سفره هایی برای نذر یا گسترش بدعت !!!
تعداد بازدید تعداد بازدید: 595 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت 9:48 ب.ظ، پنج شنبه، 5 دی، سال 1392 نظرات ۹ نظر

کار هایی که ما را به اهل بیت(ع) نزدیک کند ، بسیار پسندیده است و اجر و پاداش فراوانی دارد چون موجب خشنودی و رضایت خداوند متعال می شود .

1_2-800به گزارش خبرنگار رادکانا، از جمله این مراسمات می توان به مجالسی که به نام اهل بیت (ع) برگزار می شود اشاره کرد که جنبه های مختلف معرفتی و دنیوی را به همراه دارد و مهمتر اینکه یادآوری مظلومیت اهل بیت (ع)است .

اصل دادن نذری و اطعام کردن بسیار کار پسندیده ای است و بسیاری از مردم برای رفع گرفتاری های خود و یا نشان دادن ارادت و محبت خود به اهل بیت به این کار مبادرت می ورزند .

اما آیا هر یک از این مراسم های مذهبی که برگزار می شود رضای خداوند و ائمه اطهار در آن وجود دارد ، البته پر واضح است که محفل هایی که انحراف و بریز و به پاش ها در آن باشند نه تنها مورد تأیید اسلام نیستند ، بلکه برخلاف آموزه های دین اسلام است.

برگزاری سفره هایی با تشریفات و اینکه حتما از خوراکیهای یکسان استفاده کنیم و فکر کنیم اگر سفره حضرت ابوالفضل آش رشته نداشته باشد مورد قبول واقع نمی شود درست نیست ، یا سر سفره حضرت رقیه(س) حتما خار و یا خشت خام باید باشد کار صحیحی نیست.

1-800

برگزاری مراسم سفره های نذری در گذشته به این صورت بوده که سوره ‌ای از قرآن قرائت می شده و دعاهایی از مفاتیح‌الجنان می خواندند و زنان همسایه و اقوام، برای دعاکردن به نیت صاحبخانه دور هم جمع می‌شدند و از نان ، پنیر ، سبزی و … که در سفره موجود بود اطعام می کردند و هرکس به نیت تبرک ، نان و پنیری از این سفره برای خانواده‌اش می‌برد که عقلائی بود.

امروزغالب این سفره ها بار معرفتی کمتری دارد و زمینه ای برای ایجاد سنت های غلط شده و گاهی آنقدر به آن اهمیت می دهند که جای واجبات را نیز می گیرد ، سفره ها رنگین تر شده و زنان برای شرکت در این مراسم مثل مجالس جشن به آرایشگاه می روند و بهترین لباس‌های خود را با مدهای روز می پوشند و به دنبال پرستیژ و کلاس بیشتر هستند.

مجلس گردانی به نام “ملا ” نیز به این مجالس دعوت می‌شود که هم قرآن و دعا می‌خواند،هم مداحی و مولودی خوانی می‌کند و احکام دین را می گوید و گاهی تفسیرقران می کند و مبالغی را بابت 1 یا 2 ساعت حضور در مجلس می‌گیرند که بین ۲۰ تا ۲۰۰ هزار تومان متغیر است و این ملا های خانم در هر محله‌ای نیز توسط بانوانی که در این جلسات حاضر می‌یابند کمک مالی می شوند تا سیستم‌های صوتی تهیه کنند و حنجره شان آسیب نبیند.

خرافات زیادی به این مجالس راه یافته که از این میان می توان به به برخی از آنها اشاره نمود به طور مثال در برخی موارد ته مانده سفره را روی سر دختران دم بخت حاضر در مجلس می‌تکانند تا “سفیدبخت” شوند.

یا اینکه “کاچی” سفره حضرت رقیه را که به خانه می برند هیچ مردی آن را نباید بخورد که حرام است و اگر مجلس در مناسبت شادی مثل ولادت یکی از ائمه برپا شده باشد می گویند هر کسی که برقصد حاجت می گیرد و اسف بارتر اینکه از احکام دین تفسیر مدرن می کنند به طور مثال ” نماز خانم‌ها با لاک ناخن مشکلی ندارد مهم این است که دختران ما نماز بخوانند و بعداً خودشان به این نتیجه می‌رسند که باید بدون لاک، نماز بخوانند!!!!

البته بر پایی این سفره های نذری حاشیه های زیاد دیگری از خرید و فروش انواع لباس ، لوازم خانه ، لوازم آرایش و… دارد که با استقبال خوبی از طرف خانم ها مواجه می‌شود.

این مجالس مذهبی که به اسم حضرت ابوالفضل و اهل بیت شکل می‌گیرد روزگاری فقط مجلس دعا بود اما امروز تنها بهانه‌ای برای جمع کردن زنان محله و خویشاوندان است تا داشته های هم را به رخ یکدیگر بکشند و به چشم و هم چشمی‌هایشان دامن بزنند و با سحر و جادوهایی که می‌خوانند زندگی‌ها را از هم بپاشانند و از نقل و نبات مجلس که غیبت و تهمت است بهره مند گردند و در پایان هم بزن و برقصی به راه بیندازند تا دلشان شاد شود و ثوابی نصیبشان گردد !!!

لازم به ذکر است که در همه چیز استثنا وجود دارد اما عموم این مجالس به سمت و سوی غیر از هدف اصلی شان می روند.

1 2-800
اما به وضوح مشخص است که به جای این همه ریخت و پاش و خرافه پرستی بهتر است یک سفره با خرما و نان و به یاد سفره فاطمه (س) و چای از میهمانان پذیرایی شود و مبلغی معادل خرج یک سفره خرافی رایج را در سبدی سر سفره قرار داده و از نیت خود میهمانان را مطلع سازید و درخواست کنید که آنها هم به قدر وسع خود کمکی کنند و این پول را به نیازمندی بدهید و مطمئن باشید که خدا و صاحب سفره نیز از این کار راضی خواهد بود ،

پیشنهاد می شود که : رسانه های عمومی و رادیو تلویزیون بیشتر کار کنند تا از خرافاتی که بدون آگاهی وجود دارد و یا بوجود می آید جلوگیری شود، البته فرهنگ سازی و راه انداختن یک جریان فرهنگی به همین سادگی نیست و مدت یک یا دو دهه طول می کشد ولی می شود به مواردی همچون موارد ذیل برای بهتر شدن مراسم و دوری از خرافات استفاده کرد :

– از مداحانی که دارای تحصیلات حوزوی هستند استفاده شود چون این مداحان مبتلا به آسیب های سایر مداحان نمی شوند چون کتب دینی را می شناسند و می دانند کدام مقتل معتبر و کدام غیر معتبر است و از اشعار پر محتوا و عالمانه تری استفاده می کنند.

– سایر مداحانی که تحصیلات حوزوی ندارند مطالعه کنند و با عالمان دینی ارتباط مستمر داشته باشند و سطح علمی خود را در مسایل علوم دینی بالا ببرند.

– نهادهای مرتبط با مداحان نیز می بایست دوره های آموزشی برگزار کنند.

– سازمان تبلیغات اسلامی باید بر کار مداحان نظارت داشته باشد وگرنه خرافه گرایی و بسیاری از آفت هایی که در شأن شیعه نیست بین عوام توسعه می یابد.

– نظارت را بیشتر از طریق آموزش اجباری اعمال کنند و در ابتدا مداحانی که در سطح استان اقدام به مداحی می کنند شناسایی کنند و برای گذراندن دوره های آموزشی دعوت کنند و سپس با دادن مجوز فعالیت برعملکرد آنان نظارت کنند.

– برای کسانی که از تحصیلات پایینی برخوردارند آموزش مباحث تاریخی و علمی برگزار شود تا از تحریفاتی که در مجالس سوگواری و مولودی خوانی وجود دارد جلوگیری شود و مجالس نقش هدایتگرانه داشته باشند.

– یکی دیگر از آموزش هایی که اجباری به نظر می رسد؛ شناخت مقتل و منابع معتبر ذکر مصیبت اهل بیت(علیهم السلام) است که وظیفه شرعی مداحان است که به دنبال آموختن آن باشند و قانونی کردن آن هم به دست نهادهای نظارتی مثل سازمان تبلیغات باید قرار گیرد.

– افرادی که مجالس سالیانه و کلان دارند می بایست با سازمان تبلیغات اسلامی مرتبط شوند و از مداحان و مبلغین و مبلغانی استفاده کنند که سطح علمی آنان بالا باشد.

– توسط رسانه ها به مردم اطلاع رسانی شود که سازمان تبلیغات آماده معرفی مداحان برای مجالس آنهاست ، بسیاری از مردم از این موضوع اطلاع ندارند و بر اساس اتفاق از هر مداحی بدون اطلاع از سطح علمی او دعوت می کنند.

محمدپور می گوید:

سلام

به خوب مطلبی اشاره فرمودید.

مدتهاست که درد دل من بود که نمیدونستم چطور مطرحش کنم.

اخیرا با توجه به مواردی که خود در چند نقطه از شهرستان مشاهده کردم حاکی از اصل و واقعی بودن گزارش فوق است.

واقعا عالی بود.

خدا همه مان را هدایت کند.

یا رب به ما نظری کن

رامین از کردکوی می گوید:

سلام رادکانائیها

خوبید؟

بازم که زدین تو خال

بابا ایول

همیشه دست رو چیزایی میذارید که کمتر سایتهایی بهش توجه می کنند.

روشنگری خوبی کردین….من و خانوادم ممنونیم

خدافظ

روستازاده می گوید:

سلام عزیزان من در پایگاه خبری رادکانا

پیامکاتون بجا و به موقع میاد

از مدیرمسئول سایت خواهشمندم به حوزه غزل و نصبها در کردکوی بیشتر بپردازند

این مطلبم در خور اهمیت بود.

اداره تبلیغات اسلامی ضعیف عمل می کنه.

شب خوش

روستایی وچه می گوید:

سلام وای باور کنید یه عده از خانما تو روستامون تا حدودی اینطوری عمل میکنند.

البته از نظر خورد و خوراک./این خیلی خیلی بده.

خانما تو روستامون دو سه تا گروه شدن و واسه همدیگر کلاس میذارن

یه عده شون امروز میان برای رو کم کنی یه غذای بهتر درست میکنن و یه عده ای میان غذای بهتر درست کنن

این شده کار هر روزشون

لازمه که بگم خیلی هاشون هستن که فقط و فقط واسه عبادت و بندگی برای خدا تو این مراسا شرکت میکننا

ولی خب تبلیغات اسلامی باید به این مراسما رسیدگی کنه و بدونه تو حوزه مدیریتیش چه خبره

حیف حیف که همه چی داره به سمت و سوی دیگری میره

مسئول می گوید:

سلام

بنده با توجه به پیامک ارسالی از سوی رادکانا متوجه انتشار این گزارش شدم.

گزارش بسیار پرباری بود البته همچون گزارش های دیگر این سایت

متأسفانه چشم و هم چشمی ها باعث شده که بانوان بیشتر به این قبیل مسائل روی بیاورند و از اصل مطلب دور شوند که این بسیار خطرناک است و تبلیغات اسلامی باید به آن توجه کند.

رادکانا از سیاست کردکوی چه خبر؟

فرماندار آینده کیه؟

منتقد می گوید:

بابا بسه دیگه

بچسبین به روحانی و ظریف که معلوم نیست دارن کشور و به کدام سو می برند.

به بحث حجاب و عفاف در دولت روحانی بپردازید.

گلستانی می گوید:

عالی

چی میگین؟ می گوید:

بابا به مشکلات اقتصادی و اجتماعی مردم بپردازین….

مثل گزارشات قبلیتون

گلستان بلاگ می گوید:

سلام
با تشکر از مطلب خوب شما
این مطلب با نام خوئتان در گلستان بلاگ منتشر شد
http://golestanblog.ir/?p=12943
منتظر مطالب بعدی شما هستیم.

ارسال نظر