سرکلاته خرابشهر فردا میزبان اولین جشنواره بازیهای بومی محلی/علاقمندان می توانند حضور یابند
تعداد بازدید تعداد بازدید: 923 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت 8:43 ب.ظ، پنج شنبه، 7 فروردین، سال 1393 نظرات بدون نظر

اولین جشنواره بازیهای بومی محلی فردا جمعه در روستای تاریخی و گردشگری سرکلاته خرابشهر (تمیشه) برگزار می شود.

sarkalatehبه گزارش خبرنگار رادکانا، اولین جشنواره بازی های بومی محلی و فرهنگ اقوام بمناسبت ایام نوروز از ساعت 8 صبح فردا در روستای تاریخی و گردشگری سرکلاته خرابشهر (تمیشه) با حضور مسئولین استانی و شهرستانی و مردم فهیم و شریف سرکلاته در این روستای برگزار خواهد شد.

ابتدا مردم سرکلاته مسیر دهیاری روستا تا سالن ورزشی را بصورت پیاده روی همگانی طی خواهند کرد و مراسم اصلی این جشنواره در سالن ورزشی روستا برگزار خواهد شد.

ابتدای ورودی این نمایشگاه با یادبودی از شهدا تزئین شده که رنگ و بویی خاص و معنوی به نمایشگاه داده و باید از این اقدام دهیاری و شورای اسلامی روستا تقدیر و تشکر کرد.

این نمایشگاه از 10 غرفه مسگری، آهنگری، ندافی، دامداری، آشپزی (پخت غذاهای بومی محلی)، ابنیه ها و امکانات قدیمی، ابزارآلات کشاورزی، نجاری سنتی، صنایع دستی، یک اتاق کاملا قدیمی، احیای لباس های سنتی در سالن ورزشی روستا تشکیل شده است. 

اجرای بازی‎های بومی محلی همچون ( رج تپوک، دست دل ن، پتو تهی، کین ته رو، لاکتراش، خوجین پله، گال مال بازی و… )، پخت غذای سنتی بخش‎هایی از جشنواره بومی محلی نوروز 93 روستای سرکلاته خرابشهر است. 

چولنگ سواری در اندازه های مختلف، اجرای گروه موسیقی بومی محلی نینوا، اجرای نمایش ” هورفتا…هورفتا…فردا بووشه افتا ” توسط گروه نمایش سرکلاته از دیگر برنامه های این جشنواره می باشد.

از دیگر قسمت های این جشنواره برگزاری مسابقات تیراندازی با تیر و کمان، اجرای حرکات رزمی آقایان و بانوان توسط رزمی کاران روستا می باشد.

یکی از قسمت های جذاب و دیدنی این جشنواره برگزاری مراسم نمادین عروسی سنتی و کهن مردم سرکلاته می باشد که به نوعی می تواند آن را یکی از قسمت های پرطرفدار این جشنواره قلمداد کنیم.

همچنین نوروز خوانی که یکی از سنن قدیمی مردم سرکلاته می باشد توسط یکی از اهالی روستا به اجرا در خواهد آمد.

مسافران و گردشگران نوروزی، مردم روستاهای همجوار و مردم شهرستان کردکوی می توانند در این جشنواره شرکت کنند و لحظات خوشی را در کنار خانواده خود سپری کنند.

لازم بذکر است جشنواره بازی های بومی محلی در روز یکشنبه از ساعت 14 الی 17 در روستای سالیکنده روز دوشنبه از ساعت 15 الی 19 در روستای بالاجاده برگزار خواهد شد.

ارسال نظر