سفر بی حاصل شهرداران گلستانی به کیش
تعداد بازدید تعداد بازدید: 456 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت 9:57 ق.ظ، شنبه، 10 اسفند، سال 1392 نظرات یک نظر

با گذشت بیش از ۱۰ روز از پایان سفر و بازگشت مسافران کیش به گلستان ، هنوز هم هیچ یک از متولیان برنامه در خصوص نتایج و دستاوردهای این سفر مهم پاسخی به افکار عمومی استان و رسانه ها ارائه نکرده است.

thumb188-ea8e1e2224b97b329aaa113200bc1e3fبه گزارش رادکانا، در روز پنجشنبه 92/11/24 خبری با عنوان ” وقتی شهرداران گلستان در کیش ، مات می شوند ! ” در سطح رسانه های منتشر گردید حاکی از اینکه قرار است به میزبانی و محوریت 2 سازمان استانی مدیریت پسماند و سازمان همیاری شهرداری ها ، همه شهرداران شهرهای مختلف استان گلستان به یک سفر به ظاهر کاری به مقصد کیش بروند تا از یک نمایشگاه که از دستاورد شهرداری ها در آنجا دایر شده است بازدید کنند و در همایشی تحت عنوان ” شهر ایده آل ” بازدید کنند .

ماجرای سفر شهرداران گلستان به کیش چند نقطه مبهم داشت که همچنان این ابهامات وجود دارد و به نظر می رسد با عدم روشنگری و پاسخ گویی مجموعه های مربوط در خصوص این موضوع ، پر رنگ تر نیز شده است .

این نقاط مبهم عبارتند از :

1. نقطه ابهام اصلی ماجرا این بود اگر برنامه بازدید از نمایشگاه دستاوردهای شهرداری هاست و همایش شهر ایده آل ، چرا 2 سازمان مدیریت پسماند و سازمان همیاری شهرداری ها ، میزبان این سفر شده اند و هزینه های آن را بر عهده گرفته اند .

2. برای سفر به این مهمی که همه شهرداران استان گلستان ، تعدادی از مجموعه معاونت عمرانی استانداری و 2 سازمان استانی مدیریت پسماند و سازمان همیاری ها در آن حضور داشته اند و از سوی متولیان امر هم سفری کاری عنوان شده است ؛ چرا هیچ کس قبل از سفر و یا بعد از آن هیچ گونه اطلاع رسانی و گفتگویی با رسانه ها انجام نداده است .

3. شائبه رانت بودن این سفر که عمدتا تفریحی و اندکی کاری بوده به اینجا بر می گردد که سازمان پسماند و سازمان همیاری برای تصویب بودجه سالانه و انتخاب مدیر عامل خود نیاز به رای شهرداران سراسر استان دارند .

4. قرار اولیه برای آغاز این سفر ، ساعت 13:30 روز جمعه 25 بهمن از ترمینال 4 فرودگاه مهرآباد تعیین می شود تا مسافران آن از شهرهای خود جدا جدا به پایتخت بروند و در آنجا همدیگر را ببینند و دسته جمعی ، عزم کیش نمایند ( تا نکند که کسی بفهمد ) .

5. اظهارات متفاوت و گاها متناقض شهرداران از موضوع سفر به کیش ، اصل برنامه ، محل تامین هزینه ها ، اهداف و دستاوردها و … خود قابل توجه و تامل است .

6. تشکیل دوره چهارم شوراهای اسلامی شهر و روستا با انتخابات شکوهمند 24 خرداد 92 و آغاز بکار آنان از شهریور ماه سال جاری و انتخاب شهرداران جدید در بیشتر شهرهای استان ، برنامه ریزی این سفر به ظاهر کاری در اولین ماه های فعالیت آنان به مدت 5 روز در جزیره کیش ؛ تا حدودی از اهداف پیدا و پنهان برنامه ریزان این سفر حکایت داشت .

7. اظهارات رسمی و غیر رسمی بیشتر شهرداران سفر کرده به کیش از بی کیفیت بودن نمایشگاه دستاوردها ، بی بهره بودن همایش ” شهر ایده آل ” ، کاربردی نبودن موارد ارائه شده در کارگاه های جنبی و … حکایت دارد و جذاب بودن گشت و گذار در جای جای نقاط تفریحی جزیره کیش و آشنایی بیشتر و ایجاد صمیمت میان همسفران (!!) به عنوان مهمترین دستاورد این سفر ذکر می شود .

8. البته موضوع بردن شوراها به این سفر و لغو آن بنا به هزینه های بالای ناشی از آن به دستور استاندار از دیگر نقاط مبهم این ماجرا بود که برخی ها کدورت و ناراحتی شوراها از کیش نرفتن شان را ، عامل رسانه ای شدن موضوع و جنجال های بعدی عنوان کردند .

9. با گذشت بیش از 10 روز از پایان سفر و بازگشت مسافران کیش به گلستان ، هنوز هم هیچ یک از متولیان برنامه در خصوص نتایج و دستاوردهای این سفر مهم پاسخی به افکار عمومی استان و رسانه ها ارائه نکرده است .

علی ایحال ، شهرداران تازه نفس شهرهای مختلف سراسر استان به سفر کیش رفتند و برگشتند .

ولی آن چه که قابل توجه است و پیش از سفر هم به روشنی به آن اشاره شده بود این است که برگزاری چنین سفرهایی علیرغم اینکه هیچ دستاورد مشخصی برای استان و مردم محروم آن ندارد و ضمن تحمیل هزینه های سنگین به بیت المال ، باعث به وجود آمدن برخی روابط نامناسب در سیکل امورات کاری و ادرای در سطوح بالای مدیریتی استانی می شود .

با این اوصاف به نظر می رسد و شواهد امر و خاطرات مسافران هم آنرا تایید می کند که سفر شهرداران گلستان به کیش بیشتر جنبه تفریحی داشته و در نهایت به کیش شدن ( نه مات شدن !!! ) آنان در روابط کاری و اداری آینده خود  با 2 سازمان مذکور شد .

در پایان لازم است تا مسئولین ارشد استانی با وضعیت کنونی بودجه و اعتبارات موجود کشور و استان ، ضمن دقت در برگزاری سفرهای پر هزینه و کم حاصل این چنینی ، بر عملکرد و رفتارهای ادارای و سازمان های مختلف استانی نظارت بیشتری داشته باشند تا خدای نکرده سنگ بنای روابطی ناصحیح در مناسبات اداری و مالی مجموعه های تحت پوشش مشکلی بروز نکند ، اگر چه ممکن است شکل و ظاهر کار سالم و قانونی به نظر برسد ./گلستان ما

فرامرز     گلستانی

بی سواد قرن می گوید:

ای بابا جرا گیر دادین به دستاورد .جناب بالو شهردار کردکوی در مصاحبه دیکته شده خودش بنده خدا گفت خیلی خوش گذشت دیگه …تورو خدا بی خیال بشین شهرداران بخاطر شش ماه کار فشرده و خدمت به مردم رفتن یه حالی کنن خستگی در کنن جان مادرتون دیگه گیر ندین از خدمت رسانی بی انگیزه میشن ها…

ارسال نظر