درگیری این بیماری بیشتر است.

وی گفت: از عوامل مهم بروز سرطان پروستات در مردان نیز به سن بیمار، عوامل ژنتیکی، هورمون‌های اگزوژن، عوامل تغذیه‌ای و بیماری‌های مقاربتی می‌توان اشاره کرد.

وی همچنین در خصوص عوامل بروز سرطان مری تصریح کرد: بر اساس یافته‌های تحقیقاتی، بسیاری از عوامل خطرزا در علت شناسی سرطان مری نقش دارند، با توجه به تنوع مناطق از لحاظ جغرافیایی، استفاده از «ناس» و «استعمال مواد مخدر» عواملی هستند که در جنوب شرق آسیا و منطقه دریای خزر وجود دارد.

هنرور ادامه داد: از مهمترین علل سرطان مری‌، فقدان مواد غذایی تازه و سیزیجات و طیفی از عادات و رفتارها و استفاده زیاد از فست‌فودها‌، استفاده از مواد مخدر، نوشیدن چای داغ و جویدن ناس‌ است.

انتهای پیام/

ارسال نظر